تیک تاک در کدام کشورها ممنوع شد؟

تیک تاک در کدام کشورها ممنوع شد؟

به گزارش سرگرمی کامپیوتری، تیک تاک اخیرا اعلام نمود دولت بایدن از مالکان چینی تیک تاک خواسته است سهام خود در این اپلیکیشن ویدئویی محبوب را بفروشند در غیر این صورت، با ممنوعیت احتمالی در آمریکا روبرو خواهند شد.به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، این تهدید چشمگیرترین اقدامی است که مقامات دولت و قانونگذاران آمریکایی که نگران افتادن اطلاعات کاربران آمریکایی به دست دولت چین هستند، ضد این شرکت انجام داده اند. تیک تاک متعلق به شرکت چینی بایت دنس است و بیشتر از ۱۰۰ میلیون کاربر در آمریکا دارد.

همچنین برای اولین بار است که تیک تاک در دولت دموکرات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، به ممنوعیت احتمالی تهدید می شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور جمهوریخواه پیشین آمریکا، کوشش کرد تیک تاک را در سال ۲۰۲۰ ممنوع کند، اما در دادگاه های آمریکا شکست خورد.

این اقدام بعد از معرفی یک قانون جدید در آمریکا صورت می گیرد که به کاخ سفید اجازه می دهد تا تیک تاک یا سایر فناوریهای مبتنی بر خارجی را در صورت ایجاد خطر امنیت ملی، ممنوع کند. کشورها و نهادهای دولتی دیگر هم هم تصمیم گرفته اند این اپلیکیشن را ممنوع کنند. کشورهای گوناگونی در سرتاسر جهان نسبت به نزدیکی این شرکت به دولت چین و نگهداری اطلاعات کاربران، نگرانی هایی را مطرح کرده اند. رویترز در گزارشی به بررسی کشورها و نهادهایی پرداخته که به ممنوعیت جزئی یا کامل تیک تاک اقدام نموده اند:

هند
هند تیک تاک و ده ها اپلیکیشن چینی دیگر را با این ادعا که به صورت بالقوه برای امنیت و یکپارچگی کشور زیان آور هستند، در ژوئن ۲۰۲۰ در همه دستگاه ها ممنوع کرد.

افغانستان
افغانستان درحال مذاکره برای ممنوعیت تیک تاک و بازی ویدیویی PUBG است. طالبان ادعا می کنند که این اپلیکیشن ها، جوانان افغان را به بیراهه می کشند.

پاکستان
تیک تاک به علت آنچه که دولت محتوای غیراخلاقی و ناشایست در این اپلیکیشن اعلام شد، دستکم چهار بار ممنوع گردید که آخرین ممنوعیت آن در ماه نوامبر به پایان رسید.

بلژیک
الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک، در ۱۰ مارس اظهار داشت که کارمندان دولت فدرال بلژیک دیگر مجاز به استفاده از تیک تاک در گوشیهای کاری نخواهند بود.

کانادا
این کشور به علت خطرات امنیتی، تیک تاک را در دستگاههای دولتی ممنوع کرده است. دولت فدرال و سه رگولاتور حریم خصوصی منطقه ای کانادا اعلام نمودند در رابطه با تیک تاک بر سر نگرانی ها پیرامون جمع آوری، استفاده و افشای اطلاعات شخصی توسط تیک تاک، تحقیق می کنند. هیات خزانه داری کانادا در اطلاعیه ای اعلام نمود تصمیم جهت استفاده از یک اپلیکیشن یا پلتفرم، یک انتخاب شخصی است اما دستورالعمل مرکز کانادایی امنیت سایبری به شهروندان کانادایی اکیدا سفارش می کند این ریسک ها را درک کرده و قبل از تصمیم گیری در رابطه با ابزاری که استفاده می نمایند، انتخاب آگاهانه انجام دهند.

تایوان
تیک تاک و بعضی دیگر از اپلیکیشن های چینی را در دستگاههای دولتی ممنوع کرد و در دسامبر ۲۰۲۲ تحقیقاتی را در رابطه با این اپلیکیشن شبکه اجتماعی به علت عملیات مشکوک غیرقانونی در جزیره شروع کرد. تایوان فعالیتهای تجاری چینی مختلف از پلتفرمهای شبکه اجتماعی تا صنعت تولید تراشه پرارزش را در این جزیره ممنوع کرده است. استفاده از اپلیکیشنهای چینی مانند تیک تاک برای دپارتمانهای دولتی تایوان ممنوع می باشد.

آمریکا
کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا، نهاد امنیت ملی قدرتمندی است که در سال ۲۰۲۰ به اتفاق آرا سفارش کرد بایت دنس، تیک تاک را واگذار کند. در اوایل ماه مارس، قانونگذاران هر دو حزب بزرگ ایالات متحده لایحه ای را برای ممنوعیت این برنامه محبوب در ایالات متحده عرضه کردند. کنگره قبلاً در دسامبر ۲۰۲۲ لایحه ای را برای ممنوعیت تیک تاک در دستگاههای فدرال تصویب کرد.

موسسات آموزشی آمریکا
دانشگاه ایالتی بویز، دانشگاه اوکلاهاما، دانشگاه تگزاس-آستین، و دانشگاه A&M تگزاس غربی بعضی از موسساتی هستند که تیک تاک را در دستگاههای دانشگاهی و شبکه های وای فای ممنوع کرده اند.

ایالتهای آمریکا
تگزاس، مریلند، آلاباما و یوتا همچون بیشتر از ۲۵ ایالت هستند که به کارکنانشان دستور داده اند از استفاده از تیک تاک در دستگاههای ایالتی اجتناب کنند.

کمیسیون اروپا و پارلمان اروپا
کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپاست، به علت نگرانی های امنیتی سایبری، دستور ممنوعیت استفاده از اپلیکیشن محبوب چینی تیک تاک را در تلفن های کارکنانش صادر کرد. به صورت جداگانه، پارلمان اروپا هم این اپلیکیشن را در گوشیهای کارکنان ممنوع کرد.

انگلیس و اسکاتلند

انگلیس هفته گذشته اعلام نمود که تیک تاک را در تلفن های دولتی ممنوع خواهد نمود و این ممنوعیت فوری اجرا خواهد شد. دولت انگلیس از مرکز ملی امنیت سایبری این کشور خواسته است صدمه پذیری احتمالی اطلاعات دولت از جانب اپلیکیشن های شبکه اجتماعی و مخاطرات پیرامون چگونگی دسترسی یافتن و استفاده از این اطلاعات حساس را بررسی کند. شبکه اسکای نیوز روز جمعه گزارش کرد تیک تاک از تلفنها و دستگاههای پارلمان اسکاتلند حذف خواهد شد. به اعضای پارلمان اسکاتلند و کارکنان این نهاد قویا سفارش شده است تا تیک تاک را از دستگاه هایی که از آنها برای دسترسی به سیستمهای فناوری اطلاعات پارلمان استفاده می نمایند، حذف نمایند.

نیوزیلند

نیوزیلند به علت نگرانی های امنیت سایبری، تیک تاک را در دستگاه هایی که به شبکه پارلمان این کشور دسترسی دارند ممنوع کرد. تیک تاک تا پایان مارس، در همه دستگاه هایی که به شبکه پارلمان نیوزیلند دسترسی دارند ممنوع خواهد شد. وزارت دفاع و وزارت امور خارجه و تجارت نیوزیلند روز جمعه اعلام نمودند ممنوعیت استفاده از تیک تاک در دستگاههای کاری را مدتی است که به اجرا گذاشته اند.

منبع:

1402/01/02
13:15:06
0.0 / 5
628
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سرگرمی كامپیوتری
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری