از گوشی با قیمت سه ماه پیش خبری نیست!

از گوشی با قیمت سه ماه پیش خبری نیست!

به گزارش سرگرمی كامپیوتری در شرایطی كه تولید گوشی به علت كرونا در جهان با معضل روبرو شده و واردات این كالا به ایران هم به كندی صورت می گیرد، به زعم فعالان بازار موبایل، حالا نیاز است كه گوشیهای كمتر از سه میلیون تومان در بازار موجود شود، هرچند با شرایط موجود و مشكلات جهانی در بازار موبایل، قیمت گوشی به قیمت سه ماه قبل برنمی گردد.


به گزارش سرگرمی کامپیوتری به نقل از ایسنا، به علت انتشار کرونا در جهان و از یک طرف خانه نشینی مردم و از سوی دیگر تعطیلی خیلی از تولیدکنندگان گوشی، ساخت این کالا با مشکلاتی همراه شده و در ایران هم مشکل واردات به این معضلات افزوده شد. همینطور در حالیکه ادامه تعطیلی مراکز آموزشی و به تبع آن تمرکز بر آموزش آنلاین در دانشگاه ها و استفاده از اپلیکیشن های آموزشی توسط دانش آموزان تقاضای موبایل را در بازار افزایش داده، کمبود جهانی کالا، بالا رفتن نرخ ارز و بسته شدن مرزها و محدودیت های ترانزیتی برای واردات، منجر به گرانی این کالا شده است.
آیدین آرام -کارشناس حوزه موبایل- در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه شرایط بازار موبایل هم اکنون عادی نیست، اظهار داشت: به علت ورود کرونا به کشور، از هفته آخر اسفند تا نخستین روز اردیبهشت شرکت ها تعطیل بودند و اجازه فعالیت نداشتند که بخواهند با تولیدکننده های جهانی تلفن همراه مکاتبه کنند. از طرفی خطوط حمل و نقل کشور اختلال داشته و ۹۰ درصد پروازها به امارات برای حمل جنس کنسل شده و ادارات دولتی و بانک ها هم نیمه تعطیل بودند.
وی در ادامه با اشاره به مشکلات جهانی عرضه موبایل اظهار نمود: از مشکلاتی که به علت کرونا اتفاق افتاده می توان به مشکلات حمل و نقل و سرعت پایین ارسال کالا اشاره نمود. کارخانه های تولیدکننده در چین هم مشکلاتی داشتند که یا کالا ارسال نمی کردند و یا کشورهای دیگر کالا را دریافت نمی کردند، یا اینکه بانک هایشان تعطیل بود و همه این موارد در مشکلات جهانی تولید گوشی تأثیر داشت.

مشکل بازار موبایل، کمبود کالاست
این کارشناس حوزه موبایل با اشاره به اینکه مشکل بازار موبایل بیشتر از اینکه قیمت آن باشد، نبود کالاست، اضافه کرد: کمبود کالا سبب می شود اگر کالایی در دسترس فروشنده باشد، آنرا با قیمت بالاتری بفروشد. از طرفی یکی از مهم ترین علل افزایش قیمت موبایل، افزایش نرخ ارز است. درهم امارات هفته اول اسفند ۳۹۵۰ تومان بوده و الان ۴۵۰۰ تومان است. علاوه بر گران شدن ۱۰ درصدی ارز، از حقوق پرسنل شرکت ها و تمامی کالاها در این مدت با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی مواجه بودند و بنابراین کالای وارداتی، گران تر شده است.
آرام افزود: واردکنندگان از ۲۷ اسفند کالایی ترخیص نکردند و ازاین رو امکان افزایش قیمت کالا را نداشتند، دیگر اینکه آنها تعهد مالی دارند و باید هزینه کالا را سر وقت پرداخت کنند. ازطرفی شرکت ها نمی توانند کالا را برای سه ماه دپو کنند چون برخی از گوشیهای تلفن همراه پس از چند ماه مدلشان عوض می شود و منطقی نیست که کالایی شش ماه در انبار شرکت بماند و نهایت انبار کردن، یک ماه زمان می برد. ازاین رو اغلب شرکت ها جنسشان را فروختند و کالایی ندارند که بخواهند عرضه کنند.
وی با اشاره به کاهش تقاضا در اغلب کالاها به علت انتشار کرونا اظهار داشت: باآنکه تقاضا برای کالاهای مصرفی کم شده اما درمورد موبایل قضیه متفاوت می باشد. یک دلیل آن طرح شاد برای دانش آموزان است و دیگر اینکه مردم دو ماه در خانه بودند و از موبایل استفاده کردند، تنها چیزی که آنها را به دنیای بیرون وصل می کرد، همین موبایل بوده؛ بنابراین اگر تقاضای موبایل بیشتر نشده باشد، حداقل ثابت مانده است.

سردرگمی در ثبت سفارش گوشی
این کارشناس حوزه موبایل با اشاره به اینکه وضعیت ثبت سفارش موبایل هنوز مشخص نمی باشد، اظهار داشت: پیش از سال جدید اعلام نمودند که ارز نیمایی به واردات گوشی تعلق می گیرد اما در سال جدید هنوز این مورد اعلام نشده و یک سردرگمی در ثبت سفارش وجود دارد. البته اگر ثبت سفارش هم ۱۰۰ درصد کار می کرد، به علت گران شدن ارز و اینکه ارسال جنس به ایران با مشکل مواجه می باشد، بخش قابل توجهی از مشکل باقی می ماند.
آرام با اشاره به اینکه در بازار سه نوع کالای کمتر از سه میلیون تومان، کمتر از شش میلیون تومان و کالای گران قیمت وجود دارد، اظهار داشت: کالای گران قیمت همین حالا هم در بازار وجود دارد اما هرکسی نمی تواند از ۱۵ تومان تا ۲۵ میلیون تومان هزینه خرید گوشی بدهد. کالای شش میلیون تومانی هم با هزینه گران تر در بازار موجود است. اما کالای کمتر از سه میلیون تومان که مصرفش هم بالاتر است، به علت مشکلات که وجود دارد، حدودا ناموجود شده. حالا بهترین اتفاق این است که کالای زیر سه میلیون باردیگر در بازار موجود شود.
وی با اشاره به اینکه اگر مشکل واردات درست شود، کمبود بازار جبران و کالاهای کمتر از سه میلیون تومان هم وارد بازار می شود، اظهار داشت: اگر ۱۰۰ درصد مشکل ثبت سفارش درست شود و همه چیز طبق روال اتفاق بیفتد، بخشی از این التهاب را می گیرد، اما همچنان قیمت ها به زمان سه تا چهار ماه قبل برنمی گردد. از پرسنل خطوط هواپیمایی تا تولیدکنندگان موبایل، ۳۰ تا ۷۰ درصد اخراجی داشتند و این یعنی مشکل تقاضای جهانی وجود دارد و ۸۰ درصد مشکلات موجود، جهانی است. به جهت اینکه همه چیز به روال عادی برگردد، باید این بحران جهانی که همه جوامع تجارت را تحت تأثیر قرار داده حل شود.
این کارشناس حوزه موبایل با اشاره به اینکه ستاد ملی کرونا در یک ماه گذشته به شرکت ها اجازه فعالیت نداده بود، اضافه کرد: در این مدت شرکت ها تعطیل بودند و فرصت تخصیص ارز آنها منقضی شده و برخی کالاها هنوز در گمرک بلاتکلیف است. حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار گوشی تلفن همراه الان در گمرک است که پیش از اسفند و آخرین روزهایی که امکان حمل فراهم بوده، حمل شدند، اما به علت اینکه بانک مرکزی ارزی به آنها تخصیص نداده در گمرک دپو شده اند. دولت با آزاد کردن این گوشیها می تواند التهاب موجود را حداقل برای کوتاه مدت درست کند.1399/02/16
23:39:47
5.0 / 5
2775
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , شركت , گوشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
مجله سرگرمی

pcfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سرگرمی كامپیوتری محفوظ است

سرگرمی كامپیوتری

فناوری اطلاعات و بازیهای کامپیوتری