رییس دانشگاه امیركبیر در مراسم افتتاح ابررایانه سیمرغ اعلام كرد

راه اندازی سیمرغ با سرمایه گذاری هزارمیلیاردی

راه اندازی سیمرغ با سرمایه گذاری هزارمیلیاردی

به گزارش سرگرمی کامپیوتری رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه ابررایانه ˮسیمرغˮ با سرمایه گذاری هزار میلیارد ریالی در این دانشگاه به راه افتاده است، اظهار داشت: این ابررایانه در سه لایه نرم افزاری، توسعه خدمات و زیرساختهای ابری عرضه خدمات می دهد، ضمن آن که قادر به ذخیره سازی ۱۲۶۰ ترابایت است.


به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، دکتر احمد معتمدی امروز در مراسم افتتاح ابررایانه "سیمرغ" ضمن اشاره به روند رو به رشد توسعه ابررایانه ها در دنیا، اضافه کرد: هم اکنون کشور چین ۴۲ درصد ابررایانه دنیا را در اختیار دارد و پس از آن کشور آمریکا با سهم ۲۲.۶ درصدی در رتبه دوم قرار گرفته است.
وی کشورهای ژاپن، فرانسه و آلمان را در رتبه های بعدی دانست و افزود: در زمینه ظرفیت پردازش سریع کشور آمریکا نسبت به چین برتری دارد که این امر نشان از برقراری جنگ میان ابرقدرتهاست و نشان داده است که اقتصاد چهارم صنعتی برپایه اقتصاد دیجیتال تعریف شده است.
معتمدی ضمن اشاره به سرمایه گذاری ۳۲۰ میلیون دلاری آمریکا و ۲۰۰ میلیون دلاری ژاپن در حوزه ابررایانه ها، تصریح کرد: هم اکنون ۲۱ کشور دنیا ابررایانه های با توان ظرفیت بیشتر از یک پتافلاپس دارند و در منطقه هم کشور عربستان دارای ۴ ابررایانه است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن اشاره به سابقه توسعه فناوری ابررایانه ها در این دانشگاه، توضیح داد: این دانشگاه در سال ۶۶-۶۷ در دانشکده برق مبادرت به راه اندازی آزمایشگاه تحقیقات پردازش سریع کرده است که در زمان جنگ موفق به طراحی برخی قطعات و نصب آن بر روی هواپیماها شدیم.
وی ضمن اشاره به توسعه فناوری ابررایانه ها برای موازی کردن آنها، خاطرنشان کرد: در سال ۷۶ ما نخستین کلاسر کشور که هفتادوششمین کلاسر دنیا بود را طراحی کردیم که دارای کاربردهای وسیع بوده است.
معتمدی طراحی ابررایانه سازمان هواشناسی را از دیگر دستاوردهای این مرکز تحقیقاتی نام برد و افزود: در سال ۹۰ ابر کامپیوتر سیمرغ با بودجه معاونت علمی ریاست جمهوری و با ظرفیت ۸۰ ترافلاپس افتتاح شد که تابحال سرویسهای لازم را به مراکز تحقیقاتی عرضه می دهد، ولی بخشی از این ابررایانه از رده خارج شده است.
معتمدی تصریح کرد: ابررایانه "سیمرغ" با سرمایه گذاری هزار میلیارد ریال با همکاری وزارت ارتباطات و معاونت علمی به راه افتاده است.
به قول وی این ابررایانه با سرمایه گذاری وزارت ارتباطات با مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال و معاونت علمی با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریالی اجرایی شده است.
وی قدرت پردازش این ابررایانه را ۵۰۰ ترافلاپس ذکر کرد که تا دو ماه آینده به یک پتافلاپس خواهد رسید، اظهار نمود: خدمات این ابررایانه در سه لایه نرم افزاری، توسعه خدمات و زیرساختهای ابری تعریف شده است که در حوزه های هوش مصنوعی، مدل سازی و شبیه سازی های علمی، تصویرسازی، بازی سازی، پویانمایی، ذخیره سازی داده ها و تحلیل کلان داده ها و سکوی اینترنت اشیا کاربرد دارد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تکیه بر این که هم اکنون شرکتهای دانش بنیان پلت فرم های وسیعی در حوزه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی پیاده سازی کرده اند، ولی زیر ساختهای لازم برای پردازش داده ها را ندارند، اظهار داشت: این شرکتها برای پردازش داده های خود با سیستم های خارجی همکاری می کنند که ارزبری قابل توجهی دارد.
منبع:

1400/02/27
08:55:00
0.0 / 5
353
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری