دبیركل نظام صنفی رایانه ای تشریح كرد؛

تهدیدها و فرصت های توسعه فناوری های دیجیتال برای كسب و كارهای كشور

تهدیدها و فرصت های توسعه فناوری های دیجیتال برای كسب و كارهای كشور

به گزارش سرگرمی كامپیوتری دبیركل نظام صنفی كامپیوتری به تشریح تهدیدها و فرصت هایی كه توسعه فناوری اطلاعات پیش روی اقتصاد قرار می دهد، پرداخت.


به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از ایسنا، رسول سرائیان در نشست تخصصی در حوزه تجارت الكترونیك با مبحث معرفی فرصت های بكر برای ایجاد پل ارتباطی بین بنگاه های اقتصادی و استارت آپ های دانش بنیان با محوریت اقتصاد دیجیتال و چالش های پیش روی واحدهای تولیدی در اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار نمود: اقتصاد دنیا 75 تا 80 تریلیون دلار است كه اندازه اقتصاد ما در این نقشه 0.6 درصد است. با عنایت به جمعیت ایران، اندازه اقتصاد ما باید 1.1 درصد می بود.
وی ادامه داد: این اقتصاد به 3 بخش صنعت، خدمات و كشاورزی تقسیم می شود. سوال اصلی این است كه خلق ثروت در كدام بخش بیشتر است؟ رشد حوزه های صنعت و كشاورزی رشد اقتصادی را به دنبال دارد ولی تحولات تكنولوژی باعث كاهش اشتغال این بخش ها خواهد شد. در عوض، خدمات، بخشی است كه در كنار رشد اقتصادی، اشتغال هم دارد و حاشیه سود آن بالاتر از دو بخش دیگر است. هم اكنون سهم خدمات در اقتصاد ما 55 درصد است. امروز خدمات در حال مهم شدن و افزایش سهم خود در اقتصاد است.
وی افزود: همینطور حجم داده های تولید شده هم گرفتار تحول شده است. داده، نفت دنیای امروز است. این ثروت با ارزان ترین وجه ممكن در حال تولید است. از دیگر سو سرعت پردازش ها هم در حال تحول است. در دهه 70 و 80 اولین گوشیهای همراه از راه رسید. حالا قدرت پردازش موبایل ها با روز گذشته قابل قیاس نیست. از همه مهم تر اینكه در كنار همه این رشدها، قیمت این فناوری ها هم در حال كاهش و نزدیك به صفر شدن است. در واقع تكنولوژی در حال مجانی سازی ذخیره سازی داده هاست. داده منشا خلق ثروت است و باید آنرا حفظ و پردازش كرد.
دبیركل نظام صنفی كامپیوتری با اشاره به اینكه تا 100 سال 10 شركت اول دنیا عموما شركت های فولادی و نفتی بود، عنوان كرد: بعد از آن خودروسازان در این جایگاه قرار گرفتند اما در سال 2017، 5 شركت اول دنیا شركت های فعال در حوزه وب هستند. امروز شركت فیسبوك بزرگترین شركت دارنده محتواست بدون اینكه از یك بیت اطلاعات بخواهد نگهداری كند.
سرائیان اظهار نمود: اگر نتوان كسب و كار را به صورت یك لایه در گوشیهای هوشمند نهادینه كرد، احتمال نابودی كسب و كار بیشتر خواهد بود. كسب و كار در نقطه تماس با مشتری باید در چارچوب یك سرویس در گوشی همراه باشد. امروز كل هویت در هند از این طریق حل شده اما در كشور ما با 80 میلیون نفر جمعیت، هنوز این مسئله حل نشده است. امروز شرایط فعالیت اقتصادی در دنیا بگونه ای است كه شركت های تولیدكننده لوازم خانگی و خودروسازی تولد هوشمند دارد. نمونه دیگر این است كه در سال 2011، 10 هزار بانك در اروپا تعطیل شد اما هنوز كه هنوز است در تهران هر ماه یكی دو شعبه بانك راه اندازی می شود. این شعب با پول چه كسی ایجاد می شود؟ این در شرایطی است كه 87 درصد شعب بانك ها در یك سال هیچ رجوع كننده ای نداشته است.
وی خاطرنشان كرد: برپایه گزارش مركز توسعه تجارت 75 درصد تراكنش های الكترونیكی كل كشور در تهران است در حالیكه گوشی هوشمند در تمام كشور استفاده شده و زیرساخت ها ارتباطی در همه كشور وجود دارد. خراسان رضوی در حوزه IT بهترین زیرساخت ها را در اختیار دارد اما باید سهم خویش را از اقتصاد دیجیتال مشخص نماید. اندازه اقتصاد دیجیتال از كل اقتصاد دنیا 15.5 درصد است و در سال 2025 به 25 درصد خواهد رسید. رشد اقتصادی اقتصاد دیجیتال 2.5 برابر و بازگشت سرمایه آن 6.7 برابر اقتصاد سنتی خواهد بود.
سرائیان عنوان كرد: میزان دیجیتالی شدن صنایع ما باید مشخص شود. جهش اقتصادی استان خراسان رضوی در گرو میزان دیجیتالی شدن آن است. هر 10 درصدی كه یك صنعت دیجیتال شود، حاشیه سود آن یك درصد رشد خواهد نمود. مدیران صنایع ما با این مسئله آشنا نیستند و زمینه آن هنوز ایجاد نشده است. هر هفته 1.3 میلیون نفر به جمعیت شهرنشینی دنیا در حال اضافه شدن است و متوسط جمعیت شهری در دنیا در سال 2050 به 65 درصد خواهد رسید. این در شرایطی است كه الان 70 درصد جمعیت كشور ما شهرنشین است. ازاین رو این فرصتی برای هوشمندسازی است. ما چاره ای جز هوشمندسازی شهرها نداریم.
دبیركل نظام صنفی كامپیوتری خاطرنشان كرد: هم گرایی بین صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات با سایر صنایع می تواند پیشران توسعه اقتصادی استان باشد. اگر در استان دنبال توسعه پایدار و خلق ثروت هستیم، باید این هم گرایی رخ دهد. سال 57 و بعد از انقلاب شركت های IT امریكایی ایران را ترك كردند. سال 73 تلفن همراه وارد كشور شد. حركت اساسی با ورود نسل های 3 و 4 در سال 93 به بعد شكل گرفت. تفاوت اساسی همه این مفاهیم از زمانی شروع شد كه تكنولوژی نسل 3 و 4 وارد زندگی مردم شد. زیرساخت و پوشش های ما خیلی خوب است. در تمام شهرهای ما نسل4 وجود دارد. حدود 65 تا 70 میلیون گوشی هوشمند در اختیار مردم است و هنر كسب و كار است كه از این فرصت استفاده نماید.

وی داد: به نظر من یكی از طریق های میان بر در صنایع برای تاثیرگذاری اتصال شركت های نوپا به وركشاپ هاست. می توان استارت آپ ها را پای كار آورد و شركت ها هم مسائل خویش را بیاورند تا برای آن چاره تدوین شود. مهم ترین مسئله آموزش مدیران صنایع به آشنایی با این مسائل است. نقش فناوری در توسعه پایدار استان نقشی اساسی است.
منبع:

1398/07/06
23:03:21
5.0 / 5
4244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری