جشنواره ایران ساخت شروع به كار كرد

جشنواره ایران ساخت شروع به كار كرد

سرگرمی كامپیوتری: جشنواره ایران ساخت عصر سه شنبه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و دبیران تخصصی و اجرایی بخش های مختلف این جشنواره در خانه هنرمندان شروع به كار كرد.


به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دكتر سورنا ستاری در آیین گشایش دومین جشنواره ایران ساخت كه با حضور دكتر علی ربیعی مشاور رییس جمهور و حجت الاسلام مصطفی رستمی نماینده ولی فقیه در دانشگاه ها همراه بود، در سخنانی اظهاركرد: یكی از بحث های جدی و مورد توجه معاونت علمی با عنایت به شعار سال و فرمایشات رهبر معظم انقلاب مقوله ایران ساخت و كار و سرمایه ایرانی است.
وی با تاكید بر اینكه در حوزه ایران ساخت كار بزرگی شكل گرفته است، اضافه كرد: كار هنرمندان در حوزه های مختلف كه درگیر این نمایشگاه بودند، امسال نسبت به دو پارسال بهتر بوده است و فكر می كنم این روند فرهنگ سازی بایستی ادامه داشته باشد.
معاون علمی رییس جمهور در عین حال، روند فرهنگ سازی در جامعه جهت استفاده از كالاها و محصولات ساخت داخل را مقداری زمانبر دانست و با تاكید بر اینكه، به صورت حتم این فرهنگ سازی با برگزاری یك نمایشگاه یا حركات این چنینی در كوتاه مدت نهادینه نخواهد شد، اضافه كرد: فرهنگ فعلی به سبب اقتصاد نفتی سالیان سال است كه در كشور شكل گرفته است.
وی اظهار داشت: خیلی از قوانین و مقررات فعلی مخل كار آفرینی و رونق كسب و كارهای جدید است ناشی از همین اقتصاد نفتی است.
ستاری با تاكید بر اینكه، كل اكوسیستم اقتصاد فعلی نیازمند تغییر است اظهاركزد: ما بایستی اقتصاد مبتنی و دانش را جایگزین نماییم و این همچون كارهای معاونت علمی در امتداد توسعه اقتصاد دانش بنیان و همین طور ساخت كالا و محصولات داخلی است.
دكتر علی ربیعی مشاور رییس جمهور باز در این آیین در سخنانی ضمن تقدیر از معاونت علمی برای توجه به نهادینه سازی فرهنگ استفاده از محصولات ساخت داخل در چارچوب برگزاری نمایشگاه ایران ساخت اظهار داشت: این حوزه می تواند در حوزه استارتاپی و توانمند سازی نوع جدیدی از روابط اجتماعی و البته ثروت و اشتغال را احداث كند.
وی با تاكید بر اینكه، امروز گردش مالی بازی های كامپیوتری از هالیوود بیشتر است اظهار داشت: ما خیلی اوقات نگران مصرف كالاهای ساخت خارج هستیم اما به زیرساخت این محصولات توجه نمی نماییم.
مشاور رییس جمهور افزود: زمانی روی اینكه چرا مردم عروسك های باربی را بجای عروسك های ساخت داخل مانند دارا و سارا خرید می كنند كار می كردم اضافه كرد: دلیل آن این است ما زیرساخت های فرهنگی همچون داستان برای عروسك های ساخت داخل فراهم نكردیم.
دكتر ربیعی نقش بخش های مختلف فرهنگ همچون فیلم، تئاتر، ادبیات، شعر و تركیب بازی را در تشویق مردم به استفاده از محصولات و خدمات داخلی بسیار مهم خواند و اظهار داشت: البته نیاز به انجام كارهای بسیار بزرگ و پیچیده نیست و گام به گام می توان در این مسیر پیشرفت كرد.
در اولین روز از دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران ساخت برنامه های متنوعی از شعر خوانی تا نمایش آثار تجسمی در حوزه پشتیبانی از كالای ایرانی برگزار می گردد.
شب شعر 'ایران ساخت' عنوان اولین برنامه اولین روز از جشنواره است كه با حضور شعرا و طنز پردازان در تالار استاد امیرخانی ساعت 16: 30 برگزار می گردد. همین طور در این برنامه كتاب 'قند چین' گزیده اشعار طنز شاعران و طنز پردازان استان یزد باز در این برنامه رونمایی و معرفی میگردد و این كتاب با امضای نویسندگان به حاضران هدیه میگردد. ورود در این برنامه برای عموم علاقمندان آزاد و بلاعوض است.
برپایی نمایشگاه آثار منتخب بخش هنرهای تجسمی در گالری های بهار، تابستان و نامی دیگر برنامه روز نخست است كه 102 اثر منتخب ایران ساخت دوم در این نمایشگاه ها در معرض نمایش قرار می گیرد كه پیوند هنر و فرهنگ را با اقتصاد دانش بنیان نشان داده است. فضایی كه هنر به كمك پشتیبانی از كالای ایران ساخت می آید تا دست به دست هم رونق تولیدات ایرانی با كیفیت را رقم بزنیم.
بخش دیگر برنامه ها نمایش فیلم است كه فیلم كوتاه 'كارخانه' به كارگردانی محمد امین شریفی و علی رحیمی و فیلم كوتاه 'گل ایرانی' به كارگردانی محمد حسین امانی و 'تریبون' به كارگردانی رضا نجاتی ساعت 16: 30 در تالار شهناز اكران میگردد. همین طور فیلم مستند 'من یك چوپانم' به كارگردانی حمید هاشم زاده 17: 30 در تالار استاد شهناز اكران میگردد.
اكران مجموعه آثار منتخب رشته كلیپ و تیزر ساعت 19 در تالار استاد شهناز باز برنامه پایانی این روز است.
دومین جشنواره ملی فرهنگی، هنری «ایران ساخت» با اهداف «جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی در رابطه با چرخه تجاری سازی، كارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان»، «حمایت از خدمات و تولیدات دانش بنیان ساخت ایران»، «ساماندهی واردات بی رویه و ارج نهادن به كالاها و محصولات ایرانی با كیفیت» و همین طور «كمك به برجسته سازی (نشان تجاری) كالاهای مرغوب ایرانی»، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه های دیداری و شنیداری، رسانه های دیجیتال و ایده بازار و بخش دانش آموزی به همت ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و به دبیر كلی پرویز كرمی و با شعار «فناوری ایرانی، كسب و كار ایرانی» 4 تا 8 دی ماه سال جاری در حال برگزاری است.
آئین اختتامیه جشنواره ایران ساخت و تجلیل از برگزیدگان بخش های مختلف روز شنبه ۸ دی ماه ساعت 17 در خانه هنرمندان برگزار می گردد.
علمی*1836*2017


1397/10/05
14:16:58
3.3 / 5
5464
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
حمید:
خوب بو د

برگزیدگان هم مشخص شدند

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87_%D9%85%D9%84%DB%8C_%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C_%D9%88_%D9%87%D9%86%D8%B1%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA

لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری