عرضه اطلاعات شخصی، تهدید ضد امنیت در فضای مجازی

عرضه اطلاعات شخصی، تهدید ضد امنیت در فضای مجازی

به گزارش سرگرمی كامپیوتری یكی از طریق های هكرها برای به دست آوردن اطلاعات كاربران، مهندسی اجتماعی است و مهاجمان در این روشی با جمع كردن اندك اندك اطلاعات می توانند تهدید جدی ضد امنیت و حریم شخصی شما به حساب بیایند.


به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، مهندسی اجتماعی یا social engineering، سوءاستفاده زیرکانه از تمایل طبیعی انسان به اعتماد کردن است که به کمک مجموعه ای از تکنیک ها، فرد را به فاش کردن اطلاعات یا انجام کارهایی خاص متقاعد می کند. خیلی از حملات مهندسی اجتماعی نیازی به اطلاعات فنی تخصصی ندارند و لازم نیست که یک متخصص کامپیوتر و یک هکر حرفه ای به شما حمله کند، بلکه هر یک از افراد جامعه می تواند نقش یک مهاجم را ایفا کند، ازاین رو باید همیشه نسبت به محیط اطراف آگاه بود.
در سیستم مهندسی اجتماعی، مهاجم به جای استفاده از روش های معمول و مستقیم نفوذ جمع آوری اطلاعات و عبور از دیواره آتش برای دسترسی به سیستم های سازمان و پایگاه داده های آن، از مسیر انسان هایی که به این اطلاعات دسترسی دارند و با استفاده از تکنیک های فریفتن، به جمع آوری اطلاعات در جهت دستیابی به خواسته های خود اقدام می کند.
در این راستا علی اصغر زارعی - کارشناس فناوری اطلاعات - درباره اینکه این تکنیک چیست و چگونه قربانی می گیرد، به ایسنا اظهار داشت: هکرها افراد خرابکار و ماموران امنیتی و سایبری، همیشه در کمین هستند تا اطلاعاتی که برای رسیدن به هدفشان لازم دارند را به دست بیاورند؛ یکی از طریق های به دست آوردن اطلاعات شخصی و هویتی کاربران که از آن استفاده می نمایند، مهندسی اجتماعی است.
وی افزود: شما با یک دوست مجازی در اینستاگرام یا توییتر ارتباط برقرار می کنید بدون اینکه واقعا بدانید پشت صفحه مانیتور چه کسی نشسته است و بر مبنای حرف هایی که رد وبدل کرده اید، تا حدودی به این شخص اعتماد می کنید. در میان همین صحبت های روزمره و شاید معمولی همین فرد به آسانی می تواند اطلاعاتی از قبیل شهر محل زندگی تان، محل تحصیلتان، محل کارتان و غیره را به دست بیاورد.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه امکان دارد چند نفر برای رسیدن به این هدف، هم دست شوند و هر کدام مسئول به دست آوردن بخشی از اطلاعات شما باشند، اضافه کرد: در آخر این اطلاعات مثل قطعات پازل در هم قرار می گیرند. متاسفانه کاربران زیادی بودند که با این شیوه در دام ماموران امنیتی و هکرها و افراد سودجو افتاده اند. حتی گاهی این افراد دست به کارهای دور از ذهن می زنند و با انتشار پست های سرگرم کننده و منشن کردن شما و سایر کاربران مورد نظرشان می خواهند که به هدفشان برسند.
زارعی افزود: برای مثال امکان دارد سوالاتی بپرسند از قبیل اینکه دو رقم آخر کد ملی تان را کامنت کنید، یا مواردی از این دست، که امکان دارد به نظر شما یک پست سرگرم کننده و معمولی باشد، اما این افراد با جمع کردن اندک اندک این اطلاعات می توانند تهدید جدی ضد امنیت و حریم شخصی شما به حساب بیایند.
کارشناس ارشد مدیریت سیستم های اطلاعاتی تصریح کرد: اگر فعالیت در شبکه های اجتماعی دارید هیچ اطلاعاتی از خودتان، هرچند ساده و معمولی در اختیار همگان نگذارید و با افرادی که شناخت کافی از آنها ندارید ارتباط برقرار نکنید، چونکه دریافت یک مطلب جذاب و خنده دار از سوی یک فرد مشکوک و ناشناس امکان دارد برای به دست آوردن اطلاعات هویتی شما باشد.1399/06/01
14:23:44
5.0 / 5
1796
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری