به همت متخصصان ایرانی:

فرمول تولید هیدوركسید آلومینیوم سینتتیك در كشور كشف شد

فرمول تولید هیدوركسید آلومینیوم سینتتیك در كشور كشف شد

سرگرمی كامپیوتری: كرمان - مبتكران و متخصصان كشورمان برای اولین بار موفق به كشف فرمول تولید محصول استراتژیك هیدروكسید آلومینیوم سینتتیك با خلوص 99.9 درصد كه در صنایع مختلف بویژه نفت و گاز و پتروشیمی كاربرد دارد، شدند.


مبتكر و تشكیل دهنده گروه مبتكران روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، مدت زمان سپری شده برای انجام این تحقیق موفقیت آمیز را 6سال عنوان نمود.
كاپیتان محمدرضا بهروزی كه چندین اختراع دیگر را در كارنامه خود دارد، اضافه كرد: این ماده پایه كاتالیست ها و یك نوع ماده استراتژیك در این صنعت به حساب می آید و همینطور در صنایع نظامی هم قابل استفاده می باشد و فناوری ساخت آن قبل از این تنها در اختیار برخی كشورهای اروپایی قرار دارد.
وی خاطرنشان كرد: هیدروكسید آلومینیوم سینتتیك بعنوان یك ماده خام و پایه برای تولید كاربردها و مصرف كاتالیست ها و جاذب ها در فرآیندهای پتروشیمیایی و پالایشی مورد استفاده است و تابحال تكنولوژی ساخت آن در كشور وجود نداشته و واردات آن مستلزم هزینه های بسیار بالا و مشتقات فراوان است.
این محقق ایرانی تصریح كرد: بنا به اظهار كارشناسان صنعت نفت ارزش بازار جهانی كاتالیست حدود 20 میلیارد دلار است در كشورمان هم تمامی پالایشگاه های نفت و گاز، مجتمع های پتروشیمی، اغلب كارخانجات شیمیایی، مجتمع های فولاد و برخی از كارخانجات تولید محصولات غذایی در تولید خود از طیف گسترده ای از كاتالیستها بهره می گیرند.
وی با اشاره به اینكه بومی سازی كاتالیست، یك اولویت استراتژیك در كشور به حساب می آید افزود: نتیجه دستیابی به نحوه فرآیند تولید این ماده، قطع وابستگی است و این گروه توانستند با عنایت به اوامر مقام معظم رهبری در این راستا قدم بردارند و هم اكنون پروژه های دیگری هم در دست اقدام دارد كه بعد از رسیدن به موفقیت اعلام خواهد شد.
براساس این گزارش تمام هزینه های تحقیقاتی گروه مبتكران توسط نامبرده (بهروزی )تامین شده و تابحال هیچگونه كمك مالی از جایی دریافت نكرده است.
كاپیتان بهروزی اضافه كرد: صرفه جویی اقتصادی، تولید زمینه اشتغال، رفع وابستگی به كشورهای صادر كننده این محصول و استقلال كشور در زمینه صنایع پتروشیمی از اهداف در اختیار داشتن فناوری تولید این محصول است.
به گزارش سرگرمی كامپیوتری به نقل از ایرنا، هیدروكسید آلومینیوم سنتتیك (غیر معدنی) با خلوص بسیار بالا و دانه بندی بسیار ریز پایه اصلی تولید آلومینا می باشد و آلومینا به صورت طبیعی به شكل سنگ معدن در قسمتهایی از كره زمین وجود دارد كه معمولا برای تولید شمش آلومینیوم از سنگ معدن آلومینا استفاده می شوند.
آلومینای سینتتیك كه طیف وسیع تری را در بر می گیرد و معمولا در صنایع دارای تكنولوژی استفاده می شوند و آلومیناهای طبیعی خالص نیستند و شامل یكسری مواد مانند آهن، منگنز، سیلیس و غیره است.
كاپیتان محمدرضا بهروزی خلبان مبتكر ایرانی و تشكیل دهنده گروه مبتكران و یكی از اعضای تیم پروژه تولید هیدروكسید آلومینیوم سینتتیك است و نامبرده مهندسی الكترونیك خویش را از دانشگاه ناتینگهام دریافت كرده است.
تولید شبیه ساز پرواز (سیمولاتور) با 30 نوع هواپیما و و ساخت اولین درزین (وسیله نقلیه ریلی تردد مأموران راه آهن) برقی، هم همچون ابتكارات كاپیتان بهروزی و گروه مبتكران به حساب می آید.
بر اساس آزمایش انجام گرفته شده توسط مركز پژوهش متالوژی رازی به شماره 17875-1مورخ 18/7/97 این كشف علمی (فرمول تولید محصول استراتژیك هیدروكسید آلومینیوم سینتتیك با خلوص 99.9 درصد ) برای اولین بار بوسیله این گروه از محققان كشورمان تائید شده است.
7437/ 5054


1397/08/10
01:17:31
5.0 / 5
4044
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری