همتا برای رجیستری هزینه ای دریافت نمی كند

همتا برای رجیستری هزینه ای دریافت نمی كند

به گزارش سرگرمی کامپیوتری کلاهبرداران با ارسال پیامکی با مضمون «تلفن همراه شما رجیستر نشده، برای پیشگیری از مسدودی، به سایت زیر رجوع کنید» و ارسال لینک های فیشینگ، به ربودن اطلاعات افراد و سوءاستفاده های مالی اقدام می کنند، این در حالی است که سامانه همتا برای انجام فرآیندهای خود وجهی دریافت نمی نماید.


به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیمکارت خور، از ابتدا بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق عنوان شد. با اجرای این طرح، یکی از اقداماتی که لازم است پیش از خرید تلفن همراه توسط شخص خریدار صورت گیرد، استعلام اصالت تلفن همراه می باشد. استعلام اصالت تلفن همراه به منظور بررسی قانونی بودن، نو یا دست دوم بودن، مشخصات فنی دستگاه، اطلاعات نشان تجاری، مدل، شرکت گارانتی کننده و نظایر آن انجام می شود.
مشتریان می توانند پیش از خرید تلفن همراه، با پیامک کردن شناسه ۱۵ رقمی IMEI (که روی جعبه تلفن همراه درج شده است) به شماره ۷۷۷۷، اصالت تلفن همراه را استعلام کنند. به صورت کلی انجام فرایند استعلام اصالت از راه درگاه های ارتباطی سامانه همتا امکان پذیر است که این درگاه ها شامل سامانه پیامکی ۷۷۷۷، کد دستوری #۷۷۷۷*، اپلیکیشن همتا و وبسایت اینترنتی همتا به نشانی hamta.ntsw.ir می شود.
در این میان همواره سودجویان از روش هایی برای سوءاستفاده از ناآگاهی کاربران و خریداران گوشی استفاده می نمایند. یکی از این روش ها، ارسال پیامک به اسم همتا و با این عنوان است که تلفن همراه شما رجیستر نشده و بزودی شبکه آن قطع می شود و جهت جلوگیری، لازم است کد IMEI تلفن خویش را ثبت کنید. در این پیامک حتی آدرسی هم آمده که از شما می خواهد روی آن لینک کلیک کرده و کد دستگاه خویش را آنجا ثبت کنید.


این در شرایطی است که کلاهبرداران با راه اندازی سایت های جعلی که شبیه به سایت های اصلی است، به ربودن اطلاعات افراد، اغلب برای سوءاستفاده های مالی اقدام می کنند؛ در این شیوه که اصطلاحاً به فیشینگ مشهور است، از راه اطلاعات واردشده توسط کاربران در صفحات جعلی حساب های بانکی قربانیان خالی می شود.
این روش، یکی از شیوه هایی است که کلاه برداران برای دستبرد زدن به حساب بانکی افراد از آن استفاده می نمایند. از طرفی کاربران باید توجه داشته باشند هرگونه اطلاع رسانی در زمینه طرح ثبت تلفن همراه، از راه سرشماره پیامکی HAMTA انجام می شود. ازطرفی سایت رسمی سامانه همتا hamta.ntsw.ir و سایت اطلاع رسانی همتا hamtainfo.ntsw.ir است و سامانه همتا دامنه دیگری ندارد.


اما با عنایت به این که این روزها برخی افراد به علت استفاده از سایت ها و شبکه های اجتماعی فیلترشده، از فیلترشکن استفاده می نمایند که کارشناسان هم بارها نسبت به استفاده از فیلترشکن ها و خطرات آنها اخطار داده اند، این احتمال وجود دارد که با کلیک کردن روی این لینک و وارد کردن اطلاعاتی مانند کد گوشی که بتواند از اطلاعات شما سوءاستفاده کند.
ازاین رو همانطور که بارها اخطار داده شده، هنگام دریافت پیامک هایی که دارای لینک است، حتما دقت کنید و تا جایی که امکان دارد روی لینکی که در پیامک آمده کلیک نکنید و خودتان آدرس سایت مورد نظر را جست وجو کرده و وارد شوید، تا گرفتار کلاهبرداری هایی از این دست که می توان آنرا نمونه ای از حملات فیشینگ دانست، نشوید.
همینطور درصورتی که به درگاه های بانکی هدایت شدید، همواره قبل از هرگونه پرداخت حتما باید از اعتبار درگاه پرداخت مطمئن شوید. خصوصیت های اولیه درگاه پرداخت معتبر شامل عبارت https و همینطور علامت تأیید سرویس دهنده (معمولاً به صورت قفل سبزرنگ) است که در ابتدای آدرس درگاه پرداخت وجود دارد. البته سامانه همتا برای انجام فرآیندهای خود وجهی دریافت نمی کند و انجام همه فرایندهای سامانه همتا مجانی است.
منبع:

1399/11/21
20:51:48
0.0 / 5
879
تگهای خبر: اینترنت , سایت , سرویس , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری