5G بسترساز توسعه كسب وكارهای جدید است

5G بسترساز توسعه كسب وكارهای جدید است

به گزارش سرگرمی كامپیوتری به قول معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، فناوری 5G سبب می شود علاوه بر افزایش سرعت و ارتقاء كیفیت ارتباطات و خدمات، عرضه سرویسهای نوین و دور از دسترس حال حاضر، ممكن شود كه این كاهش شكاف دیجیتالی بین شهرها و مناطق كم برخوردار را به دنبال دارد.


به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، شبکه های 5G نه تنها حجم دیتا روی شبکه ها را چندصد برابر می کنند، بلکه سرعت انتقال دیتاها را هم بسیار زیاد می کنند و تأخیر آن کمتر از یک میلی ثانیه خواهد بود، در حالیکه تأخیر در 4G برابر ۲۵ تا ۴۰ میلی ثانیه است. استانداردهای 5G هم چنین امکان استفاده از طیف پهن ۳۰ تا ۳۰۰ گیگاهرتز را در اختیار می گذارد. سازمان GSMA یا سیستم جهانی برای ارتباطات تلفن همراه (Global System for Mobile Communications) در گزارش خود، تعداد اتصالات 5G را تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱.۴ میلیارد در کل جهان پیشبینی کرده است.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سال قبل درباره اینترنت نسل پنج گفته بود مقدمات پیاده سازی 5G در ایران انجام شده است و از اجرایی کردن نخستین نسخه 5G و عرضه خدمات اینترنت نسل پنج، بعنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب وکارها در کشور اطلاع داده بود.
آذری جهرمی همینطور ۱۶خرداد ماه سالجاری، درباره وضعیت اینترنت نسل پنج در ایران اظهار داشت: «فکر می کنم نخستین سایت 5G تا چهار هفته دیگر در ایران نصب شود. مطابق برنامه تا شهریورماه، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می گیرد.» وی همینطور اخیرا از رونمایی از نسل پنجم تلفن همراه (5G) در تهران تا دو هفته آینده اطلاع داد.
در این راستا به نقل از وزارت ارتباطات، ستار هاشمی -معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- با اشاره به مزایای فناوری 5G اظهار داشت: این فناوری سبب می شود تا علاوه بر افزایش سرعت و ارتقاء کیفیت ارتباطات و خدمات، عرضه سرویسهای نوین و دور از دسترس حال حاضر، ممکن شود که این کاهش شکاف دیجیتالی بین شهرها و مناطق کم برخوردار را به دنبال دارد.
وی با اشاره به اینکه این فناوری بازیگران متنوعی دارد که نیازهای آنها متفاوت می باشد، اضافه کرد: ایجاد زیرساخت های لازم برای عرضه خدمات « tele Medicine و Smart Hospital» نظیر جراحی از طریق دور؛ کمک به بهره وری تولید در محیط های صنعتی با استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی؛ مدیریت مصرف انرژی در حوزه های مختلف همچون مصارف حوزه کشاورزی؛ شکل گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت های توأم این فناوری و همزیستی آن با فناوری اینترنت اشیا؛ دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا (4K) از راه تلویزیون های تعاملی، همچون مواردی است که می توان بعنوان دستاوردهای عملکرد و نقش آفرینی آنها اشاره نمود.
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تاکید بر ارتقای کمی و کیفی ارتباطات و توسعه پهنای باند با استفاده از فناوری 5G، خاطرنشان کرد: ارتباطات و دسترسی ها در این فناوری رشد قابل توجهی دارد و طبیعتاً در چنین شرایطی عرضه سرویسهای موردنیاز جامعه از قبیل Remote surgery(جراحی از طریق دور) امکان پذیر خواهد شد. باید توجه داشت که این حوزه با جان افراد سر و کار دارد و واضح است که هرگونه قطعی ارتباط یا کاهش کیفیت ارتباط و سرویس، جبران ناپذیر است.
هاشمی اظهار نمود: در پیاده سازی فناوری 5G نقش سخت افزارهای خاص و منحصر، کمتر و اهمیت بخش نرم افزاری زیست بوم این فناوری بیشتر و پررنگ تر است که خوشبختانه کسب وکارهای حوزه ICT کشور، تجربه موفقی در عرضه خدمات این بخش دارند. نظر به این که معماری این فناوری Flat بوده و خدمات به صورت سرویس گرا عرضه می شود، با عنایت به محوریت توسعه «فکرافزاری» این فناوری، در بومی سازی شبکه ملی اطلاعات چشم انداز خوبی را برای بومی سازی زیست بوم آن و استفاده از محصولات داخلی پیشبینی می نماییم. در زمان قرنطینه ناشی از بیماری کرونا، توان عرضه خدمات را در داخل کشور مشاهده کردیم و معتقدیم که توسعه دهندگان نرم افزار خوبی در کشور داریم و این فرصتی است که باید به آن دقت کنیم.
وی با اشاره به اینکه در فناوری 5G باید بتوانیم به تعداد زیادی از سنسورها در یک فضای محدود سرویس عرضه دهیم، اظهار نمود: در بخش رادیویی این فناوری باید پوشش بیشتر و بهینه تری را داشته باشیم؛ ازاین رو بعضاً احتمال دارد که با طراحی متفاوت تا یک میلیون حسگر در مساحت یک کیلومترمربع قرار گیرند. طبیعی است که با افزایش طول موج فرکانس، میرایی سیگنال بیشتر و دامنه کارآیی آن کمتر خواهد بود؛ ازاین رو طراحی از ماکروسل به میکروسل و در نهایت پیکروسل تبدیل می شود و سایت ها در فاصله نزدیک تری قرار می گیرند.
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد بلوغ تکنولوژی هایی که بعنوان محرک این فناوری هستند هم اضافه کرد: به منظور دستیابی به اهداف مدنظر در زیست بوم فناوری 5G، از تکنولوژی های مختلف استفاده می شود. نظیر «تکنولوژی MIMO»، به منظور طراحی و پیاده سازی آنتن ها و بعنوان تکنولوژی پیشرفته در بخش انتشار امواج در سیستم های مخابراتی بی سیم؛ همینطور تکنولوژی«Beamforming»، جهت مدیریت هدفمند سیگنال های رادیویی (به سمت کاربران و سرویس ها) و استفاده هم زمان از یک طیف فرکانس در زوایای مختلف. البته در جهت کاهش تأخیر و Latency سرویس ها، از قابلیت تکنولوژی های «Mobile Edge Computing» و پیاده سازی راهکارهای «Small Cell» هم استفاده می شود.
هاشمی با اشاره به اینکه 5G می تواند شکاف دیجیتالی را کم کند به صورتی که این خدمات در مناطق محروم توسعه داده می شود، در حالیکه تحقق این مورد در بستر 4G به صورت کامل امکان پذیر نیست، اضافه کرد: پیاده سازی زیست بوم فناوری 5G در کشور بازیگران مختلفی دارد. در این عرصه سازمان های تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مانند سازمان تنظیم مقررات رادیویی برای رگولاتوری فرکانس، شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد عرضه زیرساخت های ارتباطی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارتباط با فعالیتهای پژوهشی به اتفاق سایر ذی نفعان همچون اپراتورهای همراه و عرضه دهنده خدمات سطح دسترسی، تشکل های بخش خصوصی، شرکت های فناور و دانش بنیان حوزه ICT و مجموعه های دانشگاهی، نقش آفرین هستند.
وی درباره ظرفیت بخش خصوصی در این حوزه خاطرنشان کرد: در جهت پیاده سازی پایلوت این فناوری، با اصناف و بخش خصوصی جلسات گوناگونی برگزار کردیم و از توان و کمک آنها برای تولید بخشی از تجهیزات بهره بردیم. در طراحی تست سناریوهای لازم و پیاده سازی آن از مراکز دانشگاهی و آزمایشگاه های داخلی و حتی لابراتورهای معتبر دنیا کمک می گیریم. در اجرا هم از همه ذی نفعان در این حوزه بهره برده ایم تا پیشرفت کار با بهره وری بیشتر صورت پذیرد.
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: محل اجرای پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) است. کار جانمایی و حمل تجهیزات آغاز و نصب تجهیزات هم در حال انجام می باشد. در این مرکز، آموزش هایی هم به افراد مختلف عرضه خواهد شد. با ارزیابی نتایج حاصل از پیاده سازی تست های مدنظر ذی نفعان، موضوعات مختلف تأثیرگذار در روند اجرای کامل این فناوری (از قبیل مسائل فنی- زیرساختی، کاربست ها، موضوعات اقتصادی و... ) را بررسی می نماییم. یقیناً بعد از پایلوت، باید فرصت ها را شناسایی و فرایند اجرا را مدیریت نماییم.1399/04/12
15:20:56
5.0 / 5
2178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری