یك عضو كمیسیون صنایع و معادن:

معیشت مردم نباید در بحران های اجتماعی دستخوش تزلزل شود

معیشت مردم نباید در بحران های اجتماعی دستخوش تزلزل شود

به گزارش سرگرمی کامپیوتری، یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره ی طرح پشتیبانی از کسب و کارهای فضای مجازی که بتازگی در وزارت ارتباطات رونمایی گردید، اظهار داشت: به نظرم بایستی قدرت پهنای باند برای شبکه های داخلی افزایش پیدا کند، برخی از کسانی که از شبکه های مجازی مشاغل خودشان را دنبال می کنند برایشان زیرساخت های لازم فراهم گردد تا آنها بتوانند در شبکه های کسب وکار فعال تر شوند و بتوانند اقداماتی را انجام بدهند.


الله وردی دهقانی در گفت گو با ایسنا، با تأکید بر اینکه «معافیت مالیاتی و تبلیغاتی خوب است اما کافی نیست»، اظهار داشت: متاسفانه همین امروز هم خیلی از قوانین که باید در رابطه با حوزه فضای مجازی رعایت شود، نمی شود و همین مساله نیز ما را با مشکلات مختلفی مواجه کرد.
وی با انتقاد از نحوه ی اجرای قانون مربوط به الزام به حضور دستگاه های مختلف در درگاه ملی اشاره کرد: متاسفانه دستگاهها در این زمینه تمکین مناسبی از قانون نکردند در صورتیکه هدف از ایجاد درگاه ملی برای پشتیبانی از کسب وکارها این بوده که سرعت در صدور مجوزها بیشتر شود، اما اتفاقی در این عرصه صورت نگرفته و لطمه آنرا خودمان می بینیم.

عرصه فضای مجازی را به دشمن واگذار کرده بودیم
الله وردی دهقانی با انتقاد از اینکه عرصه فضای مجازی را با کوتاهی در برنامه ریزی و اجرا به دشمن واگذار کرده بودیم، اشاره کرد: متاسفانه این عرصه را به دشمنان واگذار کردیم و حال می بینیم که از آن طرف این امکانات را در اختیار ما قرار دادند و ما هم بدون قواعد، بدون رعایت مسائل امنیتی و مصلحت کشور در اختیار مردم قرار دادیم.
وی افزود: الان می گویند که نزدیک به ۱۰ میلیون کسب وکار در فضای سایبری و روی اپلیکیشن هایی که توسط معاندان و دشمنان اداره می شود به وجود آمده است. از طرف دیگر دشمنان چنین مشکلاتی را از نظر امنیتی برای ما ایجاد می کنند و آن کسب وکار هم به یک معضل بزرگ اجتماعی و اقتصادی برای کشور تبدیل می شود.

اعتمادسازی برای مردم اولین حمایت لازم از کسب و کارهای مجازی است
دهقانی با یادآوری اینکه ابعاد مختلف زندگی امروز همه ما در فضای سایبری و مجازی متجلی می شود، اشاره کرد: فضای مجازی ما یله و رها شده بود، در اثر اتفاقات اخیر هم تصمیم گرفته شد که برخی پلت فرم ها بسته شود و یک دفعه جمعیت زیادی که درحال تامین معیشت خود در فضای اینترنت بودند با مشکل مواجه گشتند بدین سبب بسیار الزامی است که دراین زمینه با سرعت بسته حمایتی اجرا شود و در حد حرف باقی نماند.
وی با تأکید بر اینکه « اعتمادسازی برای مردم اولین حمایت لازم از کسب و کارهای مجازی است» اظهار داشت: وزارت ارتباطات باید در کنار اجرا و پیاده سازی این بسته معیشتی اعتماد مردم را برای حضور در زمینه های داخلی تامین کند و با اقدامات فرهنگی این فضا ایجاد شود که قرار نیست در این پلت فرم ها و زمینه ها به زندگی خصوصی مردم سرک کشیده شود، فکر می کنم این مهم ترین اقدامی است که باید در حق کسب و کارهای مجازی صورت گیرد تا در فضای جدید با اقبال مردم رو به رو شوند.
وی با تأکید بر این که باید اپلیکیشن های متنوع، آسان و راحت تولید نماییم و در اختیار مردم قرار دهیم، بیان کرد: با این اقدامات کسب وکارها را تبلیغ نماییم و بدین سان کمک می نماییم تا مردم از اپلیکیشن های خارجی به اپلیکیشن های داخلی کوچ کنند و کسب و کارهای مجازی نیز باردیگر مورد توجه مردم قرار گیرد.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن با تأکید بر اینکه « معیشت مردم نباید در بحران های اجتماعی دستخوش تزلزل شود»، اظهار داشت: گفته می شود که در بسته حمایتی در بسته حمایتی دولت از کسب و کارهای اینترنتی مطالبی همچون پرداخت، تبلیغات، حمل و نقل، زیرساخت، مالیات، تسهیلات و احراز هویت دیده شده است که مجلس اجرای این مسائل را بسیار مهم می داند و اساسا تک تک این موارد را رصد خواهدنمود.
الله وردی دهقانی در پاسخ به این پرسش که بنا بر اعلام وزیر ارتباطات کسب و کارهای خانگی نیاز به گرفتن مجوز ندارند و ثبت نام آنها در پلت فرم به منزله ثبت در درگاه ملی مجوزهاست، اظهار داشت: این اقدامات می تواند در ابتدای کار کمی از فشار دو ماه گذشته بر روی این کسب وکارها کاهش دهد اما در هر صورت انتظار مجلس از وزارت ارتباطات ساماندهی این حوزه است.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به اینکه برمبنای مفاد این بسته حمایتی از صداوسیما در امتداد معرفی کسب و کارهای مجازی استفاده می شود و این اقدام خوبب است، اظهار داشت: باید در این رابطه از ظرفیت صدا و سیما استفاده گردد و البته تنها کسب و کارهای مستقر در تهران توسط صدا و سیما معرفی نشود و این امتیاز برای تمام شهرها در نظر گرفته شود.
دهقانی همین طور اشاره کرد: بانکها نیز باید در حوزه اعظای وام و تسهیلات به این کسب وکارها همکاری لازم و کافی را داشته باشند چونکه در خیلی از قوانینی که مجلس تصویب می کند گاهی بانکها یک دفعه زیر موضوع می زنند و با گذاشتن بخشنامه های سخت گیرانه روند تسهیل شده برای یک صنف یا گروه توسط مجلس را با دست انداز مواجه می کنند.
نماینده مردم ورزقان در مجلس با اشاره به اینکه وزیر ارتباطات در سوال اخیر خود در مجلس بازه زمانی سه ماهه را در رابطه با بهبود شرایط فعلی معرفی نمود، اظهار داشت: این مهمست که خود وزارتخانه دراین زمینه بازه زمانی تعریف کرده و خود آقای وزیر هم در صحن مجلس اعلام نمود که کل وزارتخانه را برای عبور از وضعیت و بحران فعلی بسیج کرده است و امیدواریم این شرایط بتواند در وضعیت به زمین نشسته کسب و کارهای فضای مجازی تاثیر مثبت داشته باشد.
دهقانی همین طور اشاره کرد: این مساله در اولویت نظارت مجلس یازدهم قرار دارد و بدون شک رصد جدی می شود.
منبع:

1401/08/30
13:02:54
0.0 / 5
86
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری