در سلسه نشست مخابرات مطرح شد:

عدم تناسب درآمد شرکت مخابرات با اپراتورها

عدم تناسب درآمد شرکت مخابرات با اپراتورها

سرگرمی کامپیوتری: معاون شبکه شرکت مخابرات ایران با اعلان اینکه پایین بودن درآمد شرکت مخابرات ایران با این همه میزان تنوع و گستردگی خدمات، تبدیل به اصلی ترین چالش شرکت مخابرات شده است اصرار کرد که درآمدهای ما در حد یک اپراتور 35 میلیونی نیست.به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، رضا خلیلی- معاون شبکه شرکت مخابرات ایران- در نشست «لزوم تحول در شبکه ارتباطی ثابت در راه توسعه» که در ادامه سلسله نشست های شرکت ملی مخابرات برگزار شد، با اشاره به این که شرکت مخابرات اپراتور قالب است و تمام لایه های شبکه را با بیش ترین سطح پوشش در شهرها در اختیار دارد و هزینه طراحی، توسعه، اجرا و نگهداری ۳۱ منطقه مخابراتی را با گسترده ترین المان ها انجام می دهد، اظهار داشت: این حجم از گستردگی کارهای شبکه مخابرات ایران چالش های زیادی را به همراه دارد و در شرایطی که خیلی از تجهیزات مخابرات طول عمر و قدمت بالایی دارند، برای تامین کنندگان نیز نگهداری تجهیزات و بروزرسانی آن سخت شده است.

۱۶ تا ۲۰ درصد درآمد اپراتورهای مخابرات سهم توسعه است

به گفته معاون شبکه مخابرات ایران، بطور معمول استاندارد سرمایه گذاری در اپراتورهای مخابراتی بین ۱۶ تا ۲۰ درصد است و آنها از درآمد سالانه خود ۱۶ تا ۲۰ درصد را صرف توسعه و نوسازی کرده و حدود ۱۰ درصد از ارزش ماشین آلات یا تجهیزات خودرا برای تامین یدک و نگهداری هزینه می کنند.

خلیلی اظهار داشت: مشکل اینجاست که عدد درآمد شرکت مخابرات ایران متناسب با اپراتور ۳۵ میلیون مشترکی نیست و اپراتورهای مشابه شرکت مخابرات ایران در حدود ۴ میلیارد دلار درآمد دارند و حدود ۸۰۰ میلیون دلار یعنی ۲۰ درصد را صرف نوسازی و توسعه می کنند اما درآمد مخابرات ایران حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است و سرمایه گذاری ۲۰ درصد آن حدود ۲ هزار میلیارد تومان است که تبدیل ارزی آن می شود چیزی در حدود ۸۰ میلیون دلار، مبلغی که حتی برای نوسازی عادی کافی نیست.

تحول دیجیتال سرمایه ای فراتر از درآمدهای سالانه می خواهد

وی معتقد می باشد از ۲۰ درصد درآمد سالانه مخابرات حتی درآمدی برای نوسازی و توسعه سالانه عادی باقی نمی ماند چه برسد به تحول دیجیتالی، برای اینکه تحول دیجیتالی به خودی خود هزینه های بسیار سنگین تری دارد.

به گفته معاون شبکه مخابرات ایران به میزان سرمایه گذاری و میزان درآمد و میزان هزینه ای که برای نگهداری باید صرف شود و میزان استهلاک همه این ها نشان میدهد که درآمد شرکت در حدی نیست که بتواند مطابق با استانداردهای جهانی ماموریت های تحولی خودرا انجام دهد.

خلیلی با اعلان اینکه در سالهای قبل با وجود همه فشارهای مالی، مخابرات در مسیرتوسعه، سرمایه گزاری نموده است اما با هدف اصلی فاصله دارند، تشریح کرد: تحول یعنی تغییر اساسی در دوره های بلندمدت که از سویی کاربران افزایش پیدا کنند و افزایش دسترسی اتفاق بیفتد و از طرفی در راه توسعه دیجیتالی باشد.

وی اضافه کرد: هم اکنون بحث FTTX فیبر نوری است که نسل جدید فناوری مخابراتی در ایران است ما باید اول سطح پوشش را بالا ببریم، پس از این مرحله جذب مشتریان و پوشش کیفیت سرویس و سرعت را بالا می برد که رفتن به سمت سرویس مطلوب در گرو تامین هزینه هاست. تغییرات اساسی هزینه چند برابری دارد و با تامین منابع فعلی اصلا جوابگو نیست، با اعداد درآمد فعلی این تحولات ۱۵ سال بعد طول می کشد.

معاون شبکه مخابرات ایران همین طور به برخی استانها که در دستور کار توسعه قرار دارند اشاره نمود و اظهار داشت: برخی استانها مثل گیلان، خراسان رضوی، فارس بنا به نیازهای مخابراتی استانشان در صدر این روند قرار دارند و برنامه امسال ما مشخصا به هم گرایی و هم افزایی در زمینه توسعه اختصاص دارد.

خلیلی در ادامه سخنان خود از چالش های عمده فعلی مخابرات از سرقت مس و تجهیزات مخابرات نام برد و بیان کرد: با افزایش قیمت مس و افزایش قیمت دلاری متاسفانه با سرقت این امکانات نیز مواجهیم و این کار را مشکل تر کرده است.

وی در آخر کارخانه های ایرانی را در صورت تامین منابع مالی دارای توان تولید فیبر نوری دانست و اصرار کرد هم اکنون اصلی ترین چالش FTTH از سمت خود مشترکان است چون هزینه بیشتری دارد و خود هزینه عامل بازدارنده است. او همین طور منطقی سازی نرخها را منبع اصلی نوسازی و تحول در سطح مخابرات دانست و گفت بدون اصلاح تعرفه ها، تحول شدنی نخواهد بود.

منبع:

1401/06/23
10:49:22
0.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری