مدیر پروژه ماهواره پیام دانشگاه امیركبیر در گفت وگو با ایرنا:

پیام ماهواره ای متفاوت با تیمی كاملا ایرانی

پیام ماهواره ای متفاوت با تیمی كاملا ایرانی

به گزارش سرگرمی كامپیوتری مدیر پروژه ماهواره پیام دانشگاه امیركبیر می گوید: برای ساخت این ماهواره از تجهیزات و نیروهای متخصص داخلی استفاده شده و از نظر مشخصات فنی با ماهواره های پیشین كاملا متفاوت می باشد.


مصطفی صفوی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا اظهار نمود: هزینه ساخت ماهواره در مقایسه با مدلهای مشابه خارجی بسیار كمتر بوده چونكه عمده نیروی انسانی توسط دانشجویان دانشگاه امیركبیر تامین شد.
وی افزود: هزینه های پرداختی به دانشجویان طبق برنامه ریزی بوده و سبب كاهش خیلی از هزینه ها شد.
صفوی با اشاره به اینكه بیشتر از 80 درصد تجهیزات به كار رفته ماهواره در داخل كشور طراحی و ساخته شده است، افزود: حتی در ماهواره خیلی از بردهای الكترونی، آنتن ها و درایورهای (driver) ماهواره توسط دانشجویان در داخل ساخته شد و متكی به خارج از كشور نبودیم. عضو هیات علمی دانشكده برق دانشگاه امیركبیر عنوان كرد: به علت فراغت از تحصیل برخی دانشجویان در طول مدت ساخت ماهواره، در مجموع 110 نفر از دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری در بازه زمانی متفاوت در پروژه همكاری داشتند.
وی در مورد اعطای تسهیلات به دانشجویانی كه در این پروژه مشاركت كرده اند، خاطرنشان كرد: با سازمان فضایی توافق شده زمانی كه ماهواره در مدار خود قرار گرفت، نیروی انسانی با تجربه تربیت شده در پروژه های سازمان یا پژوهشگاه فضایی سایر نهادها مشغول به كار شوند.
صفوی افزود: یكی از مهمترین دستاوردهای ماهواره پیام امیركبیر تعداد افراد متخصصی است كه در این پروژه تربیت شده اند.
مدیر پروژه ماهواره پیام در مورد به كارگیری نیروی متخصص در زمینه های دیگر، خاطرنشان كرد: سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه در پكن به تبعیت عضویت ایران، برخی دانشگاه ها و نیروهای جوان دانشجویی در پروژه های این سازمان بین المللی مشاركت دارند.
وی افزود: یك پروژه در سازمان منطقه فضایی به دانشگاه امیركبیر سپرده شده و خیلی از متخصصین دانشگاهی در این پروژه مشاركت دارند و دانشگاه های دیگر بعضی از زیر سیستم ها را بر عهده گرفته اند.
صفوی تصریح كرد: از این رو همكاری خوبی بین سازمان فضایی ایران و سازمان فضایی همكاری های آسیا و اقیانوسیه به وجود آمده است.

** مشخصات و كاربرد ماهواره
صفوی توضیح داد: ماهواره پیام پس از تاسیس سازمان فضایی ایران یكی از پروژه هایی بود كه به سه دانشگاه صنعتی ایران عرضه شد و از سری میكروماهواره های توسعه فناوری فضایی سازمان است.
وی افزود: زمانی كه پیشنهاد اولیه این ماهواره با پرتاب گر خارجی عنوان شد، مشخصات فنی ارتفاع از سطح زمین631 كیلومتر و زاویه تمایل 98 درجه بود. پس از اینكه به دلایل غیر فنی پرتابگران خارجی برای پرتاب ماهواره همكاری نكردند، تغییراتی در مشخصات فنی ماهواره به وجود آمد.
مدیر پروژه ماهواره پیام عنوان كرد: هم اكنون پرتابگر ایرانی سیمرغ برای پرتاب ماهواره در نظر گرفته شده است ازاین رو مشخصات فنی هم تغییر و وزن این ماهواره حداكثر برابر با 100 كیلوگرم با ارتفاع 500 كیلومتر از سطح زمین و زاویه تمایل 55 درجه است.
عضو هیات علمی دانشگاه امیركبیر افزود: بر مبنای محاسبات ماهواره دو تا دو و نیم سال می تواند در مدار باشد، ازاین رو نسبت به ماهواره های قبلی به صورت قابل ملاحظه ای از نظر عمر و ارتفاع از سطح زمین تفاوت اساسی دارد.
وی افزود: این ماهواره با مشاركت چهار دانشكده مهندسی هوافضا، برق كامپیوتر و مكانیك و 16 نفر از اساتید این دانشكده ها ساخته شده و علاوه بر آن بخش عمده فعالیت بر عهده دانشجویان ارشد و دكتری بوده است.
صفوی در مورد كاربردهای ماهواره پیام اظهار داشت: چهار دوربین روی ماهواره نصب است كه عملیات عكسبرداری از زمین را انجام می دهد.
مدیر پروژه ماهواره پیام با اشاره به تصویربرداری سه طیفی ماهواره، خاطرنشان كرد: سه عدد از این دوربین ها در مدارهای متفاوت هستند و یك دوربین پانكروماتیك با رزولوشن بالا و درجه تفكیك 40 متر است كه با عنایت به این رزولوشن خیلی از كاربردهای نظارت بر رشد محصولات كشاورزی مطالعات گیاه شناسی، جنگل شناسی و... می تواند توسط تصاویر ماهواره از سطح زمین مورد مطالعه و بررسی قرار بگیرد.
وی توضیح داد: كاربرد دوم ماهواره زیرسیستم ذخیره و ارسال اطلاعات(( S&F)) است كه كاربر می تواند اطلاعات خویش را به صورت پیام كوتاه فرستاده و مخاطب دریافت كند.
صفوی اضافه كرد: تعداد 256 كاربر توسط ماهواره در این زیر سیستم ذخیره و ارسال اطلاعات سرویس دهی می گردد.
عضو هیات علمی امیركبیر اظهار نمود: سومین كاربرد اندازه گیری تشعشعات فضایی است یعنی محموله ای كه روی ماهواره تشعشعات فضایی را در ارتفاع 500 كیلومتری تجزیه و تحلیل كرده و اطلاعات را به سطح زمین ارسال می كند. ازاین رو كاربردهای بسیار علمی ومتفاوت از یكدیگر روی ماهواره بوجود آمده است.
عضو هیات علمی دانشگاه امیركبیر اظهار داشت: در مورد ماهواره های كوچك یا اقماری تجربه بسیار خوبی در كشور به وجود آمده است.
وی خاطرنشان كرد: دانشگاه های امیركبیر، شریف، علم و صنعت و مالك اشتر كه پروژه رصد را داشتند، تجربه بسیار خوبی در زمینه ساخت و طراحی ماهواره ها دارند. در گام های بعدی از این تجارب باید بعنوان مقدمه ای برای رفتن به مدار ثابت زمین در ارتفاع حدود 36 هزار كیلومتری از سطح زمین استفاده گردد.

** فرصت های مطالعاتی لازمه رشته هوافضا
عضو هیات علمی دانشكده برق هوافضا دانشگاه صنعتی امیركبیر اظهار نمود: در مورد رشته های هوافضا همكاری بین المللی نقش مهم و تاثیر گذاری دارد، ازاین رو فرصت های مطالعاتی لازمه این رشته است.
وی افزود: مطلوب است در سازمان های فضایی دیگر كشورها و دانشگاه های خارجی فعال در زمینه هوافضا با عنوان فرصت های مطالعاتی شرایطی برای فعالیت و تحصیل دانشجویان فراهم گردد.
صفوی خاطرنشان كرد: بعنوان مثال هندوستان ماهواره های خیلی سنگین مخابراتی می سازد اما باز هم مسئولین فضایی این كشور تمایل به همكاری با سازمان های فضایی اروپا و ناسای آمریكا را دارند.
وی افزود: ایران عضو خیلی از مجامع بین المللی است و كشور باید از این ظرفیت ها و فرصت ها استفاده نماید.
مدیر پروژه ماهواره پیام اظهار داشت: بعنوان مثال عضویت در مجموعه كشورهای جنبش غیر متعهدها، سازمان كنفرانس اسلامی (OIC) و سازمان همكاری های اقتصادی (اكو) بستر لازم برای همكاری های منطقه ای و بین الملل در حوزه هوافضا را بوجود می آورد.
یادآور می شود: تست های فنی ماهواره پیام در 14 دی ماه 1397 به آخر رسید و در حال بسته بندی و انتقال به محل پرتاب است.

**9465**1601**


1397/10/16
14:23:09
5.0 / 5
4371
تگهای خبر: سرویس , سیستم , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری