جهرمی: زیرساخت ها را برای حضور در انقلاب صنعتی چهار آماده نماییم

جهرمی: زیرساخت ها را برای حضور در انقلاب صنعتی چهار آماده نماییم

سرگرمی كامپیوتری: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رشد پرشتاب فناوری ارتباطات و اطلاعات در جهان و جریان این توسعه در كشور، اظهار داشت: هدف ما باید آماده سازی زیرساخت ها برای حضور در انقلاب صنعتی چهارم باشد كه از حوزه آی سی تی فراتر است.


به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی روز سه شنبه در آیین گشایش نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان این كه این حوزه دستاوردهای مهمی برای كشور دارد، گفت: اگر امروز درباره هوش مصنوعی صحبت می نماییم در واقع دستاورد همین بخش است. ما محصولی مانند ترجمان داریم كه از طرف دانشمندان ایرانی از راه هوش مصنوعی توانسته ارتقا یابد.
وی افزود: در حوزه های مختلف مانند ای او تی در عرصه كشاورزی توسعه خوبی شكل گرفته و باید تجاری سازی شود تا مردم نتیجه را ببینند. در حوزه شهر هوشمند خیلی از مولفه های شهر تهران به سمت شهر هوشمند می رود. حال كه این موارد از قالب نظریه بیرون می آید و به حوزه ای تبدیل میگردد كه در حال جاری شدن در كشور ماست، باید درباب آن زمینه سازی شود.
به گفته جهرمی، اگر از الان زیرساخت های مورد نیاز فایو جی را آماده نكنیم نمی توانیم از آن استفاده نمائیم. باید از الان برای آن روز آماده باشیم. استفاده از ماشین های هوشمند نیاز به مقررات شهر هوشمند دارد آیا ما آمادگی اش را داریم؟ هدف ما باید آماده سازی زیرساخت ها برای حضور در انقلاب صنعتی چهار باشد كه از حوزه ارتباطات فراتر است.
«رشد شبكه مجازی آثار فرهنگی و اجتماعی دارد. راحت ترین كار این است كه بگوییم توسعه فناوری ارتباطات را متوقف نماییم كه این آثار پیش نیاید. ما باید در كنار توسعه آی سی تی فرهنگ را باز غنی نماییم تا با كاریكاتور توسعه رو به رو نشویم.»
آذری جهرمی با اشاره به اینكه زمان بسیار كوتاهی برای مواجهه با انقلاب صنعتی چهارم داریم و باید در این فرصت كوتاه از حداكثر توانمندی داخلی و هم افزایی در كشور استفاده نمائیم، اضافه كرد: آماده شدن برای انقلاب صنعتی چهارم فراتر از حوزه آی سی تی است.
وی توضیح داد: برای مثال بخش ارتباطات، وظیفه ای در حوزه فرهنگی، صیانت از كودك و فضای مجازی، سواد رسانه ای و رسانه های نوین ندارد. اما كسانی كه مسئولیت دارند وظیفه شان را انجام ندادند و درنتیجه ناگزیر به ورود به این حوزه ها شده ایم كه اتفاقا این افراد زبان انتقادشان باز است. هرچند كه یك نفر كار كند و همه طلب كنند، كار دشواری نیست.
وی همین طور اظهار داشت: تحول دیجیتال یك اتفاق بسیار بزرگ است و باید برای آن آماده بود. یك تغییر ناگهانی بزرگ. این تغییر ناگهانی مولفه حاكمیت كشورها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. یكی از اهداف مهم این است كه ما چطور مولفه ها را آماده نماییم. خیلی از كشورها خصوصا امریكا علاقمند هستند كه در توسعه فناوری یك جانبه گرایی را پیش ببرند كه جامعه امروز نمی پذیرد. اگر سكوت نماییم مشكلاتی خواهیم داشت. موضعی كه حتی اروپا باز درباب آن به زبان در آمده است. روسای جمهور اروپایی باز به دنبال یافتن چاره ای برای معضل یك جانبه گرایی هستند.

**95درصد سازمان ها برای تحول دیجیتال اماده نیستند
وزیر ارتباطات افزود: پژوهشگاه فناوری ارتباطات برای آماده سازی شرایط توسعه آی سی تی و هوشمندسازی شهر گزارش های سفارش شده ای را تهیه كرده و به دستگاه ها رسانده است. گزارشی كه دكتر خوانساری به دست من رساندند، واقعا ناراحت كننده بود و نشان می داد كه ۹۵ درصد از سازمان ها شرایط حضور در این عرصه را ندارند و حدودا چیزی از آن نمی دانند.
او در ادامه اظهار داشت: شبكه ملی اطلاعات مفهوم توسعه فضای مجازی از دیدگاه انقلاب اسلامی است كه مجموعه ای از پروژه ها را احداث خواهدنمود. تحول دیجیتال یك فرآیند است نه یك پروژه. فناوری اطلاعات به تنهایی مانند چسبی است كه قطعات را به یكدیگر متصل می كند. باید قطعه ای وجود داشته باشد تا فناوری آنها را در كنار هم بچسباند.
«چالش ما این است كه مدیریت اداری و شهری ما با مفهوم هوشمندی آشنا گردند. ما باید داده را بدهیم، به صورت هوشمندانه آنالیز و بعد آنرا پیاده سازی نماییم. كار بزرگی را در پیش داریم. ما فناوری را پیش می بریم اما یكی از وظایف ما در كنار توسعه تكنولوژی باید افزایش آگاهی دستگاه ها باشد. همانطور كه در ذهن افراد نهادینه شده بود كه نامه اتوماسیون همان دولت الكترونیك است باید آنها را با مفهوم دولت دیجیتال آشنا نماییم.»
به گفته جهرمی، اقدام اول این است كه از ظرفیت های بین بخشی برای تحول دیجیتال دعوت شود تا تجربیات شان را بگویند و دوم این كه با عنایت به پیمان های منطقه ای كه در حال پیشبرد آن در كشورهایی مانند روسیه و جمهوری آذربایجان هستیم، باید از ظرفیت تجربی آنها بهره برداری كرده و در كشور خودمان استفاده نمائیم.
پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات روز سه شنبه نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات IST2018 را با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعدادی از متخصصین و صاحبنظران دانشگاه ها برگزار كرد.
بیگ دیتا، 5G، امنیت اطلاعات، اینترنت اشیا، رایانش ابری و بلاك چین، اقتصاد ICT مدیریت شبكه، ارتباطات كوانتومی، ارتباطات ماهواره ای، رگولاتوری و برگزاری 13 كارگاه آموزشی همچون محورهای این سمپوزیوم سه روزه است.
صنعت ICT و بررسی فرصت ها و تهدیدات و روند به كارگیری هوش مصنوعی همچون پنل های این سمپوزیوم است و ارائه آخرین دستاوردها، احداث محیطی برای تبادل نظر صاحب نظران و فعالان، توسعه و گسترش مرزهای علم و تكنولوژی و رفع نیازها و مشكلان كشور در این زمینه همچون اهداف آن عنوان شده است.
علمی*م.ش* 2017


1397/09/27
15:23:42
5.0 / 5
4148
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری