هوش مصنوعی به کمک امنیت سایبری آمد

هوش مصنوعی به کمک امنیت سایبری آمد

به گزارش سرگرمی کامپیوتری اقدامات حفاظتی اتخاذشده توسط شرکت ها برای مقابله با تعداد فزاینده تهدیدات سایبری فورا قدیمی می شود و اینجاست که هوش مصنوعی می تواند به کسب و کارها کمک نماید.


به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، بازار با کمبود ۲.۷۲ میلیون متخصص امنیت سایبری برای مقابله با تعداد فزاینده تهدیدات مواجه می باشد. اینجاست که هوش مصنوعی می تواند به کسب و کارها کمک نماید. طبق اعلام مجمع جهانی اقتصاد، اقدامات حفاظتی اتخاذشده توسط شرکت ها فورا قدیمی می شود. در سال گذشته، تعداد حملات ۳۰ درصد افزوده شد و این روند نگران کننده همچنان ادامه دارد. وبسایت هک رید به موارد استفاده از هوش مصنوعی در امنیت سایبری اشاره نموده است.
آمار استفاده از هوش مصنوعی در امنیت سایبری
محققانی که در سالنامه امنیت سایبری ۲۰۲۲ مشارکت دارند پیشبینی می کنند که هزینه های مبارزه با جرایم سایبری به ۱۰.۵ تریلیون دلار افزایش می یابد. این عدد سه برابر بیشتر از سال ۲۰۱۵ (۳ تریلیون دلار) است. با عنایت به این حقیقت که حجم داده های جهانی در حال افزایش می باشد، ردیابی و پیشگیری از صدمه پذیری ها دشوارتر می شود. بعنوان مثال، ۸۰ درصد از سازمان های مخابراتی مطمئن هستند که بدون هوش مصنوعی قادر به پاسخگویی به حملات سایبری نخواهند بود. بخش حرفه ای هدف شروران سایبری است (۹۳۴ حادثه در سال ۲۰۲۰ ثبت شد). بخش عمومی، تولید و مراقبت های بهداشتی از حملات سایبری رنج می برند.
در سال ۲۰۲۰، هوش مصنوعی در امنیت سایبری بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار ارزش داشت و تا سال ۲۰۲۷، قیمت آن تقریباً ۴.۵ برابر خواهد شد. IBM تخمین می زند که شرکت هایی که فاقد هوش مصنوعی هستند، سه برابر بیشتر از شرکت هایی که سیستم های ردیابی خودکار مستقر دارند، برای کاهش حملات سایبری هزینه می کنند.
نزدیک به نیمی از مدیرانی که توسط Capgemini مورد بررسی قرار گرفتند می گویند که از یک الگوریتم هوشمند برای شناسایی تهدیدات سایبری استفاده می نمایند. با کمک آن، ۳۴ درصد از این متخصصان حملات را پیشبینی می کنند و ۱۸ درصد به حوادث پاسخ می دهند. بر مبنای روند فوق، تحقیقات دقیق می گوید که هوش مصنوعی در امنیت سایبری با رشد ۲۴ درصدی در سال تا سال ۲۰۲۷ به ۴۶ میلیارد دلار خواهد رسید.
شش مورد اصلی استفاده از هوش مصنوعی در امنیت سایبری
پردیسی را تصور کنید که از چندین ساختمان تشکیل شده است. ورود به داخل سخت نیست، چونکه نمی توان در هر دری یک محافظ قرار داد. اینجاست که هوش مصنوعی کمک می کند: دوربین ها چهره بازدیدکنندگان را می خوانند و کارمندان را با مجوز برای ورود به ساختمان ها دنبال می کنند.
هرچه یک شرکت بزرگتر باشد، خطر نفوذ بیشتر است و سیستم های هوش مصنوعی برای تشخیص چهره مفیدتر هستند. در یک ویدیو، یک الگوریتم افرادی را که خط مشی امنیتی را نقض می کنند، مشخص می کند. تصویر صورت یک فرد با پایگاه داده تصاویر کارکنان مقایسه می شود. بنابراین، سیستم تعیین می کند که یک کارمند یا غریبه تصمیم گرفته است به صورت غیرقانونی وارد دفتر شود. اگر استفاده از هوش مصنوعی را در یک شبکه شرکتی یا در اینترنت در نظر بگیریم، می توانیم در مورد شش گزینه اصلی جهت استفاده از یک الگوریتم هوشمند صحبت نماییم.
شناسایی کدها و فعالیتهای مخرب در شبکه های شرکتی
هوش مصنوعی به صورت خودکار دامنه ها را با تحلیل و بررسی ترافیک DNS برای شناسایی دامنه های C&C، مخرب، هرزنامه، فیشینگ و شبیه سازی و غیره طبقه بندی می کند. قبلا برای مدیریت این محیط کافی بود فهرست سیاه خوبی داشت. آنها با انجام بروزرسانی های منظم و با حجم زیاد، با وظایف خود کنار آمدند.
امروزه دامنه ها در دو دقیقه ایجاد می شوند و در عرض نیم ساعت بیشتر از دو تا سه بار استفاده نمی شوند و سپس مجرمان به دامنه های دیگر تغییر پیدا می کنند. برای ردیابی آنها، قرار دادن فهرست سیاه کافی نیست: باید از فناوری هوش مصنوعی استفاده کنید. یک الگوریتم هوشمند یاد می گیرد که چنین دامنه هایی را شناسایی کرده و بلافاصله آنها را مسدود کند.
تجزیه و تحلیل ترافیک رمزگذاری شده
طبق اعلام سیسکو، بیشتر از ۸۰ درصد از ترافیک اینترنت، رمزگذاری شده است. احتیاج به تحلیل دارد. فناوری هوش مصنوعی به شما امکان می دهد با استفاده از متادیتا و بسته های شبکه و بدون تحلیل بارگذاری، کد مخرب، خانواده بدافزار و برنامه های کاربردی مورد استفاده را شناسایی کنید. اینها فناوری هایی هستند که در عمل کار می کنند و به شما امکان می دهند بفهمید که در ترافیک رمزگذاری شده که حجم آن در حال افزایش می باشد چه اتفاقی می افتد و شما نیازی به سرمایه گذاری زیادی در آن ندارید.
تشخیص تصاویر جعلی و تصاویر جایگزین
یک الگوریتم تشخیص می دهد که آیا چهره یک فرد در عکس با عکس شخص دیگری جایگزین شده است یا خیر. این خصوصیت بخصوص برای احراز هویت بیومتریک از راه دور در خدمات مالی مفید می باشد. این شیوه از اقدام کلاهبرداران برای ایجاد عکس ها یا فیلمهای جعلی و معرفی خود بعنوان شهروندان قانونی که می توانند وام دریافت نمایند، جلوگیری می کند. بنابراین، آنها پول دیگران را نخواهند دزدید.
تشخیص صدا، زبان و گفتار
این خصوصیت هوش مصنوعی برای شناسایی نشت اطلاعات و خواندن اطلاعات بدون ساختار در چارچوب های غیرقابل خواندن توسط ماشین استفاده می شود. این اطلاعات داده های فایروال ها، دروازه ها، سیستم های پراکسی و سایر راهکارهای فنی را که داده های ساختاریافته را عرضه می کنند، غنی می کند. بنابراین، می دانید چه کسانی و چه زمانی به اینترنت دسترسی داشته اند و آیا از شبکه های شرکتی یا سازمانی بهره برده اند. هوش مصنوعی به غنی سازی این اطلاعات با داده های اخبار، خبرنامه های شرکت و غیره کمک می نماید.
ارائه سفارش ها
بر مبنای آمار، هوش مصنوعی سفارش هایی در مورد استفاده از ابزارهای حفاظتی یا تنظیماتی که برای افزایش خودکار امنیت شبکه شرکتی باید تغییر کند، عرضه می کند. بعنوان مثال، موسسه فناوری ماساچوست AI2 را بوجود آورده است، سیستمی که تهدیدات ناشناخته را با احتمال ۸۵ درصد شناسایی می کند. هر چه سیستم تحلیل های بیشتری انجام دهد، به علت مکانیسم بازخورد، تخمین بعدی را با دقت بیشتری عرضه می دهد. علاوه بر این، یک الگوریتم هوشمند این کار را در چنان مقیاس و با چنان سرعتی انجام می دهد که مدافعان انسانی قادر به انجام آن نیستند.
اتوماسیون جست وجوی صدمه پذیری نرم افزار
صدمه پذیری یک اشکال در برنامه ای است که به کسی اجازه می دهد از آن سود ببرد (به عنوان مثال، استخراج داده ها برای فروش، انتقال پول، سرقت داده های خصوصی از تلفن و غیره). به لطف هوش مصنوعی، جست وجوی خودکار چنین خطاهایی امکان پذیر شده است. هوش مصنوعی به دنبال صدمه پذیری های یک برنامه می گردد و رابط برنامه را بررسی می کند. اگر باج افزاری را در کامپیوتر پیدا کند، بلافاصله کاربر خویش را از شبکه قطع می کند و در نتیجه بقیه شرکت را از آلودگی خطرناک نجات می دهد.
هوش مصنوعی در امنیت سایبری چشم اندازهای خوبی دارد، اما باید مانند هر فناوری دیگری به صورت معقول با آن برخورد کرد. البته هوش مصنوعی یک گلوله نقره ای نیست و داشتن حتی پیشرفته ترین تکنولوژی به معنای محافظت ۱۰۰ درصدی نیست. هوش مصنوعی شما را از حملات جدی ناشی از نادیده گرفتن قوانین اساسی امنیت سایبری نجات نخواهد داد. اگر اکوسیستم شفافی ساخته شده باشد که بتواند خویش را با یک شبکه شرکتی درحال تغییر وفق دهد، باید یک الگوریتم هوشمند اجرا شود. اگر هوش مصنوعی توسعه یابد، تصحیح و تنظیم شود، واقعاً مؤثر خواهد بود. این کار زمان بر و دشواری است که اگر از فناوری با دقت استفاده گردد و نه به خاطر مد روز بودن، مفید خواهد بود.1401/03/31
23:11:53
0.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری