وزیر ارتباطات:

تمام پروژه های شبكه ملی اطلاعات تا آخر دولت به سرانجام می رسد

تمام پروژه های شبكه ملی اطلاعات تا آخر دولت به سرانجام می رسد

به گزارش سرگرمی كامپیوتری وزیر ارتباطات اظهار داشت: با همدلی به وجود آمده تا آخر دولت ۱۰۰ درصد پروژه های مربوط به تكمیل شبكه ملی اطلاعات را به سرانجام می رسانیم.به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از مهر، محمدجواد آذری جهرمی ظهر امروز یکشنبه در مراسم افتتاح دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات با دفاع از پروژه شبکه ملی اطلاعات و هزینه هایی که کشور بابت اجرای این پروژه پرداخته است، اظهار داشت: روز گذشته خبری منتشر گردید در خصوص اینکه ما ۴۰۰ میلیارد تومان برای پیام رسان ها در دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات هزینه کرده ایم. باید بگوییم از آغاز راه اندازی شبکه ملی اطلاعات که ظرفیتی حدود ۶۸۴ گیگابیت بر ثانیه داشت، تا به امروز که به ظرفیت ۲۰ هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده ایم، ۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه شده است.
وی اضافه کرد: راه اندازی ۲۳ هزار کیلومتر فیبر نوری و ۴ مرکز ملی تبادل اطلاعات برای ایجاد شبکه ای ارتباطی پایدار، از دیگر اقدامات صورت گرفته در این خصوص است. حدود دو سال قبل برای یک پروژه امنیتی در شبکه ملی اطلاعات یک هزار میلیارد تومان هزینه شد و بخش خصوصی هم برای شبکه دسترسی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه کرده است. بنابراین باید بگوییم که ۴۰۰ میلیارد تومانی که برای پیاده سازی دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات صرف شده است، برای داشتن شبکه ای مستقل و پایدار عدد بزرگی نیست.
جهرمی خاطرنشان کرد: فرض کنید یک روز بامداد از خواب بیدار شوید و ببینید شرکت خارجی تصمیم گرفته است به ما خدمات پیام رسان و یا موتور جستجو را ندهد. در آن زمان شما از ما مسؤلان نمی پرسید که زندگی ما چه می شود؟ این مورد بعید نیست چون که الان هم خیلی از شرکت های خارجی به علت تحریم ها به استارت آپ های حوزه پرداخت بانکی، نقشه، خدمات ابری و اپلیکیشن ها سرویس نمی دهند. بنابراین ما مصمم هستیم که شبکه مستقل ایجاد نماییم تا در صورت تحریم زندگی مردم فلج نشود.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: در سه سال گذشته حجم اقتصاد دیجیتال ما از دو و نیم درصد به ۶ درصد رسیده است و ما الان با کشوری مانند آمریکا مواجه هستیم که اجازه وارد کردن دارو را به ما نمی دهد و مشخص است که از بزرگ شدن اقتصاد دیجیتال ما هم نمی گذرد و به سادگی می تواند برای ما تحریم وضع کند.
وی افزود: عمده خدمات ابری به شرکت های ایرانی تحریم شده است و ما امروز می توانیم بگوییم که خدمات ابری در کشور مستقل است و شرکت ها بدون احتیاج به شرکت های خارجی در حال فعالیت هستند.
وی با اشاره به اینکه قبول داریم در شرایط اقتصادی سختی هستیم، اظهار داشت: برای اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومانی دیتاسنتر شبکه ملی اطلاعات بالغ بر ۲۰ بار پله های سازمان برنامه را طی کرده ام اما معتقدم این مرکز ضامن رشد اقتصادی جوانان ما است.
جهرمی تصریح کرد: کسانی که واژه اینترنت ملی را به جای شبکه ملی اطلاعات به کار می برند، خائن هستند. نباید لفظ مجعول برای شبکه ای که مادر زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی کشور است، به کار ببریم.
وی اضافه کرد: امروز با داشتن شبکه ملی اطلاعات، سهمگین ترین حملات روی گیت وی ما می آید و شبکه ما سالم می باشد و کار می کند. ما تاکید داریم شبکه ملی اطلاعات ضامن رشد اقتصاد دیجیتال در کشور بوده و خدمات پایه ای که روی این شبکه عرضه می شود، ضامن بازدارندگی در حملات دشمن است.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: ما قصد نداریم یک مدل سرویس بین المللی را که سالهاست کار می کند، درست نماییم. بلکه قصدمان این است که نیاز حداقلی مردم را روی شبکه داخلی برآورده نماییم.
جهرمی خاطرنشان کرد: مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات از خدمات پایه شبکه ملی که شامل پیام رسان ها، موتور جستجو و ایمیل می شود، حمایت می کند. الان سه ایمیل فعالیت خویش را روی این مرکز شروع کرده اند و سه پیام رسان هم برای عرضه کیفیت بالای خدمات در این مرکز مستقر شده اند. دیگر بهانه سخت افزاری برای عرضه این خدمات وجود ندارد و باید موضوعات نرم افزاری را تمرکز کرد. از ۲۳ جز زیرساختی شبکه ملی اطلاعات ۲۰ جز آن الان مستقر شده است و سه جز آن هم به استقرار نرسیده است. برای مثال مرکز امنیت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات یکی از اجزایی است که تا دو هفته دیگر توسط سازمان فناوری اطلاعات پیاده سازی می شود.
جهرمی با اشاره به اینکه مطابق با زمان بندی معماری شبکه ملی اطلاعات با جدیت در حال کار هستیم، تصریح کرد: پیام رسان ها تنها نیازمند سرور، وک و پهنای باند نیستند و احتیاج به خدمات هم دارند. باید خدمات دولت الکترونیک روی پیام رسان ها صورت گیرد و از دستگاه ها تقاضا داریم خدماتشان را به این کسب و کارها بدهند.
وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: حرکت جدی از سمت وزارت ارتباطات، مرکز ملی و سایر دستگاه ها برای تقویت خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات شروع شده است به نحوی که ستاد کل نیروهای مسلح هم اعلام آمادگی کرده که در حوزه موتور جستجو نه پیام رسان ها به ما کمک نماید.
وی اضافه کرد: نباید از بابت قطع اینترنت و محدود کردن شبکه های خارجی نگران بود که ما معتقدیم دشمن دوست دارد ما صحنه بین المللی را خالی نماییم و حضور جریان ساز نداشته باشیم. مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات، ظرفیت پذیرش خدمات پایه آموزشی را هم دارد و ما آمادگی خویش را برای کمک به وزارت علوم و دانشگاه ها و وزارت آموزش و پرورش برای عرضه زیرساخت خدمات پیشرفته در آموزش مجازی اعلام کردیم.
جهرمی خاطرنشان کرد: نامگذاری این مرکز به نام سردار شهید سلیمانی پیام ویژه ای برای حرکت و ایستادگی در راه استقلال و حفظ عزت مردم ایران است و با همدلی به وجود آمده تا آخر دولت ۱۰۰ درصد پروژه های مربوط به تکمیل شبکه ملی اطلاعات را به سرانجام می رسانیم.


منبع:

1399/06/16
23:05:49
5.0 / 5
1435
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری