برای جلوگیری از فیشینگ،

به آدرس سایت ها دقت كنید

به آدرس سایت ها دقت كنید

سرگرمی كامپیوتری: با عنایت به آگاهی كلاهبرداران نسبت به توجه كاربران به پروتكل های امن HTTPS، لازم است كاربران هنگام مراجعه به یك وب سایت، حتما به نشانه صحیح آدرس سایت نیز توجه نمایند تا گرفتار حمله فیشینگ نشوند.


به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از ایسنا، یكی از اقدامات كلاهبرداران این است كه با راه اندازی سایت های جعلی كه شبیه به سایت های اصلی است، به ربودن اطلاعات افراد، اغلب برای سوءاستفاده های مالی اقدام می كنند؛ در این شیوه كه اصطلاحاً به فیشینگ مشهور است، بوسیله اطلاعات واردشده توسط كاربران در صفحات جعلی حساب های بانكی قربانیان خالی می شود.
از طرفی یكی از شگردهای كلاهبرداران سایبری برای در طعمه قرار دادن مردم این است كه با سوءاستفاده از احساسات شهروندان به ارسال لینك های حاوی بدافزار و سرقت اطلاعات شهروندان اقدام می كنند.
در این زمینه امیر صفری فروشانی -كارشناس نرم افزارهای امنیتی حوزه فناوری اطلاعات- با بیان این كه فیشینگ یك تهدید سایبری محسوب می شود، می گوید: اگر بخواهیم در مقابل تهدیدات سایبری ایمن باشیم، باید موارد امنیتی را رعایت نماییم. یكی از موارد امنیتی این است كه هوشیار باشیم، هر ایمیلی را باز نكرده و روی هر لینكی كلیك نكنیم، آدرس سایت ها را دقیق چك نماییم كه همان آدرس مورد نظر باشد، زمانی كه یك سایت ما را به مرحله پرداخت هدایت می كند، دقت نماییم كه مثل همان نوشته شده باشد.
او همینطور خاطرنشان می كند: بقیه موارد امنیتی هم این طور است كه لازم است سیستم عامل و مرورگرمان را همیشه به روز نماییم، آنتی ویروس اصلی و معتبر داشته باشیم كه خاصیت های امنیت اینترنتی داشته باشد، همچون خاصیت حفاظت در مقابل وب سایت ها و لینك های آلوده. مرورگرها معمولاً از جانب آنتی ویروس افزوده می شود و آنها بخش زیادی از فیشینگ را تشخیص می دهند. هم چنین اگر لینك پرداخت بوسیله ایمیل ارسال شد، نباید بوسیله آن به اینترنت بانك و ایمیل خود وارد شویم.
كاربران باید توجه نمایند كه امنیت در فضای مجازی نسبی است. بدین سبب عدم اعتماد و اطمینان به غریبه های آنلاین، عدم به اشتراك گذاری محتوای شخصی در شبكه های اجتماعی، دانلود نكردن فایل ها از سایت های نامعتبر و غیرمطمئن، به روزرسانی آنتی ویروس، دقت در وارد كردن نشانی درگاه های پرداخت الكترونیكی بانك ها و توجه به پروتكل امن HTTPS و عدم توجه به ایمیل یا لینك های ناشناس از بروز و ظهور چنین كلاهبرداری هایی پیشگیری كرده و ضریب امنیت را در فضای مجازی بالا می برد.
نسبت به آدرس های HTTPS هم حساس باشید
اما بنظر می رسد با با افزایش میزان استفاده از پروتكل های رمزنگاری شده به منظور ایجاد ارتباط امن، كلاه برداران اینترنتی هم برای پیش بردن اعمال مجرمانه شان به سمت استفاده از HTTPS رفته اند. بنا بر این پلیس فتا آگهی داد است كه كاربران لازم است نسبت به سایت های فیشینگ كه از HTTPS سوء استفاده می نمایند، محتاط باشند.
برای اینكه بااینكه HTTPS به مدلول یك اتصال امن و رمزگذاری شده با یك سرور است تا با رمزگذاری ترافیك بین وب سایت و مرورگر، از حریم خصوصی افراد حفاظت كند، بدین ترتیب دیگران نمی توانند داده تبادل شده را رؤیت كنند، اما مجرمان سایبری از این سردرگمی كاربران در مورد HTTPS آگاه هستند و این خود دلیلی بر افزایش سوء استفاده از افراد بوسیله كلاهبرداری به روش فیشینگ است.
بنا بر این لازم است كاربران علاوه بر توجه به پروتكل امن HTTPS در ابتدای ادرس سایت، حتما به نشانه صحیح آدرس سایت نیز توجه نمایند. همین طور از كلیك كردن روی لینك های ارسالی از جانب افراد ناشناس و موجود در كلیه تارنماها كه افراد را به یك سری درگاه پرداخت بانكی هدایت می كنند جدا اجتناب كنند.
منبع:

1398/06/30
20:22:44
5.0 / 5
4507
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری