دانشجویان مازندران ربات كشاورز می سازند

دانشجویان مازندران ربات كشاورز می سازند

سرگرمی كامپیوتری: ساری - مدیر دفتر همكاری های علمی بین المللی دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری اظهار داشت كه دانشجویان 2 دانشگاه مازندران به صورت مشترك با دانشجویان پنج دانشگاه روسیه ربات های كشاورز می سازند.


سید علی جعفرپور روز یكشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: پروژه ساخت ربات كشاورزی یك پروژه علمی پیشنهادی اتحادیه اروپاست كه بخش پژوهش این اتحادیه آن را با عنوان ' تقویت بین المللی سازی مهندسی كشاورزی ' به 2 كشور ایران و روسیه پیشنهاد داده است.
وی توضیح داد: پنج دانشگاه روسیه و 2 دانشگاه مازندران شامل دانشگاه كشاورزی ساری و دانشگاه فنی و مهندسی نوشیروانی بابل در این طرح مشاركت دارند.
مدیر دفتر همكاری های علمی بین المللی دانشگاه علوم كشاورزی ساری اظهار داشت كه پیشنهاد دهندگان این پروژه هم دانشگاههای آلمان، ایتالیا و اسلواكی هستند كه خودشان هم با عنایت به تجارب در اختیار در كنار دانشگاههای ایران و روسیه پروژه را هدایت خواهند كرد.
جعفرپور اضافه كرد: اتحادیه اروپا بعنوان نهاد پیشنهاددهنده و حمایت كننده این پروژه مبلغ 700 هزار یورو برای اجرای آن در نظر گرفته است كه سهم هر دانشگاه مجری 70 هزار یورو است كه این مبلغ برای خرید تجهیزات و امكانات، اعزام دانشجویان به كشورهای مبدع طرح و آموزش آنها هزینه می گردد.

** جذب دانشجو ویژه برای اجرای پروژه
مدیر همكاری های علمی بین المللی دانشگاه كشاورزی ساری همینطور اظهار داشت كه برای پیشبرد درست پروژه تحقیقاتی پیشنهاد شده، رشته جدید اگرو مكاترونیك ( تلفیق كشاورزی، مكانیك و الكترونیك ) در مقطع كارشناسی ارشد در این دانشگاه از مهر ماه امسال دانشجو می پذیرد.
وی ظرفیت جذب دانشجو برای این رشته را 10 نفر اعلام نمود و اضافه كرد: این دانشجویان زیر نظر اساتید و كادر آموزشی كشورهای مبدع پروژه، چگونگی ساخت و برنامه نویسی برای ربات های كشاورزی را فرا می گیرند.
جعفرپور اظهار داشت كه با آموزش این دانشجویان آنان بعنوان سازندگان و برنامه نویسان ربات های كشاورز مازندران در آینده فعالیت خواهند كرد.
نقش ربات در زمینه های مختلف همچون كشاورزی در حال افزایش می باشد و تابحال این ربات ها در كشاورزی عموما در بخش برداشت و بسته بندی مورد استفاده قرار گرفتند.
به گفته مدیر دفتر همكاری های علمی بین المللی دانشگاه كشاورزی ساری، ربات های پیشنهاد شده از جانب اتحادیه اروپا هم برای مراحل برداشت و بسته بندی محصولات به كار گرفته می شوند.
وی اظهار داشت كه پس از سه سال اجرای این پروژه و موفقیت آن، دانشجویان در مقطع دكتری رشته اگرو مكاترونیك هم جذب خواهد شد.
مازندران 460 هزار هكتار زمین كشاورزی دارد كه میزان تولیدات سالانه محصولات كشاورزی دراین اراضی هفت میلیون تن است.
برداشت مكانیزه محصولات كشاورزی در این استان تنها به برنج، گندم و خانواده غلات خلاصه می گردد و دیگر محصولات به صورت دست چین برداشت آنها انجام می گردد.
2096/1654


1397/03/21
15:03:03
5.0 / 5
4124
تگهای خبر: محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری