در حاشیه جلسه دولت

توضیح جهرمی درباره شایعه هدیه 200 لپ تاپ به ریاست جمهوری

توضیح جهرمی درباره شایعه هدیه 200 لپ تاپ به ریاست جمهوری

به گزارش سرگرمی كامپیوتری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به پرسشی درباره طرح شایعاتی در مورد هدیه ۲۰۰ لپ تاپ توسط وزارت ارتباطات به نهاد ریاست جمهوری، اظهار داشت: یادم نمی آید كه ۲۰۰ لپ تاپ هدیه داده باشم.


به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه امروز هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره طرح شایعاتی در مورد هدیه ۲۰۰ لپ تاپ توسط وزارت ارتباطات به نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: من یادم نمی آید كه به نهاد ریاست جمهوری یا جای دیگری لپ تاپ هدیه داده باشم. اما به آن برادری كه از مشهد به تهران آمده و به تازگی این فعالیت ها را می كند، میگویم كه اگر این مورد را بیاد نمی آورم، یادم می آید كه در سال ۸۸ مخابرات را به ثمن بخس واگذار كردند و از محل درآمدهای خودش قسط هایش را دادند.

وی اضافه كرد: یادم می آید كه هنوز پنج هزار میلیارد تومان از سهام و ودایع مردم آنجاست و هنوز تعیین تكلیف نشده؛ اگر موضوعاتی باید بررسی شود، هنوز اینها است. البته من از دفترم خواسته ام این مورد را پیگیری كنند و گزارشش را به من بدهند.

وزیر ارتباطات همینطور در پاسخ به پرسشی درباره از دسترس خارج شدن ۳۰ هزار دستگاه تلفن همراه اظهار نمود: در اینباره اطلاعی نداشتیم و امروز از وزیر صمت هم درباره این مساله پرسیدم، ایشان هم چیزی نمی دانست كه این تعداد گوشی تلفن همراه با چه ساز و كاری از دسترس خارج شده اند. احتمال می دهیم این مساله با هماهنگی در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز صورت گرفته است و در صدد این هستیم كه دلیل اصلی این مساله را پیدا نماییم.

آذری جهرمی افزود: واقعیت این است كه ایرادی در این ساز و كار وجود دارد؛ مثلا اگر وارد كننده رسمی بخواهد یك گوشی با قیمت ۱۰ میلیون از جانب وارد كند باید برای رجیستری آن حدود یك میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بابت گمرك، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت كند و اگر این گوشی از راه مسافری باشد این رقم می شود ۱۸۰ تومان اینجاست كه اختلاف معناداری شكل می گیرد و حاشیه های گوناگونی به وجود می آید.

وی تصریح كرد: این افراد یك روز از پاسپورت حجاج و مسافران استفاده می نمایند، یك روز سیمكارت به نام دیگران صادر می كنند و با پرداخت ۳۰۰ هزار تومان معافیت پاسپورت آنها را می خرند. هم اكنون هم مراسم اربعین را در پیش داریم كه بیشتر از ۳ میلیون نفر از مرز رد می شوند. به تازگی هم شنیده ام كه افرادی از لب مرز به مدت نصف روز می روند به آن طرف مرز و بعنوان مسافر، مبادرت به ثبت گوشی می كنند. در این خصوص از وزیر اقتصاد خواستم با تشكیل كارگروهی ایراداتی كه وجود دارد را تصحیح نماییم.

آذری جهرمی افزود: این تسهیلات برای مسافر در نظر گرفته شده نه این كه چارچوبی باشد برای رانت؛ این حق مسافر است، بتواند گوشی كه از سفر آورده را رجیستر كند. اگر این قانون از بین برود، بطور قطع حق مردم ضایع خواهد شد.

وزیر ارتباطات همینطور از برطرف شدن ایرادات گوشی تلفن همراه تولیدكننده داخلی اطلاع داد و اظهار داشت: ایراداتی كه در این گوشی وجود داشت، توسط تولیدكنندگان ایرانی رفع شده و نسخه آخر گوشی كه دو روز قبل به دست من رسید، انصافا خوب و قابل رقابت با نوع خارجی اش است و شاید هماهنگ كنم اگر به خط تولید رسیده باشد به خبرنگاران دولت داده شود تا بعد از بررسی، ایرادات را اعلام كنند.

وی درباره قیمت تمام شده این گوشی تلفن همراه اظهار نمود: قیمت تمام شده گوشی ایرانی دو میلیون و هشتصد هزار تومان است كه با نمونه ۶ میلیونی خارجی خود قابل رقابت است، دوربین این گوشی ارتقاء یافته و سرعت پردازش سیستم آن خیلی خوب شده است.

آذری جهرمی افزود: امروز با رئیس كل بانك مركزی و وزیر صنعت تفاهم كردیم كه یك خط اعتباری ۲۰۰ میلیاردی را برای تحریك بازار موبایل داخلی اختصاص بدهند تا با قرار دادن این پول در اختیار اپراتورها، آنها بتوانند گوشی ایرانی را برای مشتركین باندل كنند. خط تولید این گوشی هم اكنون ۱۵ هزار دستگاه است كه فكر می كنم می توان خط ۱۰۰ هزار تایی برای آن راه انداخت؛ با این شیوه می توانیم سهم گوشی ایرانی را به سهم قابل قبولی در بازار برسانیم و مشكلات را حل نماییم. به این شكل دیگر وابستگی به ارز نخواهیم داشت.
1398/07/03
20:38:04
5.0 / 5
4030
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری