فقط چند قدم تا تکمیل پروژه فیبر نوری در کشور

فقط چند قدم تا تکمیل پروژه فیبر نوری در کشور

به گزارش سرگرمی کامپیوتری، پروژه فیبر نوری همچون پروژه هایی است که با اهتمام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به پیشرفت های خوبی دست یافت و شهرها و روستاهای بسیاری در سالی که گذشت زیر پوشش آن قرار گرفتند.


به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، رشته های شفاف شیشه ای و پلاستیکی یا فیبر نوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است؛ فناوری اصلی که طی سالهای قبل در قسمت ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.
شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیشتر از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با تکنولوژیهای جدید و استفاده از خدمات پهن باند دارد.
این در حالیست که بر مبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب و کار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.
از شروع سال ۱۴۰۱ شهرهای بسیاری زیر پوشش فیبرنوری قرار گرفته اند؛ به صورت مثال علی سملیان - مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوشهر- در مورد آخرین وضعیت راه اندازی فیبرنوری منازل و کسب وکارها در استان بوشهر اظهار کرده که در پروژه توسعه شبکه مبتنی بر فیبرنوری، ۲۰۰ کیلومتر فیبرنوری در شهرهای بوشهر و عالیشهر و دلوار اجرا شد. همینطور در ۱۱ روستای شهرستان دشتستان هم تابحال ۱۱۴ کیلومتر فیبر نوری که از محل طرح خدمات عمومی الزامی روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تأمین و راه اندازی شده است.

احداث ۱۰۸ کیلومتر فیبرنوری در استان گیلان
همینطور چندی قبل مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان از اجرا شدن ۱۰۸ کیلومتر فیبر نوری در این استان اطلاع داد و گفت تا آخر سال ۱۴۰۳ معادل ۴۰۰ کیلیومتر فیبر نوری دیگر اجرا می شود و بدین سان ۳۰۰ هزار خانوار زیر پوشش قرار می گیرند.
لازم به ذکر است؛ این پروژه در استان تهران هم شروع شده و تعداد مشترکان فیبرنوری در تهران حدود ۹۰ هزار مشترک است و آنگونه که مدیر عامل شرکت مخابرات در سال قبل گفته سال جاری جهش در فیبرنوری این استان رخ می دهد و طرح خوبی پیشبینی شده است.
ازاین رو میتوان گفت یکی از هفت کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات گسترش زیرساخت های ارتباطی و فیبر نوری است و ما در این عرصه جزو کشورهای انتهای فهرست هستیم اما با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان دولت سیزدهم ۸۰ درصد خانوارها و کسب وکارها به فیبر نوری متصل خواهند شد که سرعت نامحدودی دارد؛ دراین زمینه دولت منابع لازم را تأمین کرده و هشت درصد از درآمد اپراتورهای همراه به این مساله اختصاص می یابد. همینطور سرمایه لازم و زیرساخت های حقوقی هم فراهم گشته است.
منبع:

1402/01/03
20:31:12
0.0 / 5
162
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری