بازار ارزهای دیجیتالی قابل پیشبینی نیست

بازار ارزهای دیجیتالی قابل پیشبینی نیست

رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک چین با اشاره به اینکه بازار ارزهای دیجیتالی به هیچ عنوان قابل پیشبینی نیست، اظهار داشت: برای ورود به هر بازار سرمایه ای لازم است اطلاعات تخصصی این بازار را کسب نماییم و مردم باید بدانند که بازار ارزهای دیجیتالی هنوز نابالغ است و نوسانات زیادی دارد.


محمدرضا شرفی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به نوسانات موجود در هر بازار سرمایه بیان نمود: در بازار سرمایه ای مانند بیتکوین با عنایت به این که ابزارهای نظارتی و کنترل مدیریتی حاکمیتی وجود ندارد، نوسانات بسیار زیاد است. بنابراین از زمانی که این مورد در سطح جامعه آغاز شد و به آن پرداخته شد، به مخاطرات بازار اشاره کردیم، هرچند تریبونی نداشتیم اما به مردم اخطار دادیم که این بازار بسیار پرریسک و مخاطره انگیز است و نمی توان بدون دانش به آن وارد شد.
وی افزود: تبلیغات و زور رسانه ای کسانی که از این بازار منفعت می بردند، بیشتر از ما بود و طبیعتا آنها هزینه هم کردند، در حالیکه ما در انجمن امکانات کمی داشتیم. علیرغم این از همه نهادهایی که می توانستند اطلاع رسانی کنند، کمک خواستیم. به جهت اینکه مردم آگاه باشند حرکت در بازار سرمایه همیشه صعودی نیست، طبیعتا زمانی این بازار اصلاح می شود و قیمت همیشه یکنواخت حرکت نخواهد کرد.

باید با الفبای حضور در بازار آشنا شویم
رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک چین تصریح کرد: فارغ از بازار سرمایه ارزهای دیجیتالی و بورس و سایر بازارهای جانبی در کشور، یک قانون کلی وجود دارد و آن این که هرکسی که می خواهد وارد بازار سرمایه شود، باید یک سری اطلاعات اساسی زیربنایی را کسب کرده باشد. ما باید اطلاعات این بازار را به صورت تخصصی کسب نماییم و حداقل با الفبای حضور در بازار آشنا شویم. اما آیا در کشور ما کار رسانه ای و اطلاع رسانی کافی درباره ارزهای دیجیتالی انجام شد یا خیر؟ آیا تا کنون به این فکر کردیم که باید قسمتی از رسانه ملی ما به این مورد بپردازد یا خیر؟
شرفی با اشاره به اینکه در هر بازاری همچون بازار ارزهای دیجیتالی نداریم، چنین رفتاری را در جامعه به علت عدم فرهنگ سازی و عدم ایجاد آگاهی لازم شاهد خواهیم بود، اضافه کرد: ما باید این مورد را به صورت بنیادی و ریشه ای بررسی و یک مرتبه برای همیشه این مورد را حل نماییم. بازار بورس و رمزارز، مسکن و املاک، بازار طلا و ارز تفاوتی ندارد. اگر علم اقتصاد سرمایه گذاری و مدیریت سرمایه را به مردم آموزش ندهیم و آنها را در بازار رها نماییم، در پایان یک سری مالباخته می مانند که دارایی شان ارزش خویش را از دست داده است.
وی افزود: حتی ارزهای دیجیتالی هم تا حدودی رسمیت هایی دارد، اما ما شاهد بودیم که در بحث نتورک مارکتینگ چه بلاهایی سر مردم آمد. ازاین رو ما نیازمند مبحث آموزش و توجه رسانه ملی به بحث آگاهی بخشی به مردم هستیم. ازاین رو باید مردم را آگاه نماییم که این بازار مخاطراتی دارد، ریسک هایی دارد. هرچند در بازار ارزهای دیجیتالی، ما دیگر اهرم های مدیریت بازار بورس را نداریم. یعنی اینطور نیست که اگر بازار کاهش یا افزایش پیدا کرد، کسی باشد که از این اهرم ها بهره بگیرد و بازار سود و زیان را مدیریت کند.

بازار بیتکوین نوسانات زیادی دارد
رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک چین ضمن اشاره به هشدارهایی که پیش از این درباره بازار ارزهای دیجیتالی مطرح شده بود، بیان نمود: این بازار به هیچ عنوان قابل پیشبینی نیست و هیچ کس نمی تواند ادعا کند که می داند روند بازار به چه سمت حرکت می کند. همین بیتکوین که۴۰ درصد ارزش خویش را از دست داده می تواند تا ۲۰ درصد هم کاهش پیدا کند، همانطور که امکان دارد تا ۱۰۰ درصد هم افزایش پیدا کند. تضمینی برای این بازار نیست و باید این اخطار را باید به مردم بدهیم که این بازار هنوز نابالغ است و نوسانات زیادی دارد.
شرفی افزود: تنها چیزی که می شد پیش بینی نمود این بود که وقتی قیمت بیتکوین با آن شدت به سمت بالا حرکت کرده، باید منتظر یک برگشت باشیم. هرچه این سرعت بیشتر می شود، شما باید احتیاطتان را بیشتر کنید. باید محتاط تر باشید و سرعت عمل بالایی داشته باشید به جهت اینکه به این تغییر روند واکنش سریع نشان دهید. اما یک اصل کلی این است که ما باید بدانیم در بازار سرمایه، سرمایه مان را چطور مدیریت نماییم. اصل اول، علم مدیریت سرمایه است. دومین اصل، استراتژی معاملاتی برای ورود و خروج به بازار سرمایه است و در اصل سوم به تحلیل بازار می رسیم.
وی با تکیه بر اهمیت تأثیر اخبار و موضع گیری حاکمیت ها در بازار ارزهای دیجیتالی بیان نمود: این تاثیرات بسیار پردامنه و پرنوسان هستند و در بازار، تأثیر بسیار آنی می گذارند. اگر فردا یکی از حاکمیت هایی که دارای قدرت اقتصادی در جهان است، موضع مثبتی درباره بیتکوین اتخاذ کند، این بازار می تواند برعکس روند این روزها، روند مثبتی به خود بگیرد. برای مثال یک خبر مثبت از سمت بانک مرکزی آمریکا که موضع گیری هایش روی ادامه این روند تأثیر مستقیمی دارد، می تواند اثر مثبتی بر بازار ارزهای دیجیتالی داشته باشد.
ایلان ماسک از بازار بی نظارت ارزهای دیجیتالی سوءاستفاده کرد
رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک چین ضمن اشاره به اظهارات ایلان ماسک درباره مشکلات محیط زیستی بیتکوین اظهار نمود: ایلان ماسک در بحث مالی، بی اخلاق و خارج از چارچوب های پذیرفته شده عمل کرد. ایلان ماسک بازاری را پیدا کرده که هنوز از نظارت نهادهای رگولاتور خارج است. او با توییت هایش مشخصا با هدف کسب سود از یک بازار بکر وارد این بازار شد و از محبوبیتی که داشت، کمال سوءاستفاده را برای کسب منفعت از دیگران کرد.
شرفی با اشاره به اینکه اگر ایلان ماسک می خواست این کار را در بازار بورس آمریکا انجام دهد، رگولاتور چنین اجازه ای به او نمی داد، اضافه کرد: بنابراین او بازاری را شناسایی کرد که هنوز نظارتی روی آن نیست و نهادهای قانونی وارد نظارت به آن نشدند. ایلان ماسک با چند توییت، منافع بسیار زیادی برای خود ایجاد کرد و انسان ها را ملعبه دست خود کرد. کارشناس ها و متخصصان بلاک چین در سرتاسر دنیا اذعان دارند که توکن دوج یا دوج کوین ارزش تکنولوژیکی ندارد و برخلاف سایر ارزهای دیجیتالی، کابردی نیست که روی این کوین استخراج شده و پیاده شده باشد.
وی افزود: ایلان ماسک بازی اولش را با دوج کوین شروع کرد، با شیب ادامه داد و سراغ کوین اول بازار یعنی بیتکوین آمد. ایرادی که ایلان ماسک درباره بیتکوین مطرح نمود، مبحث جدیدی نیست، این که استخراج بیتکوین انرژی زیادی مصرف می کند، اما ما مصرف انرژی این صنعت را با چه چیزی قیاس می کنیم؟ مصرف انرژی این صنعت با مصارف خانگی قابل قیاس نیست و تناسب و سنخیتی بین این سنجش ها وجود ندارد.1400/03/05
23:13:10
0.0 / 5
504
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری