سیر پیشرفت اینترنت در دولت تدبیر و امید

افزایش ضریب نفوذ پهن باند سیار از صفر به ۹۱ درصد

افزایش ضریب نفوذ پهن باند سیار از صفر به ۹۱ درصد

بررسی آمار و ارقام نشان داده است ضریب نفوذ پهن باند ثابت از 7.63 درصد در ابتدای دولت یازدهم، به 11.28 درصد امسال و ضریب نفوذ پهن باند سیار از صفر به 91.07 درصد در سال 1399 رسیده و این موارد به اعتقاد تحلیل گران به توسعه حوزه فاوا در کشور منجر گردیده است.


به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، بررسی ها نشان می دهند روند توسعه ارتباطات که از شروع دولت یازدهم، روند رو به رشد بوده به دستاوردهای فراوانی در این عرصه منجر گردیده است. افزایش تعداد مشترکان تلفن همراه به بیش از ۱۱۵ میلیون مشترک و رشد ظرفیت انتقال و پهنای باند بین الملل در زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات همچون این موارد اعلام شده است.
فناوری ۲G از سـال ۱۹۹۱ بـه بـازار شـبکه تلفـن همـراه عرضـه شـد؛ در ایـن تکنولـوژی بـرای ارائـه سـرویس هـای دیتـا از نسـل ۵.۲ و ۷۵.۲ (تکنولـوژی هـای GPRS و EDGE) اسـتفاده شـده اسـت کـه ماکزیمـم سـرعتی کـه در اختیـار مشـترک قـرار مـی دادنـد، در عمـل حـدود ۲۰۰ کیلوبیـت درثانیـه رسـید. ایـن تکنولـوژی از سـال ۷۱ وارد ایـران شـد.
نسـل سـوم شـبکه تلفـن همـراه یـا ۳G روشـی بـرای انتقـال اطلاعات در تلفن هـای همـراه و سیسـتم های بـدون سـیم است. فناوری ۳G برخلاف GSM کـه نسـلی بـرای انتقـال صـدا و اطلاعات بـود، سـرعت بـالا بـرای انتقـال چندرسـانه ای را فراهـم ساخت.
بر این اساس در اســتاندارد ۴G، حداکثــر ســرعت انتقــال اطٖلاعات روی شــبکه های موبایــل بــه ۱۰۰ مگابیــت بــرثانیــه هم می رســد. عرضه کننــدگان شــبکه های ۳G بــه ســرعت ۴G را راه انــدازی کردنــد کــه حداکثــر ســرعت خــود را افزایــش دهنــد. از سـال ۱۳۹۳ ایـن تکنولـوژی وارد ایـران شـد و اپراتورهـای همـراه موفـق بـه اخـذ پروانـه صـادره از سـازمان تنظیـم مقررات و ارتباطـات رادیویی شـدند.
بر اساس گزارش «ایران در راه هوشمندی» رگولاتوری، ظرفیت پهنای باند داخلی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸، بیش از ۳۸۰۰ درصد افزایش داشته و در بخش بین المللی نیز ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل، ۵۲۰۰ درصد رشد داشته است. ضریب نفوذ پهن باند ثابت از ۷.۶۳ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۱۱.۲۸ درصد امسال و ضریب نفوذ پهن باند سیار از صفر درصد در سال ۱۳۹۲ به ۹۱.۰۷ درصد امسال رسیده است.


همین طور تعداد اشتراک های پهن باند ثابت از ۵۸ هزار و ۳۱۰ اشتراک در سال ۱۳۹۲ به ۹ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۳۳۷ اشتراک امسال و در حوزه پهن باند سیار از اشتراک صفر در سال ۱۳۹۲ به ۷۶ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۱۷۶ اشتراک در سال ۱۳۹۹ رسیده است.


اما از آنجائیکه با اهمیت ترین تکلیف حاکمیت در توسعه زیرساخت ها همچون در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، اطمینان از دسترسی عموم شهروندان به خدمات پایه است. بر کسی پوشیده نیست که ضریب نفوذ تلفن همراه، اینترنت و همین طور میزان استفاده از تلفن های هوشمند، بطور شایان توجهی در شهر و روستا افزایش یافته است و این امر موجب توسعه حوزه فاوا در کشور شده است.
بر این اساس در دولت دوازدهم، ضمن تسریع در پوشش شهری که در ظرف یک سال تمامی شهرها تحت پوشش و دسترسی به ارتباطات قرار گرفتند و علاوه بر آن به پوشش جاده ای و فیبرنوری در کیفیت ارتباطات نیز توجه شده است. طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ظرفیت فیبرنوری شبکه ملی اطلاعات در این دولت به بیش از ۲۴۰ هزار کلیومتر در سراسر کشور افزایش یافته است. توسعه شبکه ملی فیبرنوری کشور از ۵۱ هزار و ۸۴۹ کیلومتر در سال ۱۳۹۲ به ۷۰هزار و ۷۸۹ کلیومتر در سال ۱۳۹۸ رسیده است.
برمبنای قانون برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است «در توسعه زیرساخت های خدمات الکترونیکی در مناطق محروم و روستایی سرمایه گذاری کند به شکلی که امکان ارائه حداقل چهار خدمت الکترونیکی اصلی دولت (سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکی) در هشتاد درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور امکان پذیر شود.
در حوزه توسعه ارتباطات روستایی نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توانسته است نزدیک به ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار که تعداد آنها ۳۹ هزار و ۴۶۵ روستا است را به شبکه ارتباطی متصل کند. همین طور برمبنای برنامه ریزی های انجام گرفته و وعده های محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- تا آخر سال جاریتمام روستاهای کشور به اینترنت پهن باند ۳G یا ۴G متصل خواهند شد.

توجه ویژه به توسعه شبکه ملی اطلاعات
اما راه اندازی شبکه ملی اطلاعات از حدود ۱۵ سال قبل در دستور کار دولت قرار داشت، ولی از دولت یازدهم بطور جدی مورد توجه قرار گرفت و با توسعه زیرساخت های کلیدی در بخش هسته شبکه و گسترش پوشش دسترسی پهنای باند خصوصاً دسترسی پهن باند سیار، زمینه ارائه خدمات اینترنتی گوناگون به کاربران شکل گرفت.
وضعیت ایران در شاخص جهانی IDI یا توسعه فناوری اطلاعات در این سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶، ۱۳ رتبه ارتقا داشته است. شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، استانداردی است که برای اندازه گیری شکاف دیجیتالی و مقایسه عملکرد فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی در کشورهای مختلف به کار گرفته می شود. ایران سال ۲۰۱۸ از بین ۱۷۶ کشور دنیا، جایگاه ۸۱ را به خود مختص کرده است. همین طور سهم اقتصاد دیجیتال در GDP ایران از ۲.۶ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۶.۵ درصد در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است.
در مجموع از دستاوردهای توسعه اقتصاد دیجیتال در ایران، می توان به وجود ۳۱ هزار فروشگاه اینترنتی دارای نماد الکترونیکی، ۱۶۰ هزار میلیارد تومان حجم مبادلات مربوط به تجارت الکترونیکی و ۶۰ درصد رشد سالانه حجم مبادلات مربوط به تجارت الکترونیکی اشاره نمود. دیگر اینکه حالا ایران پنجمین کشور دنیا از حیث تعداد دانش آموختگان رشته های فنی و مهندسی است.
اما در نهایت در شاخص دولت الکترونیکی بر طبق آخرین گزارش سازمان ملل متحد، شاخص دولت الکترونیک ایران در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۶، با ۲۰ رتبه ارتقاء مواجه بوده است. ایران در شاخص مشارکت الکترونیک ۳۸ رتبه و شاخص رقابت پذیری نیز ۲۴ رتبه ارتقا داشته است.
منبع:

1399/11/13
00:05:16
0.0 / 5
808
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری