ثبت یک رکورد جدید در ترافیک اینترنت کشور

ثبت یک رکورد جدید در ترافیک اینترنت کشور

سرگرمی کامپیوتری: سرگرمی کامپیوتری: قطع اینترنت بین الملل اپراتورهای تلفن همراه، بهتان و تحریم یک شرکت ایرانی و رکوردزنی ترافیک داخل کشور همچون مهم ترین اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته ای که گذشت بود.


به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، در هفته ای که گذشت سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام نمود با اتصال سازمان برنامه و بوجه کشور و مرکز ملی آمار ایران تعداد دستگاه های متصل به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند از مرز ۱۰۰ دستگاه عبور کرده است. طبق گفته مدیرکل دفتر پایش و نظارت بر پیاده سازی دولت الکترونیکی اولین مرحله اتصال دستگاهها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند درحال تکمیل است و در گام بعدی بدنبال افزایش کیفیت خدمات ارائه شده در این درگاه هستیم.
وی عدم همکاری تعدادی از دستگاه های پرمخاطب در اتصال به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت به علت نداشتن پنجره واحد خدمات، نبود سامانه متمرکز با امکان احراز هویت الکترونیکی، عدم تحویل برخی سرویس ها از طرف دستگاهها و نقص داده در بعضی پایگاه داده های پایه ملی را با اهمیت ترین مشکلات دراین زمینه عنوان نمود.

تلفن های شورای رقابت قطع شد
طی چند روز گذشته، شورای رقابت با انتشار خبری مدعی شده بود که در پی اعلام رأی محکومیت شرکت مخابرات به ارتکاب رویه ضد رقابتی در افزایش تعرفه تلفن ثابت از طرف شورای رقابت، شرکت مخابرات تلفن های مرکز ملی رقابت را قطع کرده است. به عبارتی این شورا اعلام نمود شرکت مخابرات ایران در یک اقدام تأمل برانگیز و به علت اصرار شورای رقابت بر استیفای حق مردم در مقابله با افزایش غیرقانونی تعرفه تلفن ثابت، مبادرت به قطع تمامی خطوط ارتباطی شورا و مرکز ملی رقابت کرده است.
اما مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران به ایسنا اعلام نمود که این خبر انتشار یافته حقیقت ندارد. او درباره ی علت این اتفاق گفت چنانچه سازمان نهاد یا هر ارگانی نیاز به سقف بالاتر داشته باشد با بیان و درخواست، کسر بدهی افزوده می شود و باتوجه به اعلام رسانه ای شورای رقابت درباب قطع تلفن های این شورا توسط شرکت مخابرات ایران، این شرکت اعلام می کند برخی از خطوط شورای رقابت باتوجه به قوانین به علت بدهی های گذشته بصورت سیستماتیک قطع شده است که بعد از بررسی موضوع فوق باتوجه به نیاز آن شورا سقف کارکرد شماره های فوق افزایش پیدا کرد و هم اکنون شماره های فوق وصل هستند.

از عصر روز دوشنبه بود که اعلام گردید برای ساعاتی اینترنت بین الملل اپراتورهای تلفن همراه برای کاربران قطع شده است و ظاهرا فقط دسترسی به اینترنت داخلی میسر بود و متاسفانه پیگیری برای مشخص شدن علت این مساله از نهادهای مربوطه به نتیجه نرسید.

از بهتان و تحریم تا واقعیت

اتحادیه اروپا هم از تحریم های جدید درباره ی ایران آگاهی داد که نام شرکتی ایرانی در آن به چشم می خورد. نام این سرویس دهنده ی بین المللی فعال در زمینه ی فناوری ابری با این استدلال که طی سال های اخیر در پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان فناوری اطلاعات ایران حضور داشته، در بین تحریم شدگان قرار گرفت. ماجرا از این قرار بود که مدتی پیش از انتشار خبر تحریم اتحادیه اروپا، ایمیل هایی از ده ها کسب وکار ایرانی در فضای مجازی منتشر گردید که به ایمیل های مراجع قضایی پاسخ داده بودند.

به طور معمول در تمام نقاط جهان این دست ایمیل ها به کسب وکارهای اینترنتی خصوصاً پلتفرم ها و ارائه دهندگان خدمات زیرساختی ارسال می شود و این سرویس دهندگان موظفند نسبت به قوانین وضع شده از سمت نهادهای نظارتی مناطق و کشورهایی که در آنها سرویس می دهند، پاسخ گو باشند؛ در این بین، چند ایمیل از ابر آروان نیز منتشر گردید که منجر به واکنش در میان کاربران شبکه های اجتماعی شد.

حذف سکوهای ایرانی و تحریم هایی که همچنان ادامه دارد

در حالی که حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه های آنلاین آمریکایی سابقه ای چند ساله دارد، بتازگی چند اپلیکیشن و پیامرسان ایرانی بار دیگر از گوگل پلی به علت تحریم حذف شدند و بررسی های اولیه نشان میدهد که گوگل به علت تحریم این اپلیکیشن ها را حذف نمود.

در همین رابطه میثم عسگری - مدیر عامل یکی از سکوهای حذف شده از گوگل پلی در این زمینه توضیح داد: این مسئله چیزی جدید نیست و آیفون و اپل سه سال قبل این طرح را اجرا کرده و هم اکنون هم اندروید طی چند روز گذشته این اقدام را نسبت به پیامرسان های ایرانی انجام داده است.

بسیاری از کاربران تمایل داشتند که بوسیله گوگل پلی به اپلیکیشن ها دسترسی داشته باشند و آنها را نصب کنند، از این دیدگاه، برخی از کاربران اطمینان خاطری به گوگل پلی داشتند و اپلیکیشن هایی که خارج از این محیط باشند را نتوانند یا نخواهند دانلود و نصب کنند. اما یک نگرانی می تواند وجود داشته باشد و آن این است که اگر فعالیت اپلیکیشن ها خارج از گوگل پلی ادامه پیدا کند، ممکنست به بهانه های امنیتی و قوانینی که گوگل و گوگل پلی دارد، بتواند مشکلات دیگری مانند پاک کردن اپلیکیشن از دیوایس گوشی را ایجاد کنند و قاعدتا کار مشکل تر می شود.

ترافیک داخل کشور در بازی های جام جهانی رکورد زد

عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم با انتشار پستی در یک پیامرسان داخلی اظهار داشت: امسال با تدبیر خوب سازمان صدا و سیما پخش زنده بازی های جام جهانی غیر از تلویزیون و رادیو بوسیله سکوهای داخلی هم صورت گرفت. من هم به اتفاق برخی از معاونین بوسیله تلوبیون بازی را در اتاق جلسات وزارتخانه دیدیم، انصافا کیفیت تصویر هم خوب بود. البته ارائه این کیفیت نتیجه زحمات چند هفته اخیر همکارانم در بخش های مختلف وزارتخانه و نیز همکاری اپراتورهای مخابراتی بوده تا دیدن این تصاویر برای هموطنان عزیز تجربه خوبی را رقم بزند.

افزایش ظرفیت نقاط تبادل ترافیک اینترنت (IXps) در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد حل مشکل اشباع (congestion) بین اپراتورها، افزایش منابع پردازشی مورد نیاز سکوهای پخش زنده و چندین اقدام دیگر همچون کارهایی بود که در طول این مدت انجام شد. خوشحالم که اعلام کنم در حین بازی ایران و انگلیس، ترافیک داخل کشور بیش از ۱۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه افزوده شد و رکورد جدیدی در این عرصه ثبت گردید.
1401/09/04
13:20:56
0.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری