از تجربه آلمان برای تست سیستم هشدار درس بگیریم

از تجربه آلمان برای تست سیستم هشدار درس بگیریم

سرگرمی کامپیوتری: ظهر روز چهارشنبه شانزدهم آذرماه امسال بود که پیامی تحت عنوان «هشدار زلزله» روی گوشی تلفن همراه تعدادی از شهروندان نقش بست و از آنان خواست که آرام باشند و پناهگاهی را در اطراف محل حضور خود پیدا کنند که در نهایت، معلوم شد این پیام نادرست بوده است.به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، بنا بر توضیحاتی که ارائه شد، تیم تحقیقاتی همراه اول درحال اقدام فنی بودند که برای شرایط بحرانی مثل سیل و زلزله پیام هشدار ارسال نمایند. زمانی که این کار آماده شد در گروه فنی خودشان می خواستند بصورت آزمایشی این پیام را ارسال کنند، ولی به سبب غفلت فنی، این پیام برای برخی شهروندان ارسال شد. اتفاق مذکور بهانه ای شد تا در این گزارش، تجربه آلمان در حوزه سیستم هشدار اضطراری و برگزاری روز هشدار ملی در این کشور بمنظور تست آمادگی و درستی عملکرد سیستم هشدار در صورت وقوع شرایط فوق العاده را بررسی نماییم.

در روز هشدار ملی ۲۰۲۲ آلمان که پنج شنبه گذشته برگزار شد، دولت مرکزی، ایالت های این کشور به همراه مناطق روستایی، مناطق شهری و شهرداری ها، در یک مانور مشترک، دستگاه های هشدار خودرا تست کردند.

در ساعت ۱۱ به وقت آلمان، همه دستگاهها و نیروهای عملیاتی شرکت کننده در این مانور، بصورت همزمان دستگاه های هشدار مختلف شامل رادیو، تلویزیون، تابلوهای نمایش دیجیتالی یا اپلیکیشن های هشدار را فعال کردند. با این کار، رویه های فنی به کار گرفته شده در صورت اعلام هشدار و خود دستگاه های هشدار دهنده چک شدند تا عملکرد درست و نقاط ضعف احتمالی آنها بررسی شود. متعاقب آن، قرار شد مقامات مسئول اقدامات لازم را برای بهبود سیستم انجام داده و سیستم هشدار عمومی را مطمئن تر و بدون عیب و نقص کنند.

در روز هشدار ملی چه اتفاقی می افتد؟

روز هشدار عمومی در آلمان با هدف باخبر کردن مردم این کشور درباره ی هشدار عمومی برگزار شده و به این ترتیب، آگاهی عمومی درباره ی این مساله را بالا می برد.

در این روز، هشدار آزمایشی در قالب یک متن هشدار، به همه نشردهندگان هشدار شامل رادیو، تلویزیون و فراهم کنندگان اپلیکیشن که به سیستم هشدار متصل هستند، ارسال شد و این نشردهندگان، هشدار آزمایشی را به دستگاه هایی مانند تلویزیون، رادیو و تلفن های هوشمند که افراد می توانند بوسیله آنها پیام های هشدار را خوانده یا بشنوند، ارسال کردند. همزمان دستگاه های هشدار عمومی مانند خودرو های مجهز به بلندگو و آژیرها در سطح ایالتهای فدرال، مناطق شرکت کننده و شهرداری ها، به کار افتادند.

هشدار چگونه منتشر می شود؟

پیام هشدار حاوی اطلاعات مهمی است و باید تا حد امکان، توسط افراد زیادی شنیده یا خوانده شود. بنابراین، پیام هشدار بوسیله خیلی از دستگاهها و کانال های هشدار مختلف مانند رادیو و تلویزیون، وب سایت ها، رسانه های اجتماعی، اپلیکیشن های هشدار، تابلوهای نمایش دیجیتالی، خودرو های مجهز به بلندگو یا آژیر منتشر می شود.

شمار زیاد دستگاه هایی که برای انتشار هشدار استفاده می شوند، بمنظور اطمینان از انتشار آن در بین عده زیادی از مردم است. به عنوان مثال، اگر شهرداری، آژیر هشدار را به صدا درنیاورد، دستگاه های هشدار دیگر در صورت وجود خطر، مردم را باخبر می کنند. به علاوه، دستگاه های هشدار جدید مرتبا بررسی، ساخته و بکار گرفته می شوند.

آماده سازی لازم برای روز هشدار توسط دولت فدرال و ایالت های فدرال آلمان با همکاری مقامات محلی انجام می گیرد. در سطح فدرال، مسئولیت بر عهده اداره فدرال حفاظت مدنی و کمک در بلایا (BBK) است، در صورتیکه ایالتهای فدرال، این وظیفه را به وزارت کشور خود محول می کنند. در سطح شهرداری، این مسئولیت بر عهده مقامات محلی کنترل بلایا است.

مشکلاتی که با تست آزمایشی سیستم هشدار نمایان شد

اما در مانور امسال که پنج شنبه گذشته برگزار شد، مشکلات مختلف در سیستم هشدار اضطراری آلمان شناسایی شدند. قرار بود همه کاربران تلفن همراه با اتصال یا بدون اتصال به اینترنت، پیام هشدار دریافت نمایند. اما گوشی برخی از کاربران تلفن همراه، هشداری نگرفتند. حتی هشداری که برای ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه بامداد برنامه ریزی شده بود، به دست همه نرسید. طبق اطلاعات اولیه، خیلی از مشترکان شرکت تلکوم، هشداری دریافت نکردند.

اپلیکیشن های هشدار نینا (NINA) و کت وارن (Katwarn) هم پیامی برای برخی از کاربران نمایش ندادند یا تازه بعد از گذشت ۲۰ دقیقه از زمان تعیین شده، عمل کردند. با این وجود، نشریه فوکوس گزارش کرد از نقطه نظر شرکت تلفن همراه ودافون، اولین آزمایش سیستم جدید هشدار بلایا، موفقیت کامل داشت.

این هشدار آزمایشی توسط ایستگاه های رادیو و تلویزیون هم پخش گردید.

در روز هشدار ملی، مقامات می خواستند بدانند چه تعداد افراد پیام هشدار خطر دریافت کرده اند. اولین روز هشدار ملی در ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۰ برگزار شده بود. با این وجود، موفقیت کامل نبود و پیام های هشدار در اپلیکیشن های هشدار، با نیم ساعت تاخیر انتشار یافته بودند. وزارت کشور آلمان، هشدار آزمایشی سال ۲۰۲۰ را یک شکست کامل خوانده بود. اگر وضعیت اضطراری پیش می آمد، خیلی از افراد متوجه نمی شدند.

نکته جالب اینجاست کشوری مثل آلمان، تمامی سیستم های مربوط به هشدار اضطراری را در یک روز به خصوص و در سطح گسترده تست می کند تا خطاها و باگهای موجود کشف شود.
اما با وجود داشتن این روز و کلی اطلاع رسانی گسترده در رادیو و تلویزیون این کشور، باز هم سیستم با مشکلاتی مواجه بوده و تعدادی از مردم گلایه کردند که گاهی هشدارها را دریافت نکردند. به اعتقاد کارشناسان، سیستم های تشخیص بلایای طبیعی و اصطلاحا آلرت سیستم ها بطور مداوم باید چک و تست شوند تا به حداکثر کارایی برسند.

منبع:

1401/09/21
15:25:39
0.0 / 5
357
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری