در صحن مجلس مطرح شد؛

آذری جهرمی: هزار میلیارد تومان خدمات مجانی به مردم داده ایم

آذری جهرمی: هزار میلیارد تومان خدمات مجانی به مردم داده ایم

به گزارش سرگرمی کامپیوتری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تعرفه گذاری رقابتی به نفع پیام رسان های داخلی، مصوبه شورایعالی فضای مجازی است، اظهار داشت: هزار میلیارد تومان به مردم خدمات مجانی داده ایم.به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از مهر، در ادامه جلسه علنی روز دوشنبه ۲۸ تیر مجلس شورای اسلامی بررسی سوال مقتدایی نماینده اصفهان از آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
این سوال در مورد علت عدم تشریح و شفاف سازی در مورد مفاد قرارداد با تلگرام و چرایی محاسبه ترافیک بین الملل برای کاربران این شبکه اجتماعی (قبل از فیلتر شدن این پیام رسان) با وجود استقرار CDN های تلگرام در کشور بود.
در ابتدای جلسه آذری جهرمی وزیر ارتباطات اظهار داشت: ۲۰ مرداد ماه سال ۹۵ در دولت یازدهم سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات در شورایعالی فضای مجازی به تصویب رسید. مطابق بند ۶ این سند که در مورد تعریف مدل شبکه ملی اطلاعات است تاکید گردیده است که تعرفه گذاری برای شبکه های اجتماعی خارجی بگونه ای باشد که خدمات داخلی شبکه ملی اطلاعات بر خدمات خارجی مزیت رقابتی داشته باشد.
وی افزود: بر مبنای سیاست گذاری شورایعالی فضای مجازی، کمیسیون تنظیم مقررات در دولت یازدهم مصوب می کند که اپراتورهای مخابراتی در مهلت زمانی یک ماهه اقدامات خویش را به جهت اینکه بتوانند محاسبات شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی را به صورت مجزا انجام دهند، به عمل آورد.
وزیر ارتباطات عنوان کرد: دو ماه بعد کمیسیون تنظیم مقررات اعلام می کند بر مبنای سیاست گذاری های شورایعالی فضای مجازی اپراتورها باید نرخ ترافیک داخلی را حداکثر نصف قیمت بین الملل در نظر بگیرند. یک ماه بعد در ابتدای سال ۹۶ برخی اپراتورها به استناد این مصوبه و بر مبنای این که بعضی از ترافیک پیام رسان های خارجی در داخل کشور نگهداری و عرضه می شد، بسته های اختصاصی برای قیمت ارزان تر پیام رسان های خارجی عرضه کردند و تبلیغات آن در سطح شهر نصب گردید این اقدام باعث ورود دادستانی کل کشور و تذکر جدی به این اپراتورها شد و تبلیغات محیطی اپراتورها جمع آوری شد. به ما هم یادآوری کردند که سیاست شورایعالی فضای مجازی برای پشتیبانی از پیام رسان های داخلی است نه خارجی.
آذری جهرمی خاطرنشان کرد: خرداد ماه سال ۹۶ شورایعالی فضای مجازی در سند ساماندهی پیام رسان های اجتماعی ذکر کرد که تذکر دادستانی دقیق است و لزوم مزیت بخشی رقابتی برای پیام رسان های داخلی نسبت به پیام رسان های خارجی است.
آذری جهرمی: شورایعالی فضای مجازی و مجلس بر تعرفه گذاری رقابتی به نفع پیام رسان های داخلی تاکید دارند
وی افزود: در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات که به تصویب شورایعالی فضای مجازی رسیده است تصریح شده است که تعرفه گذاری رقابتی امری ضروریست البته مجلس هم سابقه ورود به این مورد را دارد در بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس مزیت رقابتی بودن را برای پیام رسان های داخلی مورد تاکید قرار داد. در اولین نشست ای که بنده خدمت مجلس انقلابی رسیدم و گزارش کاری جهت هماهنگی عرضه کردم در جمع بندی جلسه، قالیباف نکاتی را در این خصوص اعلام نمود.
وزیر ارتباطات در ادامه صوت اظهارات قالیباف رئیس مجلس در آن جلسه را در صحن علنی پخش کرد.
آذری جهرمی اظهار نمود: جمع بندی آن جلسه این بود که تعرفه گذاری برای پشتیبانی از پیام رسان های داخلی بگونه ای صورت گیرد که از پیام رسان های داخلی و ملی حمایت شود.
وی ضمن اشاره به طرح جدید مجلس برای مدیریت فضای مجازی اظهار داشت: در این طرح هم تاکید گردیده است که باید از پیام رسان های داخلی حمایت های جدی صورت گیرد بنابراین در صورت استقرار سرورهای پیام رسان های خارجی، این خدمات شامل، خدمات نیم بها و سوبسید نمی گردد.
وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ وقتی اپراتورها در ایران مستقر شدند بخش اعظم هزینه هایشان برای خرید تجهیزات، اجاره مکان برای دکل ها و سایت ها، نیروی انسانی و استهلاک بود. بخش کوچکی از این هزینه ها در ارتباط با پهنای باند اینترنت است.
آذری جهرمی با تکیه بر این که هیچ هزینه اضافی از مردم دریافت نشده است، اظهار نمود: وزارت ارتباطات در حوزه حق الناس فعال است، ارزش افزوده ها و ستاره مربع ها دست در جیب مردم می کردند که ما محکم مقابل آنها ایستادیم و تا ریال آخر پول مردم را برگرداندیم. برخی حوزه ها هم در اختیار ما نبود که از سران سه قوه خواستیم اختیار به ما بدهند، ندادند و گفتند طبق روال قانونی بررسی شود، پرونده را به دستگاه قضایی دادیم و طبق روال قانونی درحال بررسی است.
آذری جهرمی: هزار میلیارد تومان به مردم خدمات مجانی داده ایم
وی با تکیه بر این که بیشتر از هزار میلیارد تومان به مردم خدمات مجانی داده ایم، اظهار داشت: همه این اقدامات از وظایف ما بوده است.
در ادامه عباس مقتدایی نماینده اصفهان اظهار داشت: توقع ما این بود وقتی مسئولیت را بر عهده گرفتید به جای دفاع از پیام رسان های خارجی از حریم ملت دفاع کنید تلگرام حریم ملت را حفظ نکرد، شما شفاف سازی نکردید لاپوشانی کردید و اطلاعات مردم را در اختیار پیام رسان های خارجی قرار دادید.
وی با اشاره به اینکه صدها هزار میلیارد تومان از اموال مردم از جیب آنها خارج شده است، اظهار داشت: ما از وزیر و دولت توقع داریم نسبت به مردم رافت داشته باشند. شما در پیشگاه مردم حرف هایی زدید که بخش هایی از آنها واقعی نیست در ایام آخر وزارت از مردم عذرخواهی کنید و اموال ملت را به آنها پس دهید، ما با شما با رافت برخورد خواهیم کرد.
در ادامه آذری جهرمی اظهار داشت: وزارت ارتباطات از ابتدا دنبال شفاف سازی بود در جهت مقابله با قاچاق پروژه ریجستری را اجرا کرد و فهرست کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده بودند را منتشر نمود. این در شرایطی است که برخی هنوز این ارز را در نهان خانه های خود نگهداری می کنند.
وی خطاب به مقتدایی اظهار داشت: از مردم بپرسید آیا با تصمیماتی که در حوزه شبکه های اجتماعی گرفته شده موافق هستند یا مخالف اگر در مورد منافع مردم صحبت می کنید باید پاسخ آنها را بدانیم. من قوانین را برای شما قرائت کردم، قانون مسئولیت برخورد را بر عهده بنده نگذاشته است، دستگاهی که باید برخورد کند این کار را انجام داده است.
وزیر ارتباطات در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه نمی خواستم در مورد تلگرام صحبت کنم به علت این که معتقدم بعضی از فرصت های کشور در آینده می سوزد اظهار داشت: به علت سوال شما ناچار به پاسخگویی هستم.
وی افزود: تلگرام در مرداد سال ۹۶ با نظر دادستان کل وقت کشور، رئیسی در کارگروه تعیین مصادیق مورد مذاکره قرار گرفت، بنابر مجوز دبیرخانه شورایعالی فضای مجازی در سال ۹۶ مجوز استقرار گرفت. کل سرورهای تلگرام که در ایران مستقر شده است ۷۰ سرور می باشد.
آذری جهرمی ضمن اشاره به برخی انتقادات در خصوص این که وزارت ارتباطات کل وزارت خانه را به تلگرام واگذار کرده است، اظهار داشت: تلگرام با این همه امکانات ۷۰ سرور در ایران داشته وزارت ارتباطات ریالی برای این سرورها پرداخت نکرد. قیمت این سرورها ۲ هزار دلار بود. مجموعاً دارایی تلگرام برای خدمت رسانی به مردم ایران حدود ۱۴۰ هزار دلار بوده که با قیمت دلار سال ۹۶ مجموعاً ۶۰۰ میلیارد تومان ارزش داشته است. مجموعه پهنای باند متصل آن ۳۲۰ گیگابیت بر ثانیه بوده که در پیک ۱۸۰ گیگابیت در ثانیه مصرف کرده است. این تفاهم سبب شد ما برای خرید ۱۸۰ گیگابیت بر ثانیه پول ندهیم و ارز مصرف نکنیم. این ۱۸۰ گیگابیت ماهانه ۳۰۰ هزار یورو ارزش داشته است. ۹ ماه CDN در ایران روشن بود که حدود ۲.۷ میلیون یورو ارزش داشت. شرکت ارتباطات زیرساخت از این طریق در پرداخت بهای اینترنت به خارجی ها صرفه جویی کرد. با قیمت یورو در آن روز حدود ۱۵ میلیارد تومان ارزش داشته است.
مقتدایی: وزارت ارتباطات هزاران میلیارد تومان به جیب زده است
وی ضمن اشاره به اظهارات مقتدایی در خصوص این که وزارت ارتباطات از این طریق هزاران میلیارد تومان به جیب زده است، اظهار داشت: اولاً این پول در ارتباط با بیت المال و دولت می باشد ثانیاً کل هزینه فروش اینترنت شرکت زیرساخت در ماه کمتر از ۸۰ میلیارد تومان است.
آذری جهرمی عنوان کرد: حاکمیت در مقطعی دستور داده بود که اقدامی صورت گیرد ما هم انجام دادیم، منفعت مالی مطرح نبود. گزارشات آن هم موجود است بیشتر از ۷۰ درصد درخواست هایی که جمع بندی شده و به تلگرام ارسال شده بود در ۵ مصداق مسدود گردید. این همان چیزی است که شما در طرح ساماندهی به دنبال آن هستید. به دلایلی تلگرام مسائل امنیتی را محدود نکرد، دستگاههای امنیتی هم به قوه قضاییه شکایت کردند و تلگرام در روالی مسدود شد.
وی با تکیه بر این که ما قراردادی با تلگرام نداشته ایم، اظهار داشت: با تلگرام تفاهمی داشتیم، تلگرام یک زمانی با ایران قرارداد بست اقداماتی انجام داد اما زمانی بنا بر تشخیص دستگاههای امنیتی عمل نکرد و مسدود شد.
آذری جهرمی خطاب به مقتدایی اظهار داشت: آیا منفعتی دارید که به مردم بگویید مسؤلان بامداد تا شب جیب شما را خالی می کنند؟
در ادامه مقتدایی عنوان کرد: برای خود متاسفم که برخی عددها و رقم هایی که شما گفتید اشتباه است، این عددها و رقم ها را چک کردم، نمونه اش همین رقم ۱۴۰ هزار دلار اشتباه بود. کجا سرور ۲ هزار دلاری وجود دارد.
نماینده اصفهان افزود: چون فرصتم محدود است نمی توانم تمام مطالب را با دقت بیان کنم در شورایعالی فضای مجازی گزارش داده و درخواست کردم که CDN تلگرام به داخل منتقل شود از شورایعالی فضای مجازی هم مجوز گرفتم. CDN در شرکت زیرساخت مستقر شد و آن زمان باید بهای ۵۰ درصدی از مردم گرفته می شد اما ۱۰۰ درصدی گرفته شد.
وی با اشاره به اینکه بنده به دنبال این نیستم که مدیران را ناکارآمد معرفی کنم، گفت به ملت ایران می گویم اگر وزیری کوتاهی کرد مجلس یازدهم با قاطعیت ولو در آخرین ثانیه های عمر دولت نظارت خواهد نمود و پای کار می ایستد.
وی در ادامه در مورد روند بررسی این سوال اظهار داشت: مکاتباتی در این خصوص با وزارت ارتباطات انجام دادیم که پاسخ ندادند از مرکز پژوهش های مجلس درخواست کردیم این مورد را بررسی نمایند به آنها هم پاسخ داده نشد.
مقتدایی اظهار داشت: رئیس جمهور با نمایندگان صحبت نمی نماید. آقای جهرمی شما وزیر ایران اسلامی هستید چرا حقوق ملت را نادیده می گیرید ما به دنبال احقاق حقوق ملت هستیم.
وی عنوان کرد: در تلگرام پول اضافه گرفتید، در برجام وعده ها عملی نشد و امروز تأمین آب مردم گرفتار مشکل شده، عذرخواهی کنید.
نماینده مردم اصفهان در مجلس خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت: وزیر شما در مجلس به من خلاف می گوید. رئیس جمهور اعلام نموده طبق اصل ۶۰ قانون اساسی مجلس مقصر وضعیت موجود است، سوال این است اگر واقعاً این گونه است شما یک جلسه به مجلس می آمدید و با نمایندگان صحبت می کردید. تقنین و نظارت بر عهده مجلس است.
وی در انتها از کمیسیون اصل ۹۰ خواست به بررسی این پرونده ورود کند.
مقتدایی اعلام نمود از پاسخ های وزیر قانع نشده است و سوال را به رای نمایندگان مجلس گذاشت نمایندگان هم با ۶۳ رای موافق، ۱۳۵ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در مجلس به آذری جهرمی کارت زرد دادند.


منبع:

1400/04/29
12:26:30
0.0 / 5
329
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری