با حضور وزیر ارتباطات آغاز شد

افتتاح پروژه های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات

افتتاح پروژه های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات

به گزارش سرگرمی کامپیوتری، پروژه های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات عصر امروز و به مناسبت هفته دولت، با حضور وزیر ارتبطات و فناوری اطلاعات راه اندازی شد.


به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، مراسم افتتاح پروژه های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در هفته دولت با حضور عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - امروز سه شنبه، برگزار شد.
در ابتدای مراسم، محمد خوانساری - معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان «سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» توسط مقام معظم رهبری در تشریح بهره برداری پروژه های سازمان فناوری اطلاعات اظهار داشت: استفاده عملیاتی از ظرفیت ابر یکپارچه توزیع شده سراسری و شروع به کار اپراتورهای خدمات رسان کسب و کارها(PGSB)، پروژه هایی هستند که امروز با عنایت به اهمیت اشتغالزایی، ضرورت افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به مردم و در نهایت توسعه سهم اقتصاد دیجیتال در کشور مورد بهره برداری قرار می گیرند.
معاون وزیر ارتباطات ضمن اشاره به اینکه بارورسازی ابری، متعلق به تفاهمی است که در دولت قبل شکل گرفته بود و در این دولت بارش نهایی صورت گرفته است در تشریح جزئیات پروژه نخست عنوان کرد: بهره برداری عملیاتی از ظرفیت ابر یکپارچه توزیع شده سراسری در حالی صورت می گیرد که دو لایه ابر توزیع شده در هفت استان آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، فارس، قم، البرز، تهران و اصفهان بوجود آمده است. با بهره برداری این پروژه ها، علاوه بر اینکه سرعت و کیفیت دسترسی به داده ها در کشور افزایش خواهد یافت، ترافیک ارتباطی از پایتخت به کل کشور توزیع می شود و مردم می توانند از نزدیک ترین نقطه به محل سکونت شان نسبت به دریافت خدمت اقدام نمایند و این مهم عدالت ارتباطی را به همراه دارد.
در ادامه صادق عباسی شاهکوه - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - اظهار داشت: دولت برای عملیاتی شدن پروژه توسعه شبکه دسترسی ثابت مبتنی بر فیبر نور (FTTx)، ۳ درصد درآمد اپراتورها که برای توسعه ارتباطات ثابت در نظر گرفته شده بود را به ۸ درصد رساند. این نشان دهنده عزم جدی دولت برای توسعه ارتباطات ثابت است، اتفاقی که معتقدیم به دنبال آن شبکه موبایل و ۵G هم توسعه می یابد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان نمود: برپایه مصوبه UNSP، هشت اپراتور فعالیت خود جهت راه اندازی پروژه فیبر نوری در ۱۶ شهر شروع کرده اند. چند اپراتور دیگر هم هستند که امیدواریم آنها هم پای کار بیایند. چون که هنوز در فاز اول این پروژه قرار داریم.
وی در ادامه اضافه کرد: سایت IranFTTx.ir با هدف پایش و ارائه اطلاعات و روند توسعه اجرای پروژه توسعه فیبر نوری برای دسترس عموم بوجود آمده است و علاقه مندان می توانند آمار و توسعه روند کار را در آن مشاهده کنند. البته در این سایت تعداد خانوارهای زیر پوشش بسیار کمتر از آمار واقعی بیان شده است، چون هنوز پوشش برخی اپراتورها وارد این آمار نشده است.
عباسی شاهکوه اظهار داشت: بخش عمده این پروژه کلان، ترغیب مردم به استفاده از شبکه فیبر نوری است و با یارانه هایی که در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در نظر گرفته ایم، امیدواریم تا آخر سال ۱۴۰۳، ۲۰ میلیون پوشش و حداقل ۶ تا ۸ میلیون اتصال خانوار به فیبر نوری اتفاق بیافتد. البته این اتصال به محتواهایی که تولید می شود، بستگی دارد. در پروژه توسعه شبکه دسترسی ثابت مبتنی بر فیبر نوری (FTTx)، هدف ما اینست در فاز نهایی، در همه شهر ها هر کاربری که فیبر نوری می خواهد، بتواند ظرف ۳۰ روز این خدمت را دریافت کند.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ضمن اشاره به عملکرد یک ساله رگولاتوری اظهار داشت: در یک سال گذشته تعداد سیمکارت های فعال دیتای موبایل از ۹۰ میلیون به ۹۸ میلیون رسیده است، یعنی در این بخش حدود ۹ درصد افزایش داشته ایم. مصرف دیتا هم از ۹۰۰ هزار ترابایت در ماه به یک میلیون ترابایت افزایش پیدا کرده و متوسط مصرف دیتای سیمکارت موبایل ۱۰ گیگ بوده است. سرعت دسترسی در یکسال گذشته هم به صورت متوسط از ۹ مگابیت بر ثانیه به ۱۰ مگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به این که این آمار در حوزه ثابت متفاوت می باشد، اضافه کرد: مصرف در حوزه ثابت حدود ۵۰۰ هزار ترابایت بر ثانیه است. یعنی یک سوم مصرف دیتای کشور روی شبکه ثابت قرار دارد، در حالیکه در دنیا این رقم کاملا معکوس است. یکی از علل آن اینست که شبکه ثابت توسعه خوبی نداشت و ما در حوزه ثابت عقب ماندگی داریم.
وی دلیل دیگر عقب ماندگی حوزه ثابت را مشکل درآمدی اپراتورها به علت پایین بودن تعرفه ها دانست و اظهار داشت: با عنایت به وضعیت فعلی اخطار می دهم که اگر در مورد اصلاح تعرفه ها بموقع وارد عمل نشویم، دو سال دیگر شبکه موبایل هم به سرنوشت شبکه ثابت گرفتار می شود. در واقع ما به نقطه بحرانی نزدیک شده ایم و اگر همین روند ادامه پیدا کند، در آینده شبکه ای وجود نخواهد داشت که مردم از آنها سرویس بگیرند.
وی در ادامه بیان نمود: با عنایت به واگذاری فرکانس ۲۳۰۰ به اپراتورهای همراه، ۷۰۰ سایت بر روی این فرکانس فعال و وضعیت دسترسی بهتر شده است که امیدواریم این آمار تا آخر سال جاری به ۳ هزار سایت برسد. علاوه بر این، در حال حاضر بیشتر از ۱۰۰ سایت فعال ۵G داریم و هدف ما اینست که تا آخر سال به بیشتر از ۶۰۰ سایت برسد.
عباسی شاهکوه اظهار داشت: هم اکنون فیبرکشی تمام جزیره کیش انجام شده است و می خواهیم تا قبل از آغاز جام جهانی فوتبال جزیره کیش را به نمونه ای ایده آل برای شبکه ۵G و فیبر نوری تبدیل نماییم.
در ادامه این مراسم که به مناسبت هفته دولت و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، از فازل اول پروژه توسعه شبکه دسترسی ثابت مبتنی بر فیبر نوری (FTTx) در استانهای یزد و گیلان رونمایی گردید.
در این مراسم همینطور از دو پروژه ابر ایران و پروژه خدمات عمومی دولت ( PGSP) که از دستاوردهای سازمان فناوری اطلاعات ایران است، رونمایی گردید.
دو شرکت نوآوران توسن و سیتاد از رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران بعنوان اپراتورهای خدمت رسان کسب و کارها(PGSB) مجوز دریافت نمودند. خوانساری در تشریح جزئیات مجوزها اظهار داشت: خدماتی مانند احراز هویت و احراز مالکیت در مواردی چون خانه و خودرو، همچون خدماتی هستند که لازم است در چارچوب خدمات ارزش افزوده به کسب و کارها ارائه شود. بنابراین با عنایت به اینکه دولت می بایست به جای خدمت رسانی مستقیم در نقش ناظر و تنظیم گر وارد کار شود، به دو شرکت خصوصی در چارچوب اپراتور خدمات رسان به کسب و کارها در چارچوب بازارچه API مجوز اعطا شد که امیدواریم بتوانند ضمن به کارگیری ابتکار و خلاقیت با ترکیب بندی خدمات جدید، طعم شیرین فناوری را به مردم بچشانند.
در آخر این مراسم عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: من بارها این جمله را عرض می کنم که فناوری اطلاعات را برای کشور یک فرصت می دانیم و اعتقاد داریم فناوری اطلاعات می تواند همه مشکلات کشور را در همه حوزه ها حل کند.
وی افزود: این مورد فقط در حرف نبود و در این یک سال سعی کردیم ایده را به نتیجه برسانیم، دولت وظیفه خویش را در همه حوزه های متعدد انجام داده است. در زمینه روستاها اعتبارات روستایی را از ۳ درصد به ۷ درصد رسانده ایم.
زارع پور تصریح کرد: در همه حوزه ها سعی کردیم فضای امن و پویا ایجاد نماییم تا عقب ماندگی های گذشته را جبران نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه دولت سیزدهم تمام قد ایستاده است تا مشکلات کشور را حل کند، تشریح کرد: تا ۲۲ بهمن سالجاری به ظرفیت های زیر ساخت کشور هم اضافه می شود.
لازم به ذکر است پروژه های اپراتور های ایرانسل، همراه اول و رایتل امروز با حضور مدیران عامل آنها افتتاح و رونمایی گردید.
همچنین در این مراسم پروژه های مختلف در استانهای کشور راه اندازی شد.
منبع:

1401/06/10
10:15:41
0.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری