توسط محققان امیركبیر طراحی شد؛

مسیریابی نابینایان در ایستگاه راه آهن با یك اپلیكیشن ایرانی

مسیریابی نابینایان در ایستگاه راه آهن با یك اپلیكیشن ایرانی

به گزارش سرگرمی كامپیوتری پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به طراحی نرم افزاری برای مسیریابی نابینایان در ایستگاه های راه آهن شدند.به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از دانشگاه صنعتی امیركبیر، محمدامین سهرابی از برگزیدگان چهارمین دوره جایزه نوآوری و تحقیقات اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) و مجری طرح « اپلیكیشن مسیریابی در ایستگاه های راه آهن » اظهار داشت: معمولا افراد در اماكن شلوغ و بزرگ نمی توانند مسیر خویش را ادامه دهند ازاین رو طراحی سیستمی برای هدایت این افراد بسیار ضروری می باشد.
وی با اشاره به اینكه این اپلیكیشن همانند یكی از اپلیكیشن های مسیریابی خودرو است، تصریح كرد: بخشی به نام «واقعیت افزوده» در این نرم افزار اضافه شده به صورتی كه با استفاده از دوربین گوشی همراه مسیر مورد نظر فرد نشان داده می شود.
سهرابی افزود: این برنامه كاربردی در خیلی از اماكن كاربرد دارد بعنوان مثال در بیمارستان ها و خطوط راه آهن.
وی با اشاره به اینكه اگر ۸۰ خط در ایستگاه های راه آهن وجود داشته باشد، این برنامه شخص را تا سكو و واگن موردنظر راهنمایی می كند، خاطرنشان كرد: همینطور امكانات دیگری مانند نقاط مختلف ایستگاه از رستوران تا اطلاعات و انتظامات در این اپلیكشین مشخص شده است و فرد با به كار گیری آنها می تواند به راحتی به مقصد برسد.
مجری طرح ارتباط صوتی را همچون خصوصیت های این برنامه كاربردی نام برد و اظهار نمود: از این طریق مسیریابی برای نابینایان تسهیل می شود. فرد نابینا با استفاده از مسیریابی صوتی می تواند به مقصد برسد.
به گفته وی نابینایان با اسكن كردن بلیت خود و یا خواندن كد بلیت، اپلیكیشن مبادرت به شناسایی و تایید این كد می كند و از این طریق مسیر در ایستگاه راه آهن را به قرد نابینا عرضه می دهد.
این محقق دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به اینكه در این برنامه كاربردی از GPS (مكان یاب جهانی) استفاده شده است، افزود: از آنجایی كه GPS در مكان های بسته نمی تواند آدرس دهی كند، از سیستمی دیگر بنام (LPS) یا مكان یاب محلی استفاده شد كه برای این منظور تعدادی سخت افزار در ایستگاه نصب می شود تا هم سرعت پردازش مسیر و هم دقت آن تا حد نیم متر افزایش یابد و خطایی نداشته باشد.
این طرح به راهنمایی دكتر فریدون مقدس نژاد عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر اجرایی شده است.

1397/11/10
00:01:56
5.0 / 5
4553
تگهای خبر: سیستم , صنعت , كاربر , گوشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری