نابودی یک موزه کامپیوتر تاریخی در اوکراین

نابودی یک موزه کامپیوتر تاریخی در اوکراین

کلوب 8 بیت (Club 8-bit) یکی از بزرگترین موزه های کامپیوتر خصوصی اوکراین در جریان محاصره شهر ماریوپول توسط روسیه تخریب شد.به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، دیمیتری چریپانوف، صاحب این موزه در فیسبوک از سرنوشت این موزه تاریخی آگاهی داد و اظهار داشت: موزه کامپیوتر ماریوپول دیگر وجود ندارد. تمام آنچه از کلکیسیونی باقی مانده که به مدت ۱۵ سال سرگرم جمع آوری آن بودم، تنها پاره هایی از خاطرات در صفحات فیسبوک، وب سایت و ایستگاه رادیویی موزه است.

آثار این موزه شامل بیش از ۵۰۰ قطعه از تاریخ کامپیوتر بود و قدمت تعدادی از این قطعات به دهه ۱۹۵۰ می رسید.

وب سایت گیزمودو در بازدیدی که در سال ۲۰۱۸ از این موزه داشت آنرا یکی از بزرگ ترین و جذاب ترین کلکیسیونهای کامپیوتر های دوران شوروی سابق خوانده بود. بیش از یک دهه زمان برد تا چریبانوف خیلی از کامپیوتر های به نمایش درآمده در کلوب ۸ بیت را گردآوری کند. آنچه تخریب این موزه را حتی تلخ تر می کند این است که تاریخ مشترک میان مردم اوکراین و روسیه را یکجا گرد آورده بود.

بر اساس گزارش وب سایت انگجت، چریبانوف زنده است اما مانند خیلی از ساکنان ماریوپول، خانه خودرا از دست داده است. از زمان شروع حمله نظامی روسیه به اوکراین، حدود ۱۰ میلیون نفر آواره شده اند و این مناقشه با سرعت درحال تبدیل شدن به بزرگترین بحران پناهندگان از زمان جنگ جهانی دوم است.
1401/01/08
17:08:18
0.0 / 5
186
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری