میزبانی 80 درصد سایت های ایرانی در داخل كشور

میزبانی 80 درصد سایت های ایرانی در داخل كشور

به گزارش سرگرمی کامپیوتری عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اعلان اینکه رشد میزبانی داخلی یعنی محتوا و خدمات داخل کشور، با رشد قابل توجهی طی چند سال اخیر بوده است و بیش از 80 درصد از سایت های ایرانی در داخل کشور میزبانی می شوند، اظهار داشت: اما در بخش زیرساخت های اطلاعاتی و مراکز داده همچنان با کمبودهای زیادی مواجه هستیم که در کنار بحث تحریم های ظالمانه و محدودیت هایی که ایجاد شده، مشکلات را بیشتر کرده است.


به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، طی چند سال قبل در بحث زیرساخت های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات توسعه خیلی خوبی صورت گرفته و دسترسی پهن باند در همه کشور قابل دسترس و تمامی شهرها و در بخش قابل توجهی از روستاها دسترسی دارند. بهزاد اکبری با بیان این مطلب اظهار نمود: رشد بسیار خوبی در ترافیک مصرفی کاربران داشته ایم بطوریکه از سال ۹۵ که متوسط سرانه مصرف ترافیک دیتا در کشور ۸.۱ گیگابایت در ماه بود، این میزان هم اکنون به ۱۷.۵ گیگابایت در ماه رسیده است و به عبارتی ما از سال ۱۳۹۵ بطور متوسط رشد ۸۰ درصدی بطور سالیانه را شاهد بوده ایم.
وی افزود: متوسط رشد جهانی ترافیک دیتا حدود ۲۵ درصد و در حوزه خاورمیانه ۳۵ درصد است که این نشان میدهد ما رشد بسیار خوبی در ترافیک دیتای کشور داشته ایم و با دسترسی پهن باند و توسعه های صورت گرفته در یکسری خدمات ابری و پلت فرم ها هم رشد قابل توجهی را در کشور شاهد بوده ایم. متناسب با توسعه لایه دسترسی صورت گرفته در بخش زیرساخت های ارتباطی، در لایه شبکه بک بن هم توسعه های خوبی انجام شده است، به نحوی که در سال ۱۳۹۴ حدود ۶۵۰ گیگابیت بر ثانیه ظرفیت شبکه بک بن ارتباطات زیر ساخت کشو بوده است که این میزان در سال ۱۳۹۹ به ۳۰ ترابیت برثانیه رسیده است.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت درباب میزان رشد در حوزه دسترسی ارتباطات بین الملل در کشور اظهار داشت: در بخش بین الملل در سال ۱۳۹۲ حدود ۸۰ گیگابیت برثانیه ظرفیت بین الملل داشتیم که حالا این میزان رشد قابل توجهی داشته و به بیش از چهار ترابیت برثانیه رسیده است. همراه با رشد در حوزه دسترسی ارتباطات بین الملل هم به لحاظ ظرفیتی و هم به لحاظ تنوع مسیر که از مسیرهای مختلفی ارتباطات بین الملل برقرار است، این بخش هم توسعه خوبی پیدا کرده است. همین طور رشد میزبانی داخلی یعنی محتوا و خدمات داخل کشور، درواقع (self hosting) با رشد قابل توجهی طی چند سال اخیر بوده است. ما از معدود کشورهایی هستیم که بیش از ۸۰ درصد از سایت های ایرانی در داخل کشور میزبانی می شوند شاید معدود کشورهایی مثل چین و آمریکا چنین وضعیتی را داشته باشند.
اکبری اشاره کرد: اما در بخش زیرساخت های اطلاعاتی و مراکز داده همچنان با کمبودهای زیادی مواجه هستیم این کمبودها در کنار بحث تحریم های ظالمانه و محدودیت هایی که به وجود آمده مشکلات را بیشتر کرده است و مهم ترین مشکل ما در صنعت مراکز داده مشکلات اقتصادی و بخشی فنی است و رویکرد غلط این بوده که هر سازمان دولتی و خصوصی خودش به دنبال ایجاد یک مرکز داده مستقل برای فعالیت خود بوده است که با تحولات ارزی این کار قابل توجیه نیست. یکی دیگر از مشکلات دیگر کمبود مراکز داده با مقیاس بالا هست و مسئله دوم حضور در بازارهای جهانی است که با وجود موقعیت راهبردی و خوبی که در منطقه داریم این صنعت فقط در داخل کشور ارائه خدمت می کند و در بازارهای جهانی سهمی نمی برد.
منبع:

1399/12/06
21:57:03
0.0 / 5
877
تگهای خبر: خدمات , سایت , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری