ساخت تكنولوژی جدید سلول سوختی بر مبنای كربن خالص

ساخت تكنولوژی جدید سلول سوختی بر مبنای كربن خالص

سرگرمی كامپیوتری: تهران – ایرنا - محققان لابراتوار ملی آیداهو یك سلول سوختی طراحی كردند كه با استفاده از كربن خالص كار می كند.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان در ساختار آند، الكترولیت و سوخت این سلول نوآوری هایی داشته اند كه سبب شده مصرف این سلول سوختی سه برابر فناوری های قبلی سلول های سوختی كربن مستقیم (DCFC) باشد.
این سلول در مقایسه با فناوری های موجود در دماهای پایین تری كار می كند و حداكثر توان خروجی آن هم بیشتر است.
سلول های سوختی هیدروژنی با استفاده از واكنش شیمیایی بین هیدروژن و اكسیژن، توان الكتریكی تولید می كنند؛ اما سلول های سوختی كربن مستقیم قادرند از هر نوع منبع كربنی همچون زغال سنگ، كك، قیر، توده زیستی و ضایعات ارگانیك بعنوان سوخت بهره بگیرند. از آنجائیكه این فناوری از سوخت های در دسترس بهره می برد، در مقایسه با سلول های سوختی هیدروژنی كارآیی بیشتری دارد. اما نمونه های اولیه DCFC نقاط ضعف متعددی داشت. استفاده از آن ها تنها در دمای بالا یعنی 700 تا 900 درجه سانتیگراد امكانپذیر بود كه باعث كاهش عمر و كارآیی آن ها می شد. همینطور این سلول ها معمولا با استفاده از مواد اولیه گران قیمت مقاوم در برابر حرارت ساخته می شدند. به علاوه قادر به استفاده موثر از سوخت كربنی نبودند.
اكنون محققان سلولی را ساخته اند كه در دمای 600 درجه كار می كند، از كربن خالص بعنوان سوخت بهره می برد و این كربن با استفاده از جریان هوا به درون سلول دمیده می گردد. به منظور كاهش دمای كاركرد سلول، محققان از مواد به شدت رسانا بعنوان الكترولیت استفاده كردند كه كارآیی خویش را در دماهای پایین هم حفظ می كنند. همینطور میزان كربن مصرفی را با استفاده از آندی كه با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی تولید شده است، افزایش دادند. این آند از فیبرهای متخلخل و توخالی تولید شده كه مانند پارچه به هم بافته شده اند. بدین ترتیب سطح در دسترس برای انجام واكنش شیمیایی افزایش چشمگیری یافته است.
پیشرفت فناوری ساخت سلول های سوختی با استفاده از كربن خالص می تواند منجر به تولید كارآمدتر الكتریسیته پاك با استفاده از منابعی مانند توده زیستی شود.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: گلشن


1396/11/04
15:09:57
5.0 / 5
3903
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری