زارع پور در صحن مجلس:

شبکه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۳ به اتمام می رسد

شبکه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۳ به اتمام می رسد

به گزارش سرگرمی کامپیوتری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات افزایش پیدا کرده و حداکثر تا سال ۱۴۰۳ این طرح را به سرانجام نهایی می رسانیم.به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از مهر، عیسی زارع پور در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۴ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مجتبی رضاخواه نماینده مردم تهران در خصوص این که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تابحال چه اقداماتی برای توسعه شبکه ملی اطلاعات داشته است، اظهار داشت: یکی از مهم ترین برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تحقق شبکه ملی اطلاعات است. چون که این مساله یکی از مطالبات اصلی مردم است.
وی متذکر شد: همانطور که در جلسه رای اعتماد گفتند تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد و بنده برای آنکه این طرح محقق شود، تمام منابع وزارت خانه را بسیج کردم و اولویت اصلی این وزارت خانه تحقق شبکه ملی اطلاعات است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: هر هفته شورای راهبردی توسعه اطلاعات جهت بررسی پیشرفت پروژه ها تشکیل جلسه می دهد، در این راه ۷ کلان پروژه تعریف شده است و بر مبنای مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی، وظایف دستگاه ها را مشخص کرده ایم. در تعریف وظایف ۵۳ بند وجود دارد که ۳۷ بند به صورت مستقیم به وزارت خانه مرتبط می باشد و در دو ماه گذشته به علت شرایط ویژه هر روز تشکیل جلسه داده ایم و روند پیشرفت ۲۰۰ پروژه را پیگیری کرده ایم.
وی افزود: بر مبنای آخرین سنجشی که صورت گرفته است باید بگویم که در ابتدای دولت سیزدهم و با وجود آنکه قریب به ۱۰ سال بحث شبکه ملی اطلاعات بعنوان یک خواسته اصلی مطرح شده بود، فقط ۳۰ درصد پیشرفت داشت اما امروز باید با افتخار بگویم که پیشرفت این طرح به نزدیک ۵۹ درصد رسیده است؛ به عبارتی در کمتر از دو سال پیشرفت آن دو برابر شده است.
زارع پور تصریح کرد: ما برنامه ریزی کردیم نهایتا تا یک سال و نیم آینده یعنی تا سال ۱۴۰۳ طرح شبکه ملی اطلاعات را به سرانجام نهایی برسانیم. البته شبکه ملی اطلاعات باید به صورت دائم توسعه یابد که نیازمند حمایت های دولت و مجلس است. شبکه ملی اطلاعات کار پویا و دائم است و باید متناسب با فناوری های روز توسعه پیدا کند تا خدماتی باکیفیت، متنوع و پرسرعت در پهنه ایران عرضه شود.
تا پایان سال، ۸۰ درصد خانوارها به فیبر نوری با سرعت نامحدود متصل می شوند
وی ضمن اشاره به این که یکی از پروژه های هفت کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات، توسعه زیرساخت فیبر نوری است، اظهار داشت: در ۱۰ سال قبل ایران یکی از کشورهای انتهای جدول بود، برنامه ما اینست که تا آخر سال، ۸۰ درصد خانوارها و کسب و کارها به فیبر نوری با سرعت نامحدود متصل شده و برای این منظور ۸ درصد درآمد اپراتورها به این پروژه اختصاص دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: زیرساخت های حقوقی توسعه فیبر نوری در ۵۱ شهر و ۱۲ استان شروع شده است که تابحال ۲ میلیون خانوار زیر پوشش قرار دارند و ارزیابی ما اینست که تا آخر سال ۲ برابر می شود. به دنبال آن هستیم که سال آینده ۷ میلیون خانوار جدید و تا سال ۱۴۰۳ در حدود ۸ میلیون خانوار دیگر به فیبر نوری متصل شوند.
زارع پور در رابطه با توسعه پیام رسان های داخلی، اظهار داشت: در ابتدای دوره مسئولیت، کارگروه ویژه ای با هدف توسعه پیام رسان های داخلی راه اندازی کردیم تا با تنوع و مزیت های متفاوت، مردم احساس تفاوت با پلت فرم های خارجی را نداشته باشند. هر روز میزان توسعه پلت فرم های داخلی را رصد می نماییم و هدف ما اینست که اگر قرار شد نسخه های خارجی فعال شود، پلت فرم داخلی بگونه ای تقویت شود که مردم تمایل به استفاده از پلت فرم داخلی داشته باشند.
وی اضافه کرد: هر روز افراد جامعه درحال پیوستن به پلت فرم های داخلی هستند، بگونه ای که در یک روز شاهد پیوستن ۱۷ میلیون کاربر به پلت فرم داخلی بوده ایم و برای نخستین بار است که ترافیک تولید داخل بیشتر از دو برابر شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات متذکر شد: مقام معظم رهبری در فتوایی نقض حریم خصوصی در پلت فرم های داخلی را مورد تاکید قرار دادند، ازاین رو کسی حق ندارد به اطلاعات مردم در پلت فرم های داخلی دسترسی داشته باشد. هفته اخیر هم رئیس قوه قضاییه در بخشنامه ای اعلام نمود طبق اصل ۲۵ قانون اساسی احدی حق ندارد به اطلاعات مردم دست اندازی کند. ازاین رو برای محافظت از داده های مردم لایحه ای آماده کرده ایم که بزودی به مجلس ارسال می شود و انتظار داریم با حمایت نمایندگان با قید دوفوریت تصویب شود.
زارع پور ضمن اشاره به قابلیت های متنوع پتلفرم های داخلی، اظهار داشت: امکان ارتباط صوتی و تصویری در شبکه های اجتماعی داخلی فراهم گشته است و بزودی مردم می توانند با تلفن های ثابت هم تماس بگیرند. تلاش می نماییم تمام نیازهای مردم را در پلت فرم های داخلی برآورده نماییم.
منبع:

1401/08/25
08:15:24
0.0 / 5
190
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری