هند یك ماهواره رهیاب به فضا پرتاب كرد

هند یك ماهواره رهیاب به فضا پرتاب كرد

سرگرمی كامپیوتری: دهلی نو- سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) بامداد روز پنجشنبه موشك حامل ماهواره یك رهیاب را با موفقیت به فضا پرتاب كرد.


به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از پایگاه اینترنتی 'زی نیوز' در روز پنجشنبه، ایسرو در بیانیه ای اظهار داشت: ماهواره رهیاب INRSS-1I با استفاده از موشك پی اس ال وی –سی 41 از جزیره سریهاریكوتا با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.
كی سیوان رئیس سازمان ایسرو بعد از پرتاب این موشك، اعلام نمود كه ماهواره رهیاب هند در موقعیت مورد نظر خود در خارج از جو زمین قرار گرفته است.
سیوان همینطور اعلام نمود: سازمان ایسرو در هشت ماه آینده 9 عملیات پرتاب همچون ماموریت ماه را انجام خواهد داد.
این پرتاب موشك دو هفته بعد از عملیات ایسرو در قرار دادن ماهواره جی ست- 6 ای با استفاده از موشك جی اس ال وی نسل 2 انجام می گردد. باآنكه این ماهواره با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت اما، سازمان ایسرو بعد از دو روز ارتباط خویش را با این ماهواره از دست داد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند( ایسرو) در ماه ژانویه صدمین ماهواره خویش را از مركز فضایی ساتیش داوان واقع در جزیره سریهاریكوتا در ایالت آندرا پرادش با موفقیت به فضا پرتاب كرد.
ماموریت پیشین سازمان ایسرو به علت باز نشدن سپر گرمایشی ماهواره مورد نظر، با شسكت روبرو شد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند تابحال 40 عملیات موفق در پرتاب موشك های مختلف پی اس ال وی به فضا داشته است.
این سازمان در ماه ژوئن سال قبل 31 ماهواره كوچك را در یك موشك به فضا پرتاب كرد.
سازمان ایسرو همینطور توانست سنگین ترین موشك ( جی اس ال وی نسل 3) ساخت خویش را برای نخستین بار با موفقیت به فضا پرتاب كند.
هند پیش از این برای پرتاب ماهواره های خود با وزن بیش از 2 تن به كشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) در سال قبل با ثبت ركود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یك موشك به فضا از جزیره كوچك 'سریهاریكوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریكا، تاریخ ساز شد.
جزیره كوچك 'سریهاریكوتا' در صنعت فضایی هند، حكم دماغه 'كاناورال' در ایالت فلوریدای امریكا را دارد كه تابحال موشك های فضایی وماهواره های خیلی از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
سكوی پرتاب موشك جزیره 'سریهاریكوتا' تابحال با پرتاب بیش از 200 ماهواره از كشورهای مختلف، میزبان برنامه های جاه طلبانه فضایی هند بوده است.
هزینه های پرتاب از این سكو به حدی پایین است كه حتی رقیبان قدرتمند هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این كشور قادر است كاوشگر مریخ خویش را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای كه هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال نماید.
در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند از راكت خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده می گردد.
یكی از مهمترین دستاوردهای فضایی هند در سال 2013 میلادی پرتاب كاوشگر مدارگرد به مریخ با موشك 'پی اس.ال.وی' ازسكوی پرتاب 'سریهاریكوتا' با نام 'مانگالیان'كه به زبان سانسكریت به معنای 'مسافر مریخ ' بود. بدین سان این كشور در ردیف چهارمین كشوری كه توانست به منظومه شمسی راه یابد، قرار گرفت.
ماموریت ماهواره مانگالیان شامل اكتشاف گاز متان و دی اكسید كربن در جو مریخ می شد تا وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.
آساق**267**1424**1144


1397/01/25
14:13:15
5.0 / 5
4259
تگهای خبر: ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری