محققان كردستانی به 12 یافته تحقیقاتی كشاورزی دست پیدا كردند

محققان كردستانی به 12 یافته تحقیقاتی كشاورزی دست پیدا كردند

سرگرمی كامپیوتری: سنندج - رئیس مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی كردستان اظهار داشت: محققان این مركز سال قبل به 12 یافته جدید تحقیقاتی در زیر بخش های كشاورزی این استان دست پیدا كردند.


محمدحسین سدری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: این یافته ها در بخش های دامداری، پرورش زنبور عسل، زراعت، منابع طبیعی و مراتع است.
وی اضافه كرد: چهار مورد از این یافته های تحقیقاتی در مورد راه های پرورش بز مرخُز كردستان از گونه های دامی و نژادهای حفاظت شده این استان، است.
سدری تصریح كرد: این یافته ها شامل افزایش عملكرد تولید مثل ماده بزهای مرخُز با سه بار زایش در 2 سال با هورمون تراپی، افزایش بازدهی تولید مثل با القای خارج از فصل، افزایش راندمان تولید مثل در این گونه با بهره گیری از سطوح مناسب انرژی قابل متابولیسم در جیره غذایی و بهترین و اقتصادی ترین پروتكل برای تیمار ماده بزهای مرخُز با پروژسترون در هنگام القای خارج از فصل است.
وی سه یافته تحقیقاتی را در زمینه پرورش زنبور عسل اعلام نمود و خاطرنشان كرد: این یافته ها شامل تعیین كیفیت عسل تولیدی استان و زمان و شرایط مناسب نگهداری آن، میزان آلودگی زنبورستان ها به بیماری لوك آمریكایی و تشخیص ویروس های بیماری زای زنبور عسل است.
سدری یافته های بخش دامداری را شامل چهار مورد تعیین اهداف و طرح های توسعه دامداری سنتی در كردستان، عرضه پیشنهادات لازم برای افزایش تولید شیر در واحدهای صنعتی گاو شیری استان، معرفی پتانسیل تولید شیر در گاوهای بومی استان و عرضه پیشنهادات كاربردی در كاهش هزینه جایگاه گاوداری های شیری صنعتی دانست.
رئیس مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی كردستان اظهار داشت: معرفی رقم گندم نان پرآو از دیگه یافته های تحقیقاتی این مركز در سال قبل است كه كشت آن را فقط برای دیم زار هایی با میانگین بارش سالانه بیشتر از 400 میلی متر سفارش می كند.
وی افزود: میانگین عملكرد دانه این رقم جدید 2 هزار و 735 كیلوگرم در هكتار و نسبت به بیماری های زنگ زرد و قهوه ای و همینطور خوابیدگی سنبله (ورس) هم مقاوم است.
به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از ایرنا، اولین واحد و هسته تحقیقاتی بخش كشاورزی كردستان سال 1343 با عنوان اداره اصلاح و تهیه نهال و بذر تاسیس شد، این مركز سال 1394 با عنوان مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی كردستان كار خویش را ادامه داد.
هم اكنون 35 محقق و پژوهشگر در جمع نیروی انسانی این مركز مشغول فعالیت هستند كه 21 نفر از آنان عضو هیات علمی هستند.
اجرای بیش از 630 طرح تحقیقاتی همچون فعالیت های این مركز در در 12 سال قبل است كه در نتیجه این تلاش ها 205 یافته و دستاورد تحقیقاتی كاربردی، 850 مقاله علمی انگلیسی و فارسی عرضه و 13 جلد كتاب هم انتشار یافته است.
در حال حاضر این مركز با بهره مندی از چهار بخش تحقیقاتی زراعی - باغی، منابع طبیعی، علوم دامی و آبخیزداری، سه واحد تحقیقات اقتصادی - اجتماعی، كنترل و گواهی بذور نهال و اطلاع رسانی، سه ایستگاه تحقیقاتیی، 2 پایگاه تحقیقاتی و سه آزمایشگاه تخصصی در امر تحقیقات و آموزش كشاوری فعالیت می نمایند.
3034/9102


1397/03/26
12:20:24
5.0 / 5
3859
تگهای خبر: كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری