شكایت واتس اپ از یك شركت اسرائیلی به سبب ارسال بدافزاهای جاسوسی

شكایت واتس اپ از یك شركت اسرائیلی به سبب ارسال بدافزاهای جاسوسی

سرگرمی كامپیوتری: نرم افزار پیام رسان واتس اپ كه متعلق به فیسبوك است، از یك شركت اسرائیلی سازنده تكنولوژی های تجسسی در دادگاه شكایت كرده است. واتس اپ می گوید این شركت مسؤول حمله سایبری بوسیله ارسال بدافزارهای جاسوسی است كه به صدها موبایل فرستاده است.


به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از ایسنا، واتس اپ اعلام نموده است، شركت ان اس اُ به حدود ۱۴۰۰ موبایل بدافزارهایی فرستاده تا بوسیله آنها بر فعالیت این تلفن ها نظارت كند.
كاربرانی كه گفته می شود تلفن هایشان از این طریق هك شده است شامل فعالان حقوق بشر، فعالان سیاسی و سیاستمداران هستند.
این در حالیست كه شركت ان اس اُ كه سازنده نرم افزارهای جاسوسی است، این اتهامات را رد كرده است. در شكایت نامه رسمی واتس اپ كه به دادگاه تسلیم كرده، آمده كه شركت ان اس اُ "بدافزاری ساخته تا بتواند هنگامی كه پیام یا هر نوع مكالمه دیگری در تلفن مقصد رمزگشایی می شود، به آن دسترسی داشته باشد."
به گزارش بی. بی. سی، واتس اپ می گوید ان اس اُ در ماه های آوریل و مه حساب های كاربری مختلفی در واتس اپ باز كرده است تا بوسیله آنها بدافزارهایش را ارسال نماید.
واتس اپ در بیانیه اش گفته است: "ما معتقدیم كه به دست كم ۱۰۰ فعال مدنی حمله سایبری شده است. این یك سوءاستفاده سیستماتیك و غیرقابل انكار است. "
در شكایت نامه واتس اپ آمده است كاربرانی كه هدف حمله سایبری قرار گرفته اند از چند كشور همچون بحرین، امارات متحده عربی و مكزیك هستند.
واتس اپ به دنبال گرفتن حكمی از دادگاه است كه شركت ان اس اُ را برای همیشه از استفاده از این نرم افزار منع كند. این نرم افزار ارتباطی كه در سال ۲۰۱۴ توسط فیسبوك خریداری شد، می گوید نخستین بار است كه به این شكل اقدام حقوقی كرده است.
واتس اپ همواره خودش را نرم افزاری ایمن معرفی كرده است چون پیام هایش در مبدأ رمزگذاری و در مقصد رمزگشایی می شود. این به این معنا است كه تنها فرستنده و گیرنده پیام قادر هستند كه پیام را روی موبایلشان ببینند.
شركت ان اس اُ گفته است كه در دادگاه از خود در مقابل بهتان ها دفاع خواهدنمود.
این شركت در اطلاعیه ای اضافه كرد: "به قاطعانه ترین شكل ممكن اتهاماتی را كه امروز بر ما وارد شده، رد می نماییم و در دادگاه مصمم از خود دفاع خواهیم كرد."
در اریبهشت سال جاری تایید شده كه هكرها توانسته اند با استفاده از یك حفره بزرگ امنیتی در پیام رسان واتس اپ نرم افزاری تجسسی را ازراه دور روی تلفن ها و سایر دستگاه های الكترونیكی نصب كنند.
بعد از آن واتس اپ با انتشار وصله ای امنیتی در صدد رفع این حفره برآمد و از یك و نیم میلیارد كاربر خود خواست كه در گامی احتیاطی این نرم افزار را آپدیت كنند.
مهاجمان با استفاده گزینه تماس صوتی واتس اپ به دستگاهی كه هدف حمله بود زنگ می زدند اما حتی اگر به تماس آنها پاسخ داده نمی شد، نرم افزار تجسسی روی تلفن مقصد نصب می شد و به گزارش فایننشال تایمز این تماس خود به خود از لیست تماسهای تلفن پاك می شد.
واتس اپ در ماه اردیبهشت به بی بی سی اظهار داشت كه این مشكل ابتدا پیش تر در ماه جاری توسط تیم امنیتی شركت شناسایی و جزئیات آن در اختیار گروه های حقوق بشر، وزارت دادگستری آمریكا و سایر نهادها گذاشته شد.
منبع:

1398/08/10
14:20:29
5.0 / 5
4096
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری