ساخت هارددیسك های تك اتمی یك گام به واقعیت نزدیك شد

ساخت هارددیسك های تك اتمی یك گام به واقعیت نزدیك شد

سرگرمی كامپیوتری: تهران- پژوهشگران موسسه «پلی تكنیك فدرال لوزان» در سوییس با استفاده از میكروسكوپ تونلی روبشی، پایداری یك آهنربای تك اتمی از جنس اتم هولمیوم را اثبات كردند و به ساخت هارددیسك تك اتمی نزدیك تر شدند.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، میكروسكوپ تونلی روبشی برپایه روبش سطح رسانا به وسیله نوك بسیار باریك یك جسم (در حد چند نانومتر) و تغییر در میزان جریان عبوری برحسب فاصله كار می كند.
به نوشته پایگاه خبری «ساینس دیلی» آمریكا، آهنربای تك اتمی ابزاری است كه با استفاده از جذب اتم های واحد روی یك سطح ساخته می گردد و هر اتم می تواند یك بیت اطلاعات را ذخیره كند.
از آنجا كه اتم ها ابعاد بسیار كوچكی دارند، می توان تعداد بسیار زیادی از آنها را در یك آهنربای تك اتمی جمع كرد و یك هارددیسك تك اتمی ساخت كه دارای ظرفیت بسیار بالایی برای ذخیره اطلاعات است.
این اطلاعات را می توان با استفاده از مكانیك كوانتومی بازخوانی و جایگزین كرد.
پژوهشگران موسسه پلی تكنیك فدرال لوزان اتم هولمیوم را در شرایطی مانند دمای بالا و میدان های مغناطیسی شدیدی قرار دادند كه در حالت عادی خاصیت مغناطیسی آهنرباهای تك اتمی را از بین می برد و یك تهدید جدی برای فناوری ذخیره سازی اطلاعات با استفاده از آهنربای تك اتمی به حساب می آید.
هولمیوم یكی از عناصر خاكی كمیاب فلزی با عدد اتمی ۶۷ است كه دوره ششم جدول تناوبی جای دارد.
پژوهشگران با استفاده از میكروسكوپ تونلی روبشی دیدند اتم های هولمیوم قادرند خاصیت مغناطیسی خویش را در میدان های مغناطیسی خارجی با شدت 8 تسلا حفظ كنند كه یك ركورد جدید برای آهنرباهای تك اتمی به حساب می آید.
همچنین محققان دریافتند این اتم ها قادرند افزایش دما را تا 45 درجه كلوین (233.15 درجه سانتیگراد) كه دمای بسیار بالایی برای آهنرباهای تك اتمی به حساب می آید، تحمل كنند و بعد از آن با میدان مغناطیسی خارجی همسو می شوند.
اكنون محققان در تلاشند راهكار مناسبی را برای ثبت موثر اطلاعات روی بیت های تك اتمی این آهنربا بیابند تا حداكثر پایداری را در اختیار كاربر قرار دهد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Physical Review Letters انتشار یافته است.

علمی (6)**9259*1961*


1397/04/21
19:32:59
5.0 / 5
4608
تگهای خبر: هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری