گزیده اخبار اقتصادی امروز ایسنا

بانك ها مقصر گرانی مسكن شناخته شدند

بانك ها مقصر گرانی مسكن شناخته شدند

به گزارش سرگرمی كامپیوتری در سال های اخیر قدرت خرید مردم برای تهیه مسكن به شدت كاهش یافته و این مورد امسال به واسطه رشد قابل توجه هزینه های ساخت و ساز قیمت مسكن، رشد چند برابری را تجربه كرده است كه به عقیده برخی كارشناسان این حوزه عدم تخصیص تسهیلات بانكی بر افزایش قیمت مسكن بی تاثیر نبوده است.


به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از ایسنا، یكی از نیازهای اولیه زندگی تامین مسكن می باشد كه در سال های اخیر با رشد قیمت ها و كاهش قدرت خرید مردم، خرید خانه به یك آرزو برای افراد تبدیل گشته است. دلایلی مختلفی در گرانی مسكن وجود دارد اما سال های گذشته كه بحث تغییر نرخ سود بانكی مطرح و در دل آن عدم سوددهی سرمایه گذاری بانك ها و حتی فریز سرمایه آنها به میان آمد، بیان شد كه سرمایه گذاری بانك در بازار ملك و زمین و ركود این بازار عامل اصلی فریز سرمایه بانك ها است.
در همان زمان زنگ خطر ورود بانك ها به بازار ملك و زمین زده شد، اما در زمان فعلی به قول برخی سازندگان شرایط سرمایه گذاری و همراهی بانك ها در بازار مسكن، ملك و زمین تغییر كرده و بانك ها با عدم تخصیص تسهیلات برای ساخت مسكن عملا در كاهش ساخت و ساز دخالت مستقیم داشته و عدم تخصیص وام گرانی قیمت مسكن را به دنبال داشته است.
با كاهش قدرت خرید مردم در شهرها و تا حدودی كوچك شدن مقیاس شهرها به منظور زندگی، شهرهای جدیدی در اطراف شهرهای بزرگ طراحی شده كه به قول حبیب الله طاهرخانی-مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید اعتقاد دارد در سطح جهانی دولت ها توان ایجاد پروژه های عمرانی را از دست داده اند و این شهرها بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
این صحبت ها در حالی مطرح می شود كه همواره دولت ها در ایران به سرمایه خارجی ها نگاه دارند و آنچنان علاقه ای به واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی واقعی كشور ندارند و در كنار آن به سبب مشكلات مالی و بانكی و وجود تحریم ها بخش خصوصی واقعی آنچنان توان ورود به پروژه های بزرگ عمرانی ندارد.
ظرفیت تولید بنزین دو برابر شد
امروز همینطور بیژن زنگنه در مراسم افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس كه با حضور رئیس جمهور و تعدادی از مسئولان برگزار شد، اظهار داشت: ظرفیت تولید بنزین در سال ۱۳۹۱، ۵۲ میلیون لیتر بوده كه با اضافه كردن اكتان افزا به ۵۸ میلیون لیتر می رسید. این میزان امسال به ۱۰۵ میلیون لیتر رسیده و تا آخر سال از ۱۰۵ میلیون لیتر هم بیش تر خواهد شد. با این حساب می توان اظهار داشت كه ظرفیت تولید بنزین طی پنج سال دو برابر شده است.
به جای بسته شغل ایجاد كنید
دولت ها همواره با كاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت محصولات مصرفی، عرضه بسته های حمایتی را جزء راهكارهای خود قرار داده اند كه این راهكار در تمام دوران یك مٌسكن كوتاه مدت برای دردی دراز مدت بوده است، حال در شرایط فعلی كه دولت برای بار دیگر امسال برای اقتشار خاصی از جامعه بسته حمایتی در نظر گرفته، یك كارشناس اقتصادی اعتقاد دارد دولت ها باید به جای صرف هزینه های كلان برای عرضه بسته های حمایتی، به ایجاد شغل بپردازند.
گفته این كارشناس در حالی مطرح می شود كه با صرف هزینه بسته های حمایتی در ایجاد شغل، آرامش روانی، اجتماعی و اقتصادی در خانواده های افزایش می باید و خیلی از مشكلات و ناهنجاری را در سطح جامعه به شدت كاسته می شود.
موتورهای فرسوده اسقاط می شوند
به دنبال نوسانات نرخ ارز و ایجاد شرایط تحریمی، ارزان ترین وسیله نقلیه كشور كه بعنوان خودرو خانواده، وانت و منبع درآمد برخی افراد و خانواده ها شناخته می شد با رشد چند برابری قیمت روبرو شد و خرید موتورسیكلت برای بسیاری به رویا تبدیل شد چونكه ارزان ترین موتورسیكلت سطح شهر از ۲ میلیون تومان به ۵ میلیون تومان افزایش یافت.
اما در این میان با وجود تمام مشكلات تولید و عرضه، قوانین خاصی برای تولید موتورسیكلت بعنوان سهام دار عمده آلودگی هوای تهران در نظر گرفته شد كه یكی از آنها اجبار موتورسیكلت سازان به اسقاط موتورهای فرسوده بود كه این قانون در یك رفت و برگشت تولیدكنندگان را ملزم به اجرا كرد، حال در شرایط فعلی ابولفضل حجازی-عضو هیئت مدیره انجمن موتورسیكلت ایران اعلام نموده كه آمادگی اجرای قانون را داریم به شرط آنكه ابتدا زیرساخت های اسقاط موتورسیكلت های فرسوده فراهم گردد.
بازگشت نمایشگاه بهاره به تهران
اصناف مهمترین زنجیره عرضه كالا در سطح شهر محسوب می شوند چونكه تولیدكننده و واردكننده را به مصرف كننده نهایی وصل می كند و ارتباط تنگاتنگی با مصرف كننده دارد كه این مورد را سعید ممبینی-رئیس اتاق اصناف ایران در نشست خبری خود بازگو كرد و اظهار داشت: صناف در تنظیم بازار شب عید نقش قابل توجهی دارند و برای تنظیم و نظارت بر بازار شب عید تمهیدات ویژه ای همچون فروش فوق العاده واحدهای صنفی و برپایی نمایشگاه های بهاره در نظر گرفته شده است.
فروش فوق العاده واحدهای صنفی موضوعی است كه طی چند سال اخیر با جدیت از جانب واحدهای صنفی پیگیری شده و حجم فروش واحدها را هم افزایش داده است، اما در دو سه سال اخیر با عنایت به آنكه اتاق های اصناف به این نتیجه رسیده بودند كه بازار شرایط آرامی را پشت سر می گذارد و محل نمایشگاهای فصلی عزت و جایگاه مشتریان را رعایت نمی كنند، برگزاری این نمایشگاه ها به دست فراموشی سپرده شده بود، اما در سالجاری بنظر می رسد بار دیگر نمایشگاه بهاره به شهر تهران بازگردد.
مرغ ۱۵۰۰ تومان ارزان شد
پای ثابت بسته های ایسنا در چند هفته اخیر، گوشت و مرغ بوده كه بسته امروز از مرغ بی نصیب نمانده است، در چند روز گذشته ستاد تنظیم بازار تصمیمات مختلفی همچون واردات گوشت مرغ و تعیین سقف قیمت برای این محصول اتخاذ نموده كه به قول مدیرعامل اتحادیه تولیدكنندگان مرغ گوشتی تهران طی دو روز گذشته و با توزیع گوشت مرغ تنظیم بازاری قیمت این محصول پروتئینی تا بیشتر از ۱، ۵۰۰ تومان در بازار كاهش یافته و در صورت ادامه این روند و كنترل هزینه ها با واگذار كردن تصدی گری به مرغداران ارزانی گوشت مرغ ادامه خواهد داشت.1397/11/30
14:18:25
5.0 / 5
4841
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری