نظر كمیسیون فرهنگی مجلس درباره وزیر پیشنهادی ارتباطات:

برنامه های زارع پور  برگرفته از سلامت و نوگرایی است

برنامه های زارع پور  برگرفته از سلامت و نوگرایی است

سرگرمی کامپیوتری: کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اعلام نمود: نظر قریب به اتفاق اعضای کمیسیون در موافقت با وزارت ارتباطات، منبعث از تحصیلات و خلاقیت و سلامت و نوگرایی علیرغم تجربه محدود اجرایی وی است.به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از مهر، مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت عصر امروز (شنبه 30 مرداد) پارلمان، در جریان بررسی صلاحیت عیسی زارع پور وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم گزارش کمیسیون فرهنگی درمورد برنامه های وی را قرائت کرد.
متن گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس به این شرح است:
هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام احترام؛
مستند به ماده (۲۰۲) آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به پیوست، گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد بررسی صلاحیت و برنامه های عرضه شده آقای عیسی زارع پور وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور قرائت در صحن علنی عرضه می شود.
مرتضی آقاطهرانی
رئیس کمیسیون فرهنگی
گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد بررسی صلاحیت و برنامه های عرضه شده آقای عیسی زارع پور وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات
مقدمه:
در راستای اجرای ماده (۲۰۲) آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برنامه کاری بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر مبنای زمان بندی عرضه شده از جانب هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی طی روزهای شنبه ۲۳ لغایت سه شنبه ۲۹ مرداد ماه طی ۲۲ ساعت کاری و ملاقات با ۱۹ نفر از وزرای محترم پیشنهادی به انجام رسید. برپایه مأموریت کمیسیون فرهنگی جهت بررسی صلاحیت وزرای تخصصی، از وزارت خانه های «فرهنگ و ارشاد اسلامی»، «ورزش و جوانان»، «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» «ارتباطات و فناوری اطلاعات» هر کدام ۲ ساعت و ۱۹ وزارت خانه دیگر هر کدام به میزان یک ساعت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. مهم ترین موضوعات و محورهای مورد توجه اعضای کمیسیون فرهنگی در محورهای زیر صورت گرفت.
برنامه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعد از عرضه چشم انداز، مروری بر اسناد بالادستی این حوزه داشته و سپس برنامه های خویش را ذیل ۸ محور مأموریتی این وزارت خانه عرضه کرده است. در هر یک از این ۸ قسمت، در ابتدا، مروری بر مساله داشته و بعد از بیان چالش ها، راهبردهای آن حوزه را عرضه کرده است. برنامه عرضه شده در بعضی بخش ها به کلیات و در بعضی بخش ها به جزئیات پرداخته است. در بعضی از بخش ها به حوزه سیاستگذاری ورود کرده است که آن از وظایف شورایعالی فضای مجازی است.
بعضی از بخش های برنامه اقدام عملیاتی قابل سنجشی است که این مساله رصد میزان تحقق برنامه را از جانب نهادهای ناظر همچون مجلس شورای اسلامی در طول مدت تصدی وزارت تسهیل خواهد نمود.
برنامه اغلب محورهای برنامه از شفافیت لازم برخوردار است، اما در بعضی بخش ها به علت پیچیدگی های مبحث و ذوابعاد بودن مساله به خوبی برنامه را توصیف نکرده است. به نظر می آید در کلیه راهبردهای عرضه شده در محورهای ۸گانه، اولویت بندی رعایت نشده ازاین رو زمان بندی صورت نگرفته است.
انطباق برنامه های عرضه شده با اسناد بالادستی تطبیق برنامه وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که 54 در صد برنامه های پیشنهادی با احکام فوق الذکر «منطبق» و 34 درصد موارد هم «همسو» است. همینطور موردی در خصوص مغایرت برنامه ها با اسناد بالادستی یافت نشد. از طرفی در برنامه وزیر پیشنهادی به ۱۲ درصد احکام اشاره ای نشده است که این میزان به تفکیک اسناد بالادستی عبارتند از سیاست های کلی نظام و بیانیه گام دوم انقلاب ۲ درصد، شورایعالی انقلاب فرهنگی 4 درصد، قانون برنامه ششم توسعه ۵ درصد، و در نهایت قانون بودجه 1400 هم یک درصد. بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی تخصص و دوره های دانش افزایی در کنار روحیه جهادی، انقلابی، تحول گرائی و توجه به توسعه دولت الکترونیک در خصوص تجربیات اجرایی حوزه های فنآوری در کنار ضرورت بهره مندی از نظر مشاورین و کارشناسان عملکردی قابل اطمینان از وی را رقم می زند.
نتیجه گیری (نظر نهایی کمیسیون)
نظر قریب به اتفاق اعضای کمیسیون در موافقت با وزارت ارتباطات منبعث از تحصیلات و خلاقیت و سلامت و نوگرایی علیرغم تجربه محدود اجرایی ایشان است. امید است نامبرده با عنایت به سلامت و پاکدستی و عدم تعلق مادی به ذینفعان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و توجه لازم به اجرای طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی بتواند منافع عموم مردم و دولت را تضمین کند.

1400/05/31
11:56:18
0.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری