نگاهی به گزیده های اقتصادی امروز

پول در ایران زیاد شد

پول در ایران زیاد شد

سرگرمی كامپیوتری: افزایش ۴۳ درصدی نقدینگی طی یك سال اخیر، آغاز پرداخت ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه های تولیدی، آگهی به یارانه بگیران، آغاز واردات در ازای صادرات برای تجار و همین طور اعلام شیوه پرداخت بدهی های عراق به ایران همچون مهم ترین خبرهای اقتصادی امروز (چهارشنبه) ایسنا است.


به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از ایسنا، در ماه اخیر یا در بیان بهتر امسال با نوسان نرخ ارز، قیمت تمام شده مسكن رشد بسیار زیادی را به خود گرفت و این مساله عاملی شد كه بر میزان خرید و فروش مسكن تأثیر بسزایی بگذارد و عملاً بازار مسكن در خرید و فروش به ركود رفت.
حال با این شرایط بررسی آمار در ۱۵ روز ابتدایی بهمن ماه سال جاری نسبت به ۱۵ روز ابتدایی دی ماه نشان از رشد اندك معاملات داشته است.
آمار نشان از آن دارد در ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۵۳۶۷ قرارداد خرید و فروش مسكن در شهر تهران به امضا رسیده كه نسبت به ماه مشابه سال قبل كاهش ۵۴ درصدی نشان داده است. با این وجود از آن جا كه در ۱۵ روز دی ماه امسال ۴۰۲۸ قرارداد به امضا رسیده بود، معاملات در بهمن ماه طی این بازه زمانی ۱۳۳۹ مورد افزایش یافته است و عملاً تحرك اندك در بازار مسكن رخ داده است.
صف وام ازدواج طولانی تر می شود
یكی از تسهیلات بانكی كه همواره سوالات بسیاری در ارتباط با شرایط دریافت، میزان سقف تسهیلات و … نسبت به ان مطرح می شود، وام ازدواج است. وامی كه با نوسانات نرخ تورم مجلس و دولت در بودجه سالیانه نیم نگاهی به آن دارد.
وام ازدواج كه با وجود سقف ۱۵ میلیون تومان برای هر تازه عروس و داماد رقم قابل توجهی از هزینه های آنها را پوشش نمی دهد اما در شرایط سخت دریافت دیگر وام ها بعنوان مسكنی عمل می كند و خیلی از زوج ها به دنبال دریافت آن هستند.
این وام كه با عنایت به منابع بانكی كشور رقم قابل توجهی از درخواست ها را پوشش داده اما همچنان خیلی از افراد در صف انتظار ایستاده اند.
حال با این شرایط كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی سقف وام ازدواج در سال آینده را ۱۰۰ درصد افزایش داده كه دبیر كانون بانك ها و مؤسسات مالی و اعتباری خصوصی با انتقاد از افزایش سقف وام ازدواج در این كمیسیون، این اقدام را یك كار سیاسی دانست و معتقد می باشد كه با این شرایط پرداخت وام ازدواج نوبتی می شود.
پرداخت تسهیلات به بنگاه های تولیدی
در كنار وام ازدواج از سال ۱۳۹۵ دولت و بانك مركزی برای خروج بنگاه های تولیدی از ركود و ادامه فعالیت تسهیلاتی در نظر گرفت كه حال با گذشت دو سال بنظر می رسد این تسهیلات جوابگوی نیاز تمام بنگاه ها نبوده و برای رفع مشكلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تسهیلات جدیدی در نظر گرفته شده است.
رضا رحمانی- وزیر صنعت، معدن و تجارت - از آغاز پرداخت تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی به واحدهای تولیدی برای تأمین سرمایه در گردش از هفته گذشته آگاهی داده است.
هشدار به یارانه بگیران
قصه طول و دراز یارانه نقدی كه وزیر دولت یازدهم از آن به مصیبت عظما یاد كرده بود همواره صدرنشین خبرهای اقتصادی است و بیان شرایط حواشی خاص به خودرا دارد، در جدیدترین اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه ها آمده است كه سامانه ثبت نام و اعلام نیازمندی یارانه نقدی به نشانی yaraneh.com كه مبادرت به دریافت اطلاعات هویتی شهروندان از جمله؛ كد ملی سرپرستان خانوار، تعداد اعضای خانوار، میزان درآمد و همین طور اطلاعات كارت بانكی شامل: شماره كارت، شماره حساب، رمز دوم، تاریخ انقضا كارت و cvv۲ را می كند و پیامك های ارسالی از شماره ۵۰۰۰۱۴۵ جعلی بوده و هیچگونه ارتباطی با سازمان هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه ندارد".
بدین سبب شهروندان از هرگونه بازگشت به این سامانه و ثبت اطلاعات خانوار خود در آن جدا اجتناب كنند.
واردات در ازای صادرات مجوز گرفت
به دنبال نوسانات نرخ ارز واردات خیلی از كالاها كه نیاز كشور محسوب نمی شد به كشور ممنوع اعلام گردید و تنها بعضی از كالاها اجازه واردات به كشور و دریافت ارز دولتی پیدا كردند.
در این میان دولت بارها به شیوه های مختلف از صادركنندگان كالا و خدمات خواست تا ارز خودرا به سامانه نیما بیاورند یا ارز حاصل از صادرات را در اختیار واردكنندگان قرار دهند.
حال در ارتباط با قوانین صادرات و واردات، سازمان توسعه تجارت اعلام نموده كه واردات كالاهای اولویت دار رسماً برای صادركنندگان شروع شده و آنها می توانند در این حوزه فعالیت خودرا آغاز كنند.
این امكان جدید كه بنظر می رسد درخواست لااقل گروهی از صادركنندگان برای تسهیل شرایط كاری شان در ماه های گذشته و به دنبال گسترش تحریم ها بوده سپس آن به مرحله اجرا رسید كه در صورت جلسه كمیته بازرگانی ستاد تنظیم بازار كه در ۱۱ بهمن سال جاری ابلاغ گردید.
بدین سان رسماً و سپس ابلاغ این مجوز جدید، انجام واردات در مقابل صادرات در سامانه جامع تجارت و سامانه نیما امكانپذیر شد.
كانال مالی اروپا سد شكن است
پس از ماه ها كش و قوس بالاخره كانال انتقال مالی ایران و اروپا افتتاح شد كه تنها در شرایط فعلی كالاهای غیر تحریمی را پوشش می دهد و امید خیلی از بنگاه های تولیدی به خصوص خودروسازان را تا به امروز برای انتقال پول در امتداد دریافت قطعات و دانش فنی ناامید كرده است.
حال در این زمینه نجفی منش - عضو اتاق بازرگانی تهران - معتقد می باشد در شرایطی كه فشار آمریكا برای مسدودسازی مسیر همكاریهای اقتصادی ایران با كشورهای خارجی ادامه دارد، گشایش كانال مالی اروپا قدمی مثبت و حركتی سدشكن به حساب می آید.
در مبادلات تجاری ایران و روسیه؛ پول ملی جای دلار نشست
در یكی - دو سال اخیر حرف های بسیاری در زمینه حذف دلار از معاملات تجاری ایران به میان آمده بود كه اقتصاد ایران توانستند با بعضی از كشورها در این زمینه به توافق برسند. در آخرین توافق صورت گرفته قرار بر آن شده دلار از مبادلات ایران و روسیه حذف شود.
امام نكته قابل توجه در این میان آن است كه در سال های ابتدایی تحریم مقابل روسیه قرار بر آن بود ایران حجم بسیار قابل توجهی از نیاز بازار روسیه را رفع كند اما با بهانه هایی همچون عدم وجود كانتینر یخچالی در كشور، عدم بسته بندی به روز و بازاریابی مناسب آنطور كه باید تجارت با ایران كشور تقویت نشد.
عراق بدهی خودرا پرداخت می كند
عراق در چند سال اخیر بدهی قابل توجهی از دریافت گاز و برق به ایران داشت كه به واسطه مشكلات سیاسی و تحریم ها این مبالغ در خاك عراق بلوكه شده بود، حال در مسافرت اخیر عبدالناصر همتی- رئیس كل بانك مركزی مكانیزم پرداخت مالی بین ایران و عراق در نشست رئیس كل بانك مركزی ایران و رئیس كل بانك مركزی عراق در بغداد تعیین و جزئیات آن به امضای دو طرف رسید.
افزایش ۴۳ درصدی پول در یكسال!
در سال های گذشته هر زمان كه رشد نقدینگی اعلام می شد دولت برای رفع و رجوع این رشد ورود پول بخش غیر مجاز بازار پولی و مالی به چرخه قانونی را دلیل این امر می دانست اما در شرایط فعلی كه چنین اتفاقی رخ نداده است، رشد نقدینگی جای سوال دارد. حال با تمام این تفاسیر بانك مركزی در آخرین آمار منتشره خود از افزایش ۴۳ درصدی پول در یكسال اخیر آگاهی داده است.
بانك مركزی تازه ترین آمار بخش پولی و بانكی كشور در آبان ماه سال جاری را منتشر نموده كه بر این اساس، میزان كل نقدینگی نظام بانكی در این ماه به بیشتر از ۱، ۷۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده كه نسبت به اسفندماه سال قبل ۱۲.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۱.۱ درصد افزایش داشته است.
میزان نقدینگی در آبان ماه سال قبل ۱، ۴۲۴ هزار میلیارد تومان بوده و این در شرایطی است كه رشد نقدینگی در این ماه نسبت به آبان ماه سال ۱۳۹۵، برابر ۲۲.۶ درصد بوده است و مقایسه این آمار از آن حكایت می كند كه شتاب رشد نقدینگی امسال نسبت به سال قبل كمتر بوده است.
رهگیری فرارهای مالیاتی با صندوق مكانیزه فروش
وزیر اقتصاد و دارایی روز گذشته از فرار مالیاتی تا ۴۰ هزار میلیارد تومان در اقتصاد آگاهی داده بود كه در امتداد پیشگیری از این فرارها رئیس سازمان امور مالیاتی از تصویب مصوبه ای برای مكانیزه كردن صندوق های فروش به منظور پیشگیری از فرار مالیاتی آگاهی داده است و در انتظار تائید شورای نگهبان است.
حال با این شرایط جای سوال دارد كه تمام فراریان مالیاتی بوسیله صندوق های فروش شناسایی می شوند و از طرف دیگر فروش های فروشگاهی رقم قابل توجهی در اقتصاد نیست كه ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی را به خود اختصاص دهد.1397/11/19
14:07:10
0.0 / 5
4720
تگهای خبر: خدمات , صنعت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری