پست باید مصداق توسعه فناوری باشد

پست باید مصداق توسعه فناوری باشد

به گزارش سرگرمی كامپیوتری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه پست ما باید مصداق توسعه فناوری باشد و از فناوری های جدید و به روز استفاده نماید، اظهار داشت: دنیا برای انتقال بسته های پستی به سمت تكنولوژی رفته و از شیوه های جدید برای انتقال استفاده می نماید، بدین سبب لازم است پروسه مكانیزه سازی مبادلات را به میزان اعتبارات و توانی كه دارید، آغاز كنید.


به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی امروز (چهارشنبه) در مراسم روز جهانی پست كه در موزه ارتباطات برگزار شد، درباره نامه نگاری افراد از سراسر كشور، اظهار نمود: من این روزها به واسطه نامه نوشتن دوستان زیادی در سراسر ایران دارم كه همگی بدون واسطه و راحت مطالب خودرا می نویسند و برای من می فرستند، در این فضای نامه نگاری جدای از فناوری هایی كه امروز هست، حرف ها شفاف تر و بااحساس تر منتقل می شود.
وی ادامه داد: خط نشان دهنده شخصیت آدمها است و راز نامه های پستی همین است، رویكرد من پس از باز كردن این راه ارتباطی با مردم تغییر كرده و نوع توجهم به مسائل متحول شده است. پست گنجینه بزرگی برای وزارت ارتباطات است. البته در تمام دنیا این هست و ما باید قدر این ارزش بزرگ را بدانیم و باید در این راستا برای مردم خدمت دهی مناسب و با كیفیت را مدنظر قرار دهیم.

تمبر می تواند فرهنگ كشور را به دنیا ارسال كند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه تمبر یكی از رسانه های مهم فرهنگی در كشور است، اضافه كرد: حفظ تمبر نیاز به تلاش جدی تر دارد. ما مكان های تاریخی، رویدادهای مهم و میراث های ماندگار بسیاری داریم كه می توانیم با تمبر آنرا به تمام دنیا ارسال نماییم، اینها سبقه تاریخی دارند. زمانی كه تمبرهای مختلف چاپ و در دنیا منتشر می شود و در كلكسیون های دنیا قرار می گیرد، می تواند فرهنگ غنی كشور را نشان دهد. تمبر باید به چرخه های پستی ما برگردد، باید این گنجینه را حفظ كرد و به آنها بها داد و نخستین خواهش من این است كه احیای تمبر به صورت جدی در دستور كار قرار گیرد.
آذری جهرمی با اشاره به تغییر لوگوی پست، بیان كرد: اعتراضات زیادی درباب تغییر لگوی پست به من ارجاع داده شد. باید توجه كرد كه نشان یك شركت، پیشینه تاریخی آن است. در این عرصه برای تغییر لوگوی شركت ملی پست انتقاداتی عنوان شد كه جای توجه دارد. نمی گویم كه نظر خودرا عوض كنید اما به انتقادات توجه كنید، بعضی از این مسائل مربوط به هزینه ای است كه تغییر لوگو روی لباس ها، ماشین ها و ادارات تحمیل می كند. بدین سبب می توانید منتقدان را دعوت كرده و پای صحبت های آنها بنشینید و به انتقاداتشان پاسخ دهید.
وی با اشاره به اینكه مبادلات سنتی زیبنده پست نیست، اضافه كرد: مبادلات باید نوین باشد. لازم است پروسه مكانیزه سازی مبادلات را به میزان اعتبارات و توانی كه دارید، آغاز كنید. دنیا برای انتقال بسته های پستی به سمت تكنولوژی رفته و از شیوه های جدید برای انتقال استفاده می نماید، ما نیز باید این مقوله را در پست جدی بگیریم. پست ما باید مصداق توسعه فناوری باشد و از فناوری های جدید و به روز استفاده نماید.

رتبه ۴۸ ایران برمبنای فاكتورهای پستی
در این مراسم همین طور حسین نعمتی -مدیرعامل شركت ملی پست- اظهار داشت: امروز ۵۰امین سالی است كه روز جهانی پست در دنیا انجام می شود. اتحادیه جهانی پست ۱۴۵ سال پیش بعنوان آژانس تخصصی زیرمجموعه سازمان ملل تشكیل شد و ایران از ۱۴۲ سال پیش به این اتحادیه تخصصی پیوسته است. شركت پست در سال های اخیر در كارگروه های تخصصی اتحادیه جهانی پست فعال بوده است. در سال ۲۰۱۸، برمبنای فاكتورهای پستی، پست ایران از ۱۷۴ كشور رتبه ۴۸ را به دست آورده است.
وی ادامه داد: یكی از چالش های پیش روی پست، تحول از پست سنتی و قدیمی به پست پیشرفته و مدرن و جهت گیری از پست نامه به سمت امانات و كالاست. پست ایران سال قبل در زمینه امانات ۴۱ درصد پیشرفت داشته است. پست نامه ماموریت قدیمی پست بوده اما بسترش در حال تغییر است و نیاز است كه زیرساخت های لازم فراهم گردد.
مدیرعامل شركت ملی پست در ادامه اظهار داشت: یكی از زیرساخت های اصلی مكان های پست است، در گذشته این مكان ها صرفا برای بسته های پستی بود اما امروزه بسته های حجیم نیز وجود دارد و در صورتیكه در گذشته مبادلات پست با یك كامیون فعالیت انجام می شد اما با تغییر پست نامه به پست امانات، روزانه ۵ تا ۱۰ دستگاه كامیون كالاهای پستی را جابجا می كنند.
نعمتی درباب اقدامات پست توضیح داد: امسال توانستیم از حضور جوانان نخبه در پست استفاده نمائیم و به همین واسطه طرح تحول پست در شركت ملی پست عملیاتی شد، حدود ۵۰ پروژه تعریف كردیم و بنا داریم در این پروژه همه خدماتی كه برای شركت دارای بار مالی منفی است را رفع نماییم. عدالت محوری برای ما اهمیت دارد و انحصارطلبی در پست معنا ندارد.

۵۲ میلیون بانك مكانی كشور را در اختیار داریم
وی افزود: همین طور ما در سوژه ژئوكد گام های مهمی برداشتیم و یكی از پروژه های ملی ما جی نف است. ما ۵۲ میلیون بانك مكانی كشور را در اختیار داریم و هر شش ماه یكبار این بانك به روز می شود و و پروژه ژئوكد كردن كدهای پستی را هم در برنامه داریم و توانستیم در ۷۶ شهر كشور این كار را انجام دهیم. همین طور در شش ماهه ابتدای سال خدمات ترافیكی امانت پستی ۴۱ درصد و رشد ترافیك خریدوفروش اینترنتی ۱۴.۵ درصد رشد داشت.
مدیرعامل شركت ملی پست اشاره كرد: مجوز اپراتورهای پستی بخش خصوصی نقطه عطفی در پست است. این شركت ظرفیتهای بالایی دارد و سازوكاری را تعریف كردیم تا امكانات برای سایر اپراتورها برقرار شود. به جهت اینكه بخش پست كشور بخواهد قوت بیشتری بگیرد، باید از ناحیه حاكمیت سیاستگذاری مناسب تری صورت گیرد.
نعمتی اظهار داشت: حذف قبوض هم نیاز به بستری برای الكترونیكی شدن قبوض داشت كه با سازمان فناوری اطلاعات این كار به انجام رسید. همین طور بسترهای لازم برای پرداخت الكترونیكی در حال فراهم شدن است و این كار می تواند سبب از بین رفتن فساد در نظام های اداری شود. حالا ۱۰۰ درصد نامه رسان های ما به كارتخوان سیار مجهز هستند.
وی افزود: كارت های سوخت به چهار سال قبل برمی گردد و به سبب فعال نبودن كارت های سوخت، این كارت ها در پست باقی ماند. حالا بیشتر از ۹ میلیون كارت سوخت توزیع شده كه ۹۰ درصد را شامل می شود و كمتر از ۱۰ درصد از كارت های سوخت در دفاتر باقی مانده است.
مدیرعامل شركت ملی پست نوسازی ناوگان، رشد در ترافیك كالا و خرید و فروش اینترنتی، ۹۸ درصد توزیع موفق، تعریف دو سرویس برای كشورهای فرانسه و كانادا، تجهیز مراكز به كارتخوان و قرارداد همكاری برای ارائه قبوض الكترونیكی را همچون اقداماتی اعلام نمود كه طی یك سال قبل در شركت ملی پست انجام شده است.
منبع:

1398/07/18
14:36:45
5.0 / 5
3927
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری