دلیل اختلال اخیر اینترنت چه بود؟

دلیل اختلال اخیر اینترنت چه بود؟

سرگرمی کامپیوتری: طی ماه های گذشته اختلالاتی در اینترنت کشور مشاهده شد و شرکت ارتباطات زیرساخت به سبب این اتفاق از مردم پوزش خواست اما اواخر هفته جاری، بار دیگر این اختلال رخ داد و وزیر ارتباطات با رد حمله سایبری اظهار داشت که این اختلال به سبب بروز مشکل در زیرساخت یکی از اپراتورها رخ داده است.به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه اینترنت از ساعت ۹.۵۶ امروز با اختلال مواجه شد؛ به شکلی که در بعضی شرکت های ارائه دهنده اینترنت فقط سایت های داخلی باز و در بعضی موارد دسترسی به این سایت ها نیز با مشکل مواجه بود. طبق اعلام برخی کاربران، درگاه های پرداخت نیز با مشکل مواجه بودند. البته این اختلال از ساعت ۱۰.۲۰ برای بیشتر کاربران برطرف شد؛ در این زمینه عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره ی علت اختلال پیش آمده در اینترنت با رد بروز حمله سایبری اظهار داشت: ۱۵ دقیقه در زیرساخت های یکی اپراتورها مشکلی رخ داد.

اما رونمایی از طرح اتصال پیامرسان های بومی تا آخر سال، مهم ترین خبر هفته گذشته شمرده می شود، در این زمینه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود که قابلیت «اینترکانکشن» یعنی رد و بدل کردن پیام بین پلت فرم های داخلی تا آخر سال عملیاتی می شود اما بتازگی امیر محمدزاده لاجوردی در پاسخ به کاربران در یک پیامرسان بومی درباره ی زمان رونمایی از طرح اینترکانکشن پیامرسان های داخلی گفته است که این طرح طبق وعده وزیر محترم تا آخر سال رونمایی خواهد شد.

اما با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و شروع سال جدید، تعداد بسته هایی که بوسیله پست برای افراد ارسال می شود هم افزایش می یابد؛ مسئله ای که محمد احمدی- معاون فنی و تجاری شرکت ملی پست- به آن هم اشاره نمود و گفت از همان اوایل اسفند حجم فعالیت خدمات پستی نسبت به رویه روتین ماه های گذشته بالا رفته است، هم اکنون قسمتی از خدمات ما نزدیک به ۵۰ درصد افزایش رویه و فعالیت داشته است. وی گفت در اسفندماه طرحی عنوان بهار آورد ۱۴۰۲ اجرا کرده اند که در آن از بسیج همه نیروها برای کارهای اجرائی بهره گیرند. همین طور در این ایام زمان باجه های قبول و توزیعمان ساعت شان را تا ساعت ۱۸ و گاهی ۲۰ زیاد کردند که مدت زمان خدمت به مردم افزایش یابد، بدین سبب فرصت مناسبی است برای کسانی که درگیر کارند تا بعدازظهرها بتوانند خدمات خودرا ارائه بدهند.

اثر ویژه دولت الکترونیکی بر کاهش فساد دیگر خبر مهمی بود که این هفته منتشر شد؛ عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه ای اعلام نمود یکی از شعارهای اساسی دولت سیزدهم مقابله با فساد است، گفت مردم به این دولت امید بسته اند تا با کاهش تخلفات، فساد هم در دستگاه های اجرای کاهش پیدا کند؛ بدین سبب باید این مسئله را موردتوجه قرار داد که باید با هرگونه تخلفی که سرمنشأ فساد است بدون مماشات، محکم و قاطع برخورد شود. بااینکه درعین حال باید از نیروی انسانی به عنوان یک سرمایه در دستگاه اجرائی خصوصاً در وزارت ارتباطات به عنوان یک دستگاه تخصصی صیانت کرد و حفظ آبروی افراد را تا قبل از اثبات هرگونه اتهامی موردتوجه قرار داد.

او بر این باور است که دولت الکترونیکی و هوشمند سازی دولت در کاهش فساد و تخلفات اثر بسیاری ویژه ای دارد؛ به همین دلیل هدف گذاری شده و در قانون بودجه نیز لحاظ شده است که سال آینده ۱۰۰ درصد خدمات دولت بصورت الکترونیکی و ۲۰ درصد آنها بصورت هوشمند ارائه شود.

استقرار سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در تهران، عنوان یکی دیگر از خبرهایی بود که هفته جاری منتشر شد؛ هم اکنون ۱۰ دستگاه، اطلاعات پایه سامانه پنجره واحد مدیریت زمین را تامین می کنند تا مردم بتوانند بصورت هوشمند و بدون مراجعه حضوری از خدمات این سامانه بهره مند شوند. او سامانه زمین را به دو بخش اصلی تقسیم کرد و گفت زیرسامانه پایش اراضی با دریافت تصاویر ماهواره ای به پردازش اطلاعات می پردازد و بر اثر آن تخلفات حوزه زمین را به پنج دستگاه متولی در زمینه حفاظت گزارش می دهد. بخش درگاه متقاضیان مردمی نیز به تسهیل دریافت مجوزهای حوزه زمین برای مردم می پردازد که باتوجه به همکاری حدود ۲۱ دستگاه از حوزه آب و فاضلاب گرفته تا مسکن و شهرسازی و برق و گاز و غیره به استعلامات ثبت شده بطور سیستمی پاسخ داده می شود.

در نهایت اعلام گردید با اتصال ۳۲۲۵ روستای جدید به شبکه اینترنت در دولت سیزدهم، میزان پوشش اینترنت در روستاهای بالای ۲۰ خانوار از مرز ۹۱ درصد عبور کرد. ایرج روحی -مشاور وزیر و مجری طرح توسعه ارتباطات روستایی – دراین زمینه اظهار داشت: پوشش صد درصدی به این معناست که مشکلات ارتباطی بطور کامل برای روستاهای دارای زیرساخت پایه مانند برق حل می شود. هرچند برخی نقاط کم پوشش یا کم کیفیت باقی خواهد ماند که مشکل آنها را نیز با راه اندازی سایت های جدید رفع خواهیم کرد. طبق گفته وی در طول این مدت توانستند بیش از ۱۹ درصد پوشش آنرا بالا برند و الان پوشش روستاهای این استان بالای ۷۹ درصد است.

منبع:

1401/12/25
12:59:00
0.0 / 5
152
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری