برای نخستین بار در جهان؛

دستگاه كمك حركتی بیماران توسط جوان همدانی اختراع شد

دستگاه كمك حركتی بیماران توسط جوان همدانی اختراع شد

سرگرمی كامپیوتری: همدان - دستگاهی با عنوان «بازوی بازشو و جمع شو كمك حركتی بیماران در روی تخت» برای اولین بار در جهان، توسط جوان مبتكر همدانی اختراع شد و این دستگاه در طبقه بندی بین المللی A61G00/7 قرار گرفت.


این مخترع جوان روز چهارشنبه با حضور در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی مركز همدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یادآوری كرد: بعد از بروز زلزله دردناك كرمانشاه و انتقال شمار زیادی از مجروحان و حادثه دیدگان به بیمارستان بعثت همدان، با عنایت به فعالیت در این بیمارستان بعنوان یك نیروی شركتی از نزدیك شاهد درد و رنج هموطنان بودم.
سیدداود رضوی افزود: بیشتر زلزله زدگان دچار شكستگی از ناحیه فمور، لگن، ران، ساق پا، زانو و مچ پا شده بودند و برای خیلی از آنها جابجایی از روی تخت دشوار بود.
این كمك پرستار بخش ارتوپدی مركز آموزشی درمانی بعثت افزود: این افراد برای درمان نیازمند به كشش پوستی و بستن وزنه دارند.
رضوی اضافه كرد: با عنایت به اینكه به دلیل شكستگی نواحی حساس بدن این بیماران توان جابجایی از تخت را ندارند با گذر زمان دچار زخم بستر می شوند.
وی افزود: همینطور برای تمیز كردن ملحفه و انجام امور شخصی بیمار، باید سه تا پنج نفر وی را جابجا كنند كه این وضعیت هم از نظر روحی و روانی تاثیر منفی بر روی بیمار می گذاشت.
این جوان تصریح كرد: ازاین رو ساخت وسیله ای برای كمك به این طیف از بیماران را شروع كرده و در نهایت دستگاهی با عنوان «بازروی بازشو و جمع شو كمك حركتی بیماران در روی تخت» را اختراع كردم.
رضوی اظهار داشت: این وسیله بر روی تخت بیمار نصب شده و بیمار می تواند تا 90 درصد از كارهای شخصی خویش را بدون كمك گرفتن از دیگران انجام دهد.
وی اضافه كرد: بیماران بخصوص افراد قطع نخاعی با گرفتن دست به قسمت بازوی این دستگاه می توانند قسمت كمر به پائین را از تخت فاصله داده و نیم خیز شوند.
این مخترع افزود: پیشگیری از زخم بستر، ورزش كردن و تولید تحرك در بالا تنه و مهمتر از همه تولید روحیه در بیماران از مزیت های این دستگاه است.
رضوی بیان كرد: دستگاه «بازروی بازشو و جمع شو كمك حركتی بیماران در روی تخت» موقع باز و بسته شدن فضای بسیار كمی را اشغال می كند و مانع فعالیت پزشك، پرستار و بیمار نمی گردد.
كمك پرستار ارتوپدی بیمارستان بعثت افزود: نصب این دستگاه بر روی تخت بسیار آسان و راحت بوده و نیازی به نیروی متخصص ندارد.
وی تصریح كرد: بعد از مطرح كردن این ایده با دكتر غلامرضا قربانی امجد فوق تخصص ارتوپدی جراحی زانو، این پزشك تشویق به اجرایی كردن این طرح و ثبت اختراع كرد.
این مخترع همدانی بیان كرد: برای ثبت این اختراع اقدام نموده و بعد از گذشت 6 ماه و بازدید كارشناسان مختلف از این طرح، در نهایت نامه تائیده از اداره ثبت اختراعات كشور به دانشگاه علوم پزشكی ارسال شد.
رضوی یادآوری كرد: پیشتر هم نامه ای به علوم پزشكی برای بازدید و داوری این طرح ارسال شد كه معاونت تحقیقات فناوری دانشگاه، تازگی و جدید بودن این طرح در جهان، نوآوری، ابتكاری و خلاقانه بودن و همینطور كاربرد صنعتی و قابل ساخت و استفاده بودن آنرا تائید كرد.
7526**2090


1397/08/09
20:59:40
5.0 / 5
4173
تگهای خبر: شركت , صنعت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری