رحیمی جهان آبادی خبر داد

تقاضای توقف رسیدگی به طرح صیانت از فضای مجازی در کمیسیون مشترک

تقاضای توقف رسیدگی به طرح صیانت از فضای مجازی در کمیسیون مشترک

سرگرمی کامپیوتری: یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از طرح تقاضای مسکوت ماندن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان های اجتماعی و توقف رسیدگی به آن در کمیسیون آگاهی داد و ابراز امیدواری کرد که با همکاری سایر نمایندگان این اتفاق بیفتد.


‫به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تایباد در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت:
« طرح صیانت‬⁩ فضای مجازی غیر کارشناسی و چالش زاست، بر طبق تبصره ۲ ماده ۱۶۷ قانون بخشنامه داخلی، درخواست توقف رسیدگی در کمیسیون را ارائه نموده و آنرا به صحن بر می گردانیم، بدان امید که با همراهی سایر ⁧‫نمایندگان‬⁩ محترم، طرح را مسکوت بگذاریم. اولویت کشور ⁧‫واکسن‬⁩ و مساله ⁧‫معیشت‬⁩ است نه ⁧‫اینترنت.»‬⁩
طبق تبصره ۲ ماده ۱۶۷ بخشنامه داخلی مجلس شورای اسلامی، چنانچه ۱۵ نفر از نمایندگان تقاضای لغو رسیدگی طرح یا لایحه طبق اصل ۸۵ قانون اساسی را تا پیش از تایید شورای نگهبان از مجلس داشته باشند این تقاضا در همان جلسه اعلام و در جلسه بعد طبق ماده (۱۶۵) بخشنامه داخلی مطرح می گردد و درصورت تصویب این تقاضا، رسیدگی به لایحه یا طرح طبق بخشنامه داخلی ادامه می یابد.
ماده ۱۶۵ بخشنامه نیز روند رسیدگی به تقاضای نمایندگان جهت بررسی طرحی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی را تشریح کرده است.
برمبنای اصل ۸۵ قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی نمی تواند اختیار قانون گذاری را به کسی واگذار کند ولی در موارد ضروری می تواند این اختیار را به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند که در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می کند بصورت آزمایشی اجرا شده و تصویب نهایی هم با مجلس شورای اسلامی خواهد بود.
در جلسه علنی چهارشنبه ۶ مرداد، نمایندگان مجلس با ۱۲۱ رای موافق تصویب کردند که طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان های اجتماعی برمبنای اصل ۸۵ قانون اساسی مورد بررسی قرار گیرد؛ با این مجوز طرح صیانت در کمیسیون مشترکی بررسی می شود و مصوباتش همان مصوبه صحن علنی خواهد بود و مستقیم برای ارائه نظر به شورای نگهبان ارسال می شود.
تصویب تقاضای اصل ۸۵ در طرح صیانت از حقوق کاربران، واکنش های عمدتاً انتقادی را به دنبال داشت.
منبع:

1400/05/16
20:46:50
0.0 / 5
173
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری