گزارش فناوری مهر؛

روند فیلترینگ یك اپلیكیشن در آمریكا

روند فیلترینگ یك اپلیكیشن در آمریكا

دونالد ترامپ تصمیم دارد اپلیكیشن تیك تاك را در آمریكا ممنوع كند. این درحالی است كه خیلی از كارشناسان اقدام مذكور را ناشی از چین ستیزی رئیس جمهور آمریكا می دانند.به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از مهر، فشارهای ترامپ بر شبکه های اجتماعی و قدرت نمایی های وی حالا وارد مرحله تازه ای شده است. این فشارها حالا با چین ستیزی او ترکیب شده و ماهیت تیک تاک، یک اپلیکیشن چینی محبوب که برای اشتراک گذاری ویدئو به کار می رود را تهدید می کند.
ترامپ در تازه ترین سخنرانی خود اعلام نمود احیانا این اپلیکیشن را در آمریکا ممنوع کند و به دنبال آن اخباری در خصوص احتمال خرید خدمات بخش آمریکای این اپلیکیشن توسط شرکت مایکروسافت منتشر گردید.
اپلیکیشنی با ۲ میلیارد بار دانلود
این اپلیکیشن چینی که الان بیش از ۲میلیارد بار دانلود شده، بین نسل جوان و نوجوان محبوبیت زیادی یافته است. تیک تاک در حقیقت از ادغام دو اپلیکیشن Musical.lyو Douyin به وجود آمده است. بعد از ادغام و از سال ۲۰۱۸ محبوبیت تیک تاک در آمریکا به شدت افزایش یافته است. به نوشته ورایتی «بایت دنس» که مالک تیک تاک بشمار می رود یک شرکت چینی است که مقر آن در پکن قرار دارد و چند اپلیکیشن شبکه اجتماعی را مدیریت کند. به عبارت دیگر می توان «بایت دنس» را نسخه چینی فیسبوک دانست.
تیک تاک رقیبی برای اینستاگرام و یوتیوب
هرچند فقط چند سال از عمر تیک تاک می گذرد اما این اپلیکیشن اشتراک گذاری ویدئو به سرعت محبوب شده است. هر روز نیز انبوهی از ویدئوهای کوتاه مدت در آن منتشر می شود که کاربران یکدیگر را به چالش دعوت می کنند، مهارت های خودرا به نمایش می گذارند یا ویدئوهایی از موضوعات اجتماعی را به اشتراک می گذارند.
به طور دقیق تر تیک تاک در زمینه ای به شدت محبوب شده که شرکت های بزرگی مانند فیسبوک، اینستاگرام و اسنپ چت فعال می باشند و رقبای جدی آنها به شمار می روند. این اپلیکیشن نه فقط در آمریکا، بلکه در انگلیس و هند و کشورهای دیگر نیز بسیار محبوب است. از طرف دیگر شیوع ویروس کرونا محبوبیت این اپلیکیشن را نیز بیش از پیش افزود، به طوریکه در ماه آوریل تعداد دانلود های آن در سراسر جهان از مرز ۲ میلیارد بار گذشت.
فشار قانونگذاران و تحقیقات گسترده درباره اپلیکیشن چینی
اما محبوبیت تیک تاک بدون جنجال نبوده و ارتباط شرکت مادر با دولت چین به شدت زیر ذره بین قرار گرفته است. در ماه های اخیر قانونگذاران آمریکایی به شدت این اپلیکیشن را تحت فشار گذاشته اند و ادعا می کنند استفاده از آن یک خطر امنیت ملی به وجود می آورد.
فشار قانونگذاران آمریکایی سبب شد برای اولین بار در نوامبر ۲۰۱۹ میلادی تحقیقات درباره اپلیکیشن آغاز شود. مقامات درباره کنترل و ذخیره سازی اطلاعات نگران بودند و همین مورد سبب شد برخی سازمان های دولتی همچون ارتش آمریکا نیروهای خودرا از نصب تیک تاک در دستگاه های موبایل شان منع کنند.
شرکت آمازون نیز به کارمندان خود دستور داد این اپلیکیشن را حذف نمایند و برخی شرکت های دیگر نیز دستورات مشابهی برای کارمندان خود صادر کردند. البته آمازون یک روز بعد این سیاست را کنسل کرد.
در این میان تیک تاک اهتمام کرد با تعیین یک مدیر ارشد اجرایی آمریکایی اوضاع را بهبود بخشد. بنا بر این این سمت به «کوین مایر» آمریکایی سپرده شد که قبلا در شرکت دیسنی مشغول به کار بوده است.

تنبیه چین به سبب شیوع ویروس کرونا
به نوشته بیزینس اینسایدر در اوایل ماه جولای بعد از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و مایک پمپئو وزیر امورخارجه این کشور درباره احتمال ممنوعیت تیک تاک در آمریکا سخن گفتند، نگرانی ها درباره ادامه حضور این اپ در بزرگترین بازار خود یعنی آمریکا پر رنگ تر شد. هرچند پمپئو دلیل ممنوعیت احتمالی را نگرانی های امنیت ملی بیان کرد، اما ترامپ بطور واضح اعلام نمود هدف چنین اقدامی تنبیه چین برای شیوع ویروس کرونا در جهان است.
هرچند دولت آمریکا برنامه های مشخص و دقیقی برای ممنوعیت تیک تاک اعلام نکرده، اما اظهارات ترامپ به ایجاد نگرانی میان کاربران و شرکت ها و سازمان های آمریکایی منجر گردیده است.
مایکروسافت خریدار احتمالی تیک تاک
در همین راستا روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در این زمینه می نویسد: تصمیم دونالد ترامپ برای ممنوعیت اپلیکیشن چینی تیک تاک در آمریکا، تازه ترین نشانه از موضع دولت در مقابل چین و شرکت های فناوری آن است.
ترامپ در این زمینه گفته: تا جایی که به تیک تاک مربوط باشد، ما آنرا در آمریکا ممنوع می نماییم.
این درحالی است که برخی منابع آگاه مذاکراتی را فاش کردند، در خصوص اینکه ممکنست شرکت بایت دنس مجبور شود، سرویس آمریکای اپلیکیشن تیک تاک را در این کشور به فروش برساند.
همین طور فاش شده مایکروسافت یکی از گزینه های اصلی برای خرید خدمات این پلت فرم در آمریکا است.
اگر مایکروسافت تیک تاک را بخرد، یک شبه رقیبی برای فیسبوک، یوتیوب و دیگر پلت فرم های اجتماعی می شود و از طرف دیگر چشم انداز شبکه های اجتماعی در آمریکا را تغییر می دهد.
فشار حداکثری ترامپ برای کنترل شبکه های اجتماعی
در هر حال تیک تاک تنها شبکه اجتماعی نیست که قربانی فشارهای بیش از اندازه دونالد ترامپ بر رسانه ها می شود.
پس از آنکه توئیتر برچسب راستی آزمایی به دو توئیت رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد، او بیش از پیش خشمگین شد و این شبکه اجتماعی را به باد انتقاد گرفت. او شبکه های اجتماعی را به سانسور متهم و دستور اجرایی امضا کرد تا به سبب آن نظارت بر این شبکه ها بیشتر شود.
هفته قبل نیز دولت آمریکا از کمیسیون فدرال ارتباطات(FCC) درخواست کرده تا قوانینی برای فیسبوک، توئیتر و پلت فرم های دیگر تنظیم کند.

1399/05/13
12:12:33
5.0 / 5
2025
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری