برای اولین بار در خاورمیانه؛

سامانه اندازه گیری شدت تشعشعات الكترومغناطیسی بومی سازی شد

سامانه اندازه گیری شدت تشعشعات الكترومغناطیسی بومی سازی شد

به گزارش سرگرمی كامپیوتری برای نخستین بار در خاورمیانه سامانه اندازه گیری شدت تشعشعات الكترومغناطیسی تا فركانس ۱۸ گیگاهرتز توسط مركز تحقیقات مخابرات ایران، بومی سازی شد.


به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از مركز تحقیقات مخابرات ایران، رضا بحری عضو هیئت علمی پژوهشگاه ICT با اشاره به اهمیت اثرات امواج الكترومغناطیسی اظهار داشت: بحث اثرات این امواج در تلفن های همراه، رادیوهای مایكروویو، پخش رادیویی و تلویزیونی و... بر سلامت انسانها به یكی از موضوعات مورد توجه پژوهشگران در دنیا تبدیل گشته كه مركز تحقیقات مخابرات هم در این خصوص فعالیت هایی را در دست اقدام دارد.
وی با اشاره به اینكه در حالت كلی تشعشعات به دو نوع یون ساز و غیر یون ساز تقسیم می شوند، اظهار نمود: در سیستم های مخابراتی و رادیویی، تشعشعات از دسته امواج غیریون ساز هستند كه با در نظر گرفتن استانداردهای ملی و بین المللی و رعایت آستانه های مجاز توان تشعشعی، خیلی از نگرانی های در این خصوص مرتفع شده و خطری سلامت مردم را تهدید نمی نماید.
این عضو هیئت علمی پژوهشگاه ICT اضافه كرد: كمیسیون بین المللی حفاظت در مقابل تابش غیریونیزه هم استانداردی را در این زمینه تدوین كرده است كه هم اكنون در ایران و خیلی از كشورهای دیگر مورد استناد بوده و برپایه آن تجهیزات مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند.
وی تصریح كرد: با عنایت به اهمیت موضوع، گروه ارتباطات رادیویی ثابت و سیار مركز تحقیقات مخابرات هم یكی از محورهای پژوهشی خویش را به مبحث تشعشعات الكترومغناطیسی غیر یونیزه اختصاص داده است؛ این مورد در دو بخش اندازه گیری و پایش شدت میدان پرتوهای الكترومغناطیسی و همینطور بررسی اثرات تشعشعات الكترومغناطیسی مورد توجه قرار گرفته است كه تابحال در هر دو بخش مذكور فعالیت های خوبی را برنامه ریزی و اجرا كرده است.
به گفته بحری، در بخش اندازه گیری شدت تشعشعات الكترومغناطیسی، گروه ارتباطات رادیویی ثابت و سیار به سفارش معاونت امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای نخستین بار در خاورمیانه موفق به بومی سازی سامانه اندازه گیری شدت تشعشعات الكترومغناطیسی تا فركانس ۱۸ گیگاهرتز شد.
مدیر گروه ارتباطات رادیویی ثابت و سیار مركز تحقیقات مخابرات ایران با تاكید بر اینكه سامانه مذكور موفق به دریافت تاییدیه سازمان انرژی اتمی ایران و سایر مراجع معتبر شده است، تصریح كرد: كسب دانش و بومی سازی سامانه مذكور گام موفقی برای پاسخ به دغدغه های مردمی در مورد اندازه گیری و پایش دامنه تشعشعات الكترومغناطیسی سامانه های مخابراتی با محصولات بومی است.
وی افزود: هم اكنون همكاری و تعامل با معاونت امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات برای انجام فراخوان انتقال دانش فنی و تولید این محصول دانش بنیان در دست اقدام است كه بزودی اطلاع رسانی آن از راه رگولاتوری صورت خواهد گرفت. انتقال دانش فنی و آغاز تولید این سامانه توسط شركت های داخلی در سال جاری، نشان از اهتمام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منویات مقام معظم رهبری در سال رونق تولید دارد.
بحری خاطرنشان كرد: فعالیت های پژوهشی و آزمایشگاهی در مورد بررسی اثرات تشعشعات الكترومغناطیسی هم همچون موضوعات بسیار مهمی است كه در این گروه پژوهشی از گذشته شروع شده است. در همین راستا ضمن انجام فاز مطالعاتی، مبحث شناسایی و بررسی استانداردهای معتبر و عرضه سفارش و راهكارهای علمی با هدف كاهش اثرات تشعشعات الكترومغناطیسی در چارچوب پروژه پژوهشی در حال انجام می باشد.
این عضو هیئت علمی پژوهشگاه ICT اضافه كرد: در آستانه تبادل تفاهم نامه همكاری مشترك، همكاری پژوهشی و تحقیقاتی گروه ارتباطات رادیویی ثابت و سیار پژوهشگاه ICT با مركز تحقیقات ارولوژی بیمارستان سینا شروع شده است.
وی اظهار داشت: با عنایت به اهمیت مبحث بررسی اثرات تشعشعات الكترومغناطیسی، از شهریور ماه ۱۳۹۸ همكاری مشترك میان گروه ارتباطات رادیویی ثابت و سیار مركز تحقیقات مخابرات با مركز تحقیقات ارولوژی بیمارستان سینا شروع شد. هدف از این همكاری انجام پروژه های تحقیقاتی مشترك، تبادل دانش و اطلاعات فنی، برگزاری نشست ها و كارگاههای علمی و تبادل تجهیزات آزمایشگاهی در ارتباط با اثرات تشعشعات غیریونیزه است.

1398/07/09
14:29:00
5.0 / 5
4099
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری